Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Seks po porodzie: karmię piersią, więc nie zajdę w ciążę?

| aktualizacja: 01.03.2017 | 5

Laktacja, czy raczej okres karmienia piersią, uchodzi za dobre zabezpieczenie przed ciążą. Czy słusznie? Jak bezpiecznie zacząć uprawiać seks po porodzie tłumaczą eksperci programu Zdrowa Ona: Prof. Romuald Dębski, ginekolog, i prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Gra wstępna, seks, współżycie, pieszczoty, czułość, para w łóżku
fot. Panthermedia
Jak i kiedy uprawiać seks, kiedy pojawiło się dziecko? W jaki sposób odpowiednio się zabezpieczyć przed ciążą tuż po porodzie? Podpowiadamy.
 

Najpierw połóg, potem seks

Po porodzie zalecane jest 6 tygodni wstrzemięźliwości seksualnej. To okres, kiedy mama jest w połogu, czyli dochodzi do siebie po porodzie. Jest to podyktowane koniecznością gojenia się krocza, np. w wyniku pęknięcia podczas porodu czy po założeniu szwów po porodzie metodą cesarskiego cięcia. Zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia zakładającego pełną penetrację partnera może grozić wystąpieniem infekcji i rozognienia ran poporodowych.
 

Nie ma miesiączki, jest owulacja

W trakcie karmienia piersią występuje, tzw. niepłodność laktacyjna – u wielu kobiet poprzez występowanie wysokiego poziomu prolaktyny dochodzi do tymczasowego zaniku krwawienia miesięcznego. Nie oznacza to jednak braku owulacji. Karmienie piersią nie zabezpiecza zatem przed zajęciem w ciążę. Należy zadbać w tym okresie o odpowiednią metodę antykoncepcji.
 

Metody antykoncepcji w okresie karmienia piersią

Podczas połogu i przez cały okres karmienia piersią można stosować różne nowoczesne metody antykoncepcji, nie tylko naturalne. Istnieją metody antykoncepcji hormonalnej przeznaczone specjalnie dla pań karmiących. Są to preparaty jednoskładnikowe, zawierające progesteron lub jego pochodne np.: progestagen lub dezogestrel, które nie przedostają się z mlekiem matki do organizmu dziecka. Należy je przyjmować zawsze po konsultacji z lekarzem.

Uwaga: metodę antykoncepcji po porodzie należy zawsze skonsultować z lekarzem. Nie zawsze powrót do wcześniejszych pigułek i schematu dawkowania jest wskazany. W okresie laktacji zabronione jest przyjmowanie preparatów dwuskładnikowych zawierających estrogen, gdyż może on być szkodliwy dla dziecka i wpływać negatywnie na poziom produkcji pokarmu.
 

Brak ochoty na seks po porodzie

Zaraz po urodzeniu dziecka u kobiet występuje niski poziom prolaktyny, który:
  • może wywoływać suchość pochwy po porodzie
  • wpływa negatywnie na odczuwanie satysfakcji w trakcie stosunku.
Gospodarka hormonalna kobiety musi wrócić po porodzie do równowagi, a wraz z nią powróci ochota na seks. Obniżenie libido u kobiet jest w tym okresie zjawiskiem bardzo powszechnym i oprócz uwarunkowań fizjologicznych, może mieć związek z odczuciami psychicznymi związanymi z porodem, tj. wspomnieniem bólu czy wystąpieniem wstydliwych dolegliwości zaraz po nim. Dlatego w tym okresie bardzo ważna jest rozmowa partnerów na temat i wyjaśnienie na wstępie wszystkich aspektów, które mogą uniemożliwiać zbliżenie.


Zobacz też: Chronodieta – hit 2017 roku?
 

Lęk przed bólem podczas seksu po porodzie

Boisz się, że po porodzie będziesz odczuwać ból w trakcie stosunku? Jeśli wszystkie rany po porodzie wygoiły się, nie powinny występować żadne dolegliwości bólowe. Gdy jest inaczej, warto skonsultować to zjawisko z lekarzem ginekologiem. Większość kobiet może natomiast mieć wrażenie, że penetracja partnera nie dostarcza im doznań takich jak przed porodem. Jest to wywołane osłabieniem, w wyniku porodu, mięśni pochwy oraz mięśni dna miednicy. Partnerzy mogą wówczas wzbogacić swoje życie seksualne stosując nowe pozycje seksualne, techniki oralne lub analne. Mięśnie wewnątrz pochwy można jednocześnie wzmacniać stosując regularnie ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia mięśni Kegla). To przełoży się na zwiększenie doznań seksualnych u obu partnerów.
 

Nowa ty, nowa miłość, nowy seks – po porodzie

Wiele młodych mam po porodzie boi się, że nie będą już atrakcyjne seksualnie dla partnera. Nic bardziej mylnego. Po okresie gojenia się ran porodowych, jeśli kobieta czuje taką potrzebę może wrócić do pełnej sprawności seksualnej. Poczucie nieatrakcyjności i obniżenie wiary w siebie może wynikać ze zmian, które zaszły w jej ciele, ale w przeważającej części przypadków odczucia te są projekcją samej kobiety, której organizm w trakcie i po ciąży przeszedł wiele zmian. Dla stałych partnerów okres po urodzeniu dziecka jest bardzo dobrym momentem do odkrywania nowych technik i pozycji seksualnych. Ważna jest również rozmowa partnerów na temat wzajemnych oczekiwań i potrzeb. Pomoże ona partnerom nabrać pewności siebie, która przełoży się na udane życie seksualne.


 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

martynka33
martynka33 | 2017-01-02 23:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie zaryzykowalabym seksu bez zabezpieczenia zaraz po porodzie,kiedy kolejna ciaza bylaby niebezpieczenstwem dla mnie dziecka... nawet jesli karmie piersia! z reszta ja mialam trudnosci z czerpaniem przyjemnosci w tym okresie...bylo sucho wiec malo przyjemnie! dopiero pod koniec tegookresu dowiedzialam sieo globulkach Hydrovag,ktore nawilzaja sluzowke i efekt ten utrzymuje sie dlugi czas! i rzeczywiscie poparu globulkach bylam supelnie inna!nawilzenie jak sprzed ciazy:) i jeszcze dodatkowo zapewnialam sobie ochrone przed infekcjami!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Yebaka
Yebaka | martynka33 | 2017-05-14 13:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Komentarz sponosorowany, czy warty tyle ile kocie gowno...

Odpowiedz

natalia_8711
natalia_8711 | 2016-02-10 13:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiele dziewczyn myśli, że jak nie ma okresu, to nie można zajść w ciążę, albo że jak karmią. Sama znam taki przypadek, kuzynka rodziła przez cc, karmiła córkę piersią i po miesiącu od urodzenia dziecka zaszła w kolejną ciążę, dowiedziała się o tym jak poszła na kontrolę do ginekologa. Niestety poroniła bo było za wcześnie po jednym dziecku. I niby dziewczyna wykształcona, po studiach , a jednak "głupia"......

Odpowiedz

Kinszasa88
Kinszasa88 | 2014-02-23 21:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Karmienie piersią ma różne zalety, ale akurat przed dzidziusiem nie chroni:)))))))

Odpowiedz

KrejzolaA
KrejzolaA | 2014-02-23 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nieźle... To po co te opowieści, ze wystarczy karmić, a jest antykoncepja...?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?