Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Sekrety pieluszki

| 28.02.2007, aktualizacja: 16.09.2015 | 2

Zawartość pieluszki może wiele powiedzieć o samopoczuciu dziecka. Sprawdź, jakie kryje tajemnice.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)

Siusiu i kupka to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego! Zawartość pieluszki może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu dziecka. Sprawdź, jakie kryje tajemnice.Parę słów o siusianiu

Wszystko zaczyna się już w brzuchu mamy! Po urodzeniu pieluszka powinna być mokra już w pierwszej dobie.

1. Jak dużo? W pierwszych dniach malec mało siusia. Sytuacja zmienia się od około trzeciej doby – pieluszka jest moczona kilkanaście (do 20) razy dziennie! Gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, może robić siusiu rzadziej.

2. Różny kolor? Najpierw barwa jest jasna. Staje się jednak intensywniejsza, jeśli noworodek przechodzi żółtaczkę. Czasem na mokrych pieluszkach widać różowo-ceglaste plamy. To efekt dużej ilości moczanów. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, mocz powinien być przejrzysty i mieć kolor słomkowy. Dzieci
karmione mieszanką mają siusiu o nieco intensywniejszej barwie.

3. Czym to pachnie? U niemowląt karmionych piersią zapach jest słabo wyczuwalny, a gdy malec pije mieszankę – mocniejszy. Zapach podobny do amoniaku może świadczyć o niedoborze witaminy D lub zakażeniu układu moczowego. Czasem – tylko o tym, że długo nie zmieniałaś pieluszki. Trzeba na wszelki wypadek zrobić posiew moczu i upewnić się, czy podajesz dobrą dawkę wit. D.

4. Uwaga, kłopoty! Brzydki zapach i zmętnienie to ważne sygnały. Zwłaszcza gdy maleństwo płacze przy siusianiu. To znak, że boli! Tak może się objawiać infekcja układu moczowego, więc idź do lekarza. Musisz to zrobić także wtedy, gdy w moczu widać krew. Jeśli siusiu jest mocno żółte, może to świadczyć o odwodnieniu.

5. Jak pobrać mocz? Kup w aptece pojemnik lub specjalne torebki. Umyj pupę wodą z mydłem, przyklej torebkę, przykryj malca i podaj picie lub pierś. Do pojemniczka złap środkowy strumień moczu.

Kupka niemowlaka
Zaraz po urodzeniu maleństwo wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). Po trzech, czterech dniach pojawia się prawdziwa kupka.

1. Ile razy dziennie? Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilkakrotnie w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 w ciągu doby – nie trzeba się tym niepokoić, o ile maluch dobrze przybiera na wadze. Są również dzieci, które robią kupkę raz na kilka dni. To też normalne. Malec karmiony sztucznie powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie.

2. Jaki kolor? Kupka maleństwa karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli maluch pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupkę bladożółtą. A kiedy jest karmione tylko sztucznie, ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i jest bardziej zwarta. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupka bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.

3. Jaki zapach? Niemowlęca kupka ma naturalnie dosyć wyraźny, kwaśny zapach. To dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które, rozkładając cukry, wytwarzają kwas mlekowy. Ma to działanie ochronne.

4. Co może niepokoić? Dziwne zabarwienie i luźna konsystencja. Jeśli karmisz piersią, nie martw się, że malec cały czas robi luźną, wodnistą kupkę. Pokarm naturalny ma właściwości lekko przeczyszczające. Kupka bywa niekiedy zielonkawa, bo jej powierzchnia utlenia się. Czasem jest to zielona kupa u niemowlaka, gdy podajesz preparaty lub mieszankę z żelazem.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Iwona z Anglii
Iwona z Anglii | 2008-01-18 22:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj synek ma skonczone 4 miesiące i w pore przeczytałam ten artykuł. Bardzo mnie cieszy, że go napisaliście. 3 tygodnie temu zaczełam podawać mojemu Oscarkowi "normalne" jedzenie. Mam na myśli gotowe dania ze słoiczka. Po czym zaczął robić kupki w różnych kolorach pomarańczowym (po marchewce), zielonym. Bardzo się wystraszyłam tego co zobaczyłam w pieluszce i od razu chciałam jechać z nim do lekarza. Zadzwoniłam najpierw do mojej mamy i ją spytałam czy to normalne? Ona potwierdziła, więc kamień spadł mi z serca. Jednak czytając ten artykuł uspokoiłam się, bo jednak nie byłam do końca pewna. Bardzo Wam dziekuję. Czytając Waszą gazetę "Twoje Dziecko" uczę się ciągle czegoś nowego.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Em
Em | Iwona z Anglii | 2016-06-10 10:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie ma dziecka, które w wieku 4 miesięcy miałoby na tyle dobrze wykształcony układ pokarmowy , aby rozszerzyć mu dietę. Dziecko może nie moeć objawów, ale to nie oznacza, że nie zachodzą żadne negatywne efekty tak wczesnego rozszerzania diety.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?