Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej

| aktualizacja: 25.11.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Śpiące maleństwo
fot. Fotolia
Śmierć łóżeczkowa wzbudza strach u większości rodziców. Tymczasem zdarza się naprawdę rzadko. Warto o śmierci łóżeczkowej wiedzieć więcej, żeby bać się mniej.

Co to jest zespół nagłej śmierci łóżeczkowej?

SIDS (z ang. Sudden Infant Death Syndrome), czyli właśnie zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, nie jest chorobą. Jest diagnozą, którą lekarze stawiają w szczególnych okolicznościach nagłej nieoczekiwanej śmierci dziecka poniżej pierwszego roku życia, które uważane było przez rodziców i lekarzy za zdrowe.

Kogo dotyka najczęściej SIDS?

SIDS najczęściej występuje u dzieci między 2. a 6. miesiącem życia (zdarza się wtedy 80-90  proc. przypadków SIDS), później jest coraz rzadsze, a po pierwszym roku życia ryzyko praktycznie zanika. Zwykle zdarza się w nocy i wczesnym rankiem, sporadycznie we śnie w ciągu dnia. Jest częstsza u chłopców niż u dziewczynek. Bardziej narażone są dzieci, których poród miał niewłaściwy przebieg, wcześniaki, noworodki o niskiej masie urodzeniowej, z małą ilością punktów Apgar i z zaburzeniami oddychania po urodzeniu, a także dzieci pochodzące z ciąży mnogiej.

Co zwiększa ryzyko SIDS?

Bardziej narażone są dzieci młodych mam (poniżej 20. roku życia ), tych, które w ciąży piły alkohol, paliły papierosy lub brały narkotyki. Również niewłaściwa opieka przedporodowa (lub jej brak) i krótkie okresy przerw między kolejnymi ciążami zwiększają ryzyko SIDS.

Jakie znaczenie ma sposób układania dziecka do snu?

Bardzo duże. Układanie niemowlęcia do spania w pozycji na brzuszku znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Dlatego już od kilku lat zaleca się pozycję na plecach, ewentualnie na boku. Należy też unikać przegrzewania dziecka. Zbyt wysoka temperatura w sypialni lub nadmierne okrywanie, zbyt ciepłe ubieranie dziecka może zwiększać ryzyko SIDS.

Czy wiadomo, jakie są przyczyny SIDS?

Nie, choć istnieją różne hipotezy naukowców co do przyczyn SIDS, nikt na pewno nie wie, co powoduje jego wystąpienie.

Czy można zapobiec SIDS?

W 100 procentach nie, ale warto pamiętać, że SIDS zdarza się wyjątkowo rzadko.
Oto zalecenia, które pomogą graniczyć ryzyko SIDS do minimum:

1. Układaj dziecko do snu na plecach - spanie na brzuchu nawet dwukrotnie zwiększa ryzyko SIDS.

2. Maluch musi spać na dość twardym materacyku - podłoże nie może być miękkie, maluch nie powinien też mieć poduszki czy puchatego kocyka.

3. Zadbaj o właściwą temperaturę w sypialni - przegrzewanie dziecka, zbyt mocne okrywanie czy za ciepłe ubieranie dziecka jest niewskazane.

4. Nie pal papierosów i nie pozwalaj palić przy dziecku - ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej wzrasta z każdym palaczem, który jest w otoczeniu dziecka, i z liczbą wypalanych przy nim papierosów.

5. Karm piersią - ma to korzystny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.

6. I nie panikuj - przypadki SIDS są tak rzadkie, że jest naprawdę małe ryzyko, że przydarzy się to właśnie twojemu dziecku.separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?