Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Skoki rozwojowe u niemowlaka – co to takiego?

| aktualizacja: 20.11.2017 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
  • 11-12 tydzień życia
3 miesięczne niemowlę potrafi wyłapać różnice w tonie głosu mamy, czy taty, przez co często emocje rodziców udzielają się dziecku i mogą budzić w nim niepokój, czy strach. Niemowlę jest po prostu wrażliwsze na wszystkie detale i zauważa szczegóły, których dotąd nie widział i nie słyszał. Odkrywa również możliwości własnego głosu: piszczy, pokrzykuje, śmieje się. Chce poznawać świat wkładając wszystko do buzi. Potrafi skoordynować ruchy oczu i głowy i oglądać się za zabawkę w ruchu, czy chodzącą osobą.
  • 14-19 tydzień życia
W tym czasie dziecko zaczyna rozumieć zdarzenia, które po sobie następują: wie, że gdy potrząśnie grzechotką, ta wyda dźwięk. Dziecko jest sprawniejsze manualnie, potrafi wyciągnąć rączkę po zabawkę, złapać ją i wsadzić do buzi. Reaguje na swoje imię i odbicie w lustrze. Potrafi parsknąć śmiechem, cmokać, puszczać bańki ze śliny i wydawać okrzyki radości.
  • 22-26 tydzień
To czas, kiedy u dziecka pojawia się tzw. lęk separacyjny. Niemowlę zauważa fizyczną odległość pomiędzy przedmiotami i osobami. Płacze, gdy widzi, że mama znika z pola widzenia, wykazuje niechęć w stosunku do osób obcych. W trakcie tego skoku rozwojowego dziecko ma zmniejszony apetyt, niespokojny sen, jest marudne. W tym okresie dzieci uwielbiają bawić się metkami i oglądać obrazki w książeczkach.
  • 33-37 tydzień życia
To czas, kiedy rozwija się inteligencja dziecka. Dziecko dostrzega, że rzeczy mogą mieć cechy wspólne np. mogą brzmieć lub pachnieć podobnie. Na tym etapie dziecko zaczyna również przejawiać własne poczucie humoru i robi miny do własnego odbicia w lustrze. Dziecko potrafi samo zacząć zabawę, przytulić i pocieszyć misia i lalkę.
  • 41-48 tydzień życia
Roczne dziecko zaczyna rozumieć sekwencję prostych wydarzeń. Podczas zabawy chętnie się wspina, próbuje rysować, umie dopasować kształty zabawek, szuka przedmiotów, które ktoś dla niego ukrył lub sam chowa i chce, by je znaleźć. Umie naśladować głosy zwierząt, mówi „nie”, gdy nie chce czegoś zrobić.

Polecamy: Kamienie milowe rozwoju dziecka w 1. roku życia
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

zenolka
zenolka | 2015-05-24 09:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To teraz już wiem czemu moja niunia jest taką marudą. Zaczeła właśnie 5 tydzień. Ach teraz będę spokojniejsza bo wiem, że nic jej nie jest tylko się rozwija. :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?