Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

4 praktyczne rady, jak się wyspać w ciąży

| aktualizacja: 27.06.2016 | 0

Niektóre dolegliwości ciążowe stają się szczególnie nieprzyjemne nocą. Możesz sobie z nimi poradzić. Dzięki temu nawet gdy już będziesz miała duży brzuch, uda ci się w ciąży wyspać. A przynajmniej będziesz miała na to większe szanse.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, mama, ciąża, sen, tata
Gdy już urodzisz, rytm twojego dnia, a zwłaszcza nocy, bardzo się zmieni – trudno spotkać młodą mamę nienarzekającą na nieprzespane noce. Jednak już okres ciąży nie sprzyja spokojnemu spaniu. Łatwo powiedzieć: wyśpij się teraz na zapas...

1. Pokonaj stres

Gnębią Cię teraz różne myśli dotyczące przyszłości, ale i rozpierają emocje związane z macierzyństwem. Nic dziwnego, że trudno Ci zasnąć. Z jednej strony nie możesz się doczekać na dzidziusia i wyobrażasz sobie, jak to będzie, a z drugiej – codzienne czynności (w pracy czy w domu) wymagają zwykłej sprawności, którą ogranicza rosnący brzuszek. Jeśli nie nadążasz ze wszystkim, spokojnie przeanalizuj sytuację i zastanów się, z czego możesz zrezygnować, jakie sprawy w pracy przekazać komuś innemu, kogo poprosić o pomoc w domu – możesz zrobić listę i zastanowić się, jak rozwiązać konkretne problemy. Dużą ulgę przynosi też wieczorna rozmowa z życzliwą osobą – mężem, siostrą, przyjaciółką czy mamą – i wyrzucenie wszystkiego z siebie. Wtedy przed snem nie będziesz uporczywie myślała o kłopotach. Jeśli jesteś kobietą aktywną, rozluźnienie przyniosą Ci ćwiczenia (byle nie wieczorem). Jeśli w ciągu dnia fizycznie się zmęczysz, na pewno dużo łatwiej będzie Ci zasnąć.

Praktyczna rada: relaks ułatwi Ci ciepła kąpiel czy słuchanie spokojnej muzyki, a także masaż stóp wykonany przez męża. Przed snem dobrze przewietrz sypialnię, a wieczorem nie jedz obfitych ciężkostrawnych posiłków. Napij się też ciepłego mleka – zawiera tryptofan, aminokwas wywołujący senność.

2. Ogranicz siusianie

Częste oddawanie moczu dokucza zwykle na początku i pod koniec ciąży, choć z różnych przyczyn. Już dwa do trzech tygodni od poczęcia możesz poczuć, że częściej niż zwykle chce Ci się siusiu – powiększająca się macica naciska na pęcherz, co ogranicza jego pojemność. Problem zmniejsza się w drugim trymestrze ciąży, gdy macica się unosi. Ponownie możesz częściej siusiać w kilku ostatnich tygodniach ciąży, gdy macica znów się obniża, a główka dziecka napiera na jej ścianki. U ciężarnych intensywniej pracują też nerki i wyższy jest poziom progesteronu, który stymuluje włókna mięśniowe pęcherza, przez co możesz mieć uczucie, że chce Ci się siusiu, choć twój pęcherz jest niemal pusty.

Praktyczna rada: częste wycieczki do toalety to przemijająca dolegliwość. By zmniejszyć jej uciążliwość, ogranicz picie napojów przed snem, nawet od godziny 18.00. Jednak nie możesz czuć dużego pragnienia – zbyt mała ilość wody spowoduje, że będziesz czuła się zmęczona i gorzej będzie funkcjonował Twój organizm.

Przeczytaj: Ile wody trzeba pić w ciąży? Poznaj fakty

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?