Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Siatki centylowe

Skorzystaj z siatek centylowych by sprawdzić, czy rozwój fizyczny Twojego dziecka jest prawidłowy. Dowiedz się jaka powinna być waga, wzrost, obwód główki, ramienia, BMI dziecka.

separator
Wyślij e-mailem

Stwórz wykres rozwoju dziecka

kg
cm
cm
cm
SIATKI CENTYLOWE FAQ
Do czego służą siatki centylowe?
Siatki centylowe pozwalają ocenić rozwój fizyczny dziecka i sprawdzić czy przebiega on prawidłowo. Metoda ta służy do tworzenia wykresów wzrostu badanego dziecka z uwzględnieniem jego płci i wieku. W ten sposób możemy prześledzić indywidualny rozwój dziecka i porównać go z rozwojem rówieśników.
Siatki centylowe pozwalają ocenić, czy nie występują dysproporcje pomiędzy wagą i wzrostem dziecka, bądź zauważyć nagłe zahamowania rozwoju.

Dla Ciebie: Kiedy dziecko rośnie zbyt wolno?
  •  
Czym są siatki centylowe?
Siatki centylowe to plansze, na które nanosimy zestaw krzywych, podzielonych od 1 do 99 centyla (oznaczone w miejscach 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97 centyla). Pionowe wartości dotyczą ocenianego parametru (np. wzrostu), a poziome – wieku, w jakim jest dziecko. Czerwona kropka oznacza dziecko, którego parametry wpisano do formularza. Przykładowo linia 80 centyla oznacza, że u 80% badanych dzieci badana wartość była niższa.
Sprawdź, jak rozwija się dziecko, wypełniając puste pola parametrami. Najpierw jednak musisz zmierzyć swoje dziecko.
Jak prawidłowo zmierzyć wzrost dziecka do siatek centylowych?
Całkowity wzrost dziecka mierzymy etapami:
1. Zmierz długość ciała dziecka od czubka głowy do bioder, a wynik w centymetrach zapisz na kartce.
2. Zmierz odległość od biodra dziecka do jego kolana (zapisz wynik).
3. Zmierz długość od kolana do stóp (zapisz wynik).
Teraz zsumuj otrzymane wyniki, a uzyskasz całkowity wzrost dziecka.
Jak prawidłowo zmierzyć obwód ramienia dziecka do siatek centylowych?
Owiń giętki centymetr wokół ramienia dziecka, w połowie odległości pomiędzy jego górnym końcem (wyczuwalny wyrostek kostny) a łokciem (również wyczuwalny wyrostek kostny). W ten sposób otrzymasz wynik obwodu ramienia dziecka.
Jak prawidłowo zmierzyć obwód głowy dziecka do siatek centylowych?
Owiń giętki centymetr dookoła głowy dziecka w najszerszym jej punkcie – przez czoło, powyżej linii uszu. W ten sposób otrzymasz wynik obwodu głowy dziecka.
Jak interpretować wyniki na siatkach centylowych?
Pięćdziesiąty centyl oznacza, że połowa dzieci w tym wieku ma takie wymiary (średnia waga i średni wzrost dziecka). 97. centyl ( maksymalny) wskazuje wartości wagi i wzrostu dla dzieci dużych, a 3. centyl dla tych najdrobniejszych. Cały obszar pomiędzy 3. a 97. centylem pokazuje granice normy.

Normy krzywych na siatkach centylowych przedstawiają się następująco:
  • od 25 do 75 centyla – zakres szerokiej normy
  • od 3 do 25 centyla – zakres wąskiej normy
  • od 75 do 97 centyla – zakres wąskiej normy
< 3 centyla oraz > 97 centyla – wartości nieprawidłowe.

Zaznaczając wagę i wzrost na siatce powstanie krzywa rozwoju dziecka. Jeśli linia przebiega powyżej albo poniżej średniej, ale wznosi się systematycznie - nie ma powodu do niepokoju. Dziecko jest po prostu większe lub mniejsze niż jego przeciętny rówieśnik, ale rozwija się harmonijnie. Zwrócić również uwagę na duże dysproporcje w krzywych – np. gdy wzrost dziecka znajduje się powyżej 75. centyla, a waga poniżej 10. Różnica ta nie powinna być większa niż 50 centyli.

Siatki centylowe znajdujące się poniżej pozwolą ci obliczyć wynik dla dziecka do 5. roku życia.

Uwaga! Jeśli okaże się, że wynik twojego dziecka odbiega od normy ukazanej na siatce centylowej lub w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego rozwoju fizycznego dziecka, umów się na wizytę u pediatry.
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?