Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

3-latki do przedszkola, 6-latki do zerówek. Zobacz, co się zmieni w oświacie!

| aktualizacja: 03.12.2015 | 6
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
zmiany w ustawie oświatowej
fot. fotolia.com
Gwarantowane miejsca w przedszkolach dla wszystkich 3-latków od 2017 roku, powrót 7-latków do pierwszych klas, 6-latków do zerówek, z możliwością pójścia do szkoły. Oto proponowane zmiany w ustawie oświatowej.
W nocy z 2 na 3 grudnia nowa minister edukacji Anna Zalewska zapowiedziała zmiany w ustawie o systemie oświaty. Według obecnie obowiązującej ustawy oddziały przedszkolne działające w szkołach miałyby zostać przekształcone w przedszkola już 1 września 2016 roku. Jednak nowa minister uznała, że jest na to zbyt mało czasu i przesunęła planowaną zmianę o trzy lata, na 2019 rok. 
 

Przedszkola dla wszystkich, szkoły dla siedmiolatków


Do 1 września 2017 roku gminy mają czas na zapewnienie miejsc w przedszkolach wszystkim trzylatkom. Nie oznacza to jednak obowiązku posyłania ich do przedszkoli w tym wieku, a jedynie prawo do wychowania przedszkolnego. 

To jednak nie koniec nowości. Minister Zalewska, zgodnie z zapowiedzią wyborczą, przywraca obowiązek szkolny od siódmego roku życia. Jest to spowodowane protestami części rodziców i specjalistów, przekonaniem o emocjonalnej niedojrzałości tak małych dzieci do pełnienia obowiązku szkolnego oraz niedostosowaniem niektórych szkół do ich przyjęcia. Minister w swoim nocnym przemówieniu zwróciła także uwagę na to, że przy obniżeniu wieku szkolnego do szóstego roku życia "nie były respektowane rola i wola rodziców w wychowaniu", gwarantowane przez konstytucję. 
 

Sześciolatki w szkole? Miło widziane!


Mimo zdecydowanego odwrotu od idei posyłania dzieci sześcioletnich do pierwszych klas, minister zapewnia, że w przyszłym roku szkoły "będą stały otworem" także dla nich.  Od nowego roku tylko od rodziców będzie zależało czy zdecydują się posłać maluchy do pierwszej klasy. Dla wielu z nich taka możliwość będzie bardzo atrakcyjna ze względu na mało liczne oddziały klasowe. Resort edukacji szacuje także, że aż 15 proc. sześciolatków, które rozpoczęły naukę w szkołach w tym roku, zostanie ponownie zapisanych przez rodziców do pierwszej klasy w przyszłym roku. 

Ministerstwo liczy się z tym, że będzie to oznaczać mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli nauczania początkowego i większe zapotrzebowanie na nauczycieli w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i innych formach wychowania przedszkolnego. Mimo tego, nie zapowiada zwolnień, ponieważ łączna liczba dzieci w szkołach i przedszkolach pozostanie taka sama. 

Przeczytaj też: pomysły na tani mikołajkowy prezent!

Które z powyższych zmian wydają się Wam wartościowe, a które wolałybyście, żeby nie weszły w życie? Piszcie!


 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Agi
Agi | 2015-12-07 19:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myślę, że poprzednia reforma pochłonęła zbyt wiele pieniędzy dlatego nie należy jej niweczyć (czyli wyrzucać pieniędzy) tylko zrobić wszystko aby polepszyć to co już mamy np. zmienić program nauczania (6 latki nie muszą być przecież obciążone "szkolnym" rygorem, mogą uczyć się przez zabawę. Problem polega na tym, że brakuje nauczycieli którzy są gotowi na takie zmiany, tych z powołania. Poza tym w starszych klasach czas zerwać z umiłowaniem teorii, bo ona w życiu dorosłego człowieka rzadko się przydaje. Więcej praktyki!

Odpowiedz

ads
ads | 2015-12-03 23:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dobrze, że zostanie zagwarantowane prawo do posłania dziecka trzyletniego do przedszkola.

Odpowiedz

Edyta
Edyta | 2015-12-03 18:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem za tym aby sześciolatki szły do zerówki a siedmiolatki do pierwszej klasy. Wreszcie ktoś myśli normalnie. Jest jeszcze jedna rzecz która mnie martwi Gimnazjum. Mogli by je zlikwidować i wrócić do starego systemu ośmiu klas. Może i ktoś nad tym pomyśli.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

x
x | Edyta | 2015-12-07 15:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A może wrócimy w ogóle do średniowiecza?

Odpowiedz

Kasia
Kasia | 2015-12-03 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szesciolatki w zerowce to dobry pomysl, moj syn poszedl do szkoly jako szesciolatek i meczy sie bardzo!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

??
?? | Kasia | 2015-12-03 19:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Może jest po prostu glupawy?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?