Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Niewydolność szyjki macicy a ciąża

| aktualizacja: 11.02.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, ciąża ,mama, brzuszek
Jak należy postępować przy niewydolności szyjki macicy? Odpowiada ginekolog położnik.
Lekarz powiedział, że mam niewydolną szyjkę macicy. Jestem dopiero w 20. tygodniu ciąży. Czy donoszę ciążę? Czego mogę się spodziewać? Agnieszka, 31 lat

Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć przedwcześnie skracającą i rozwierającą się szyjkę. Lekarz założy zapewne specjalny szew, żeby szyjka dalej się nie rozwierała. Robi się to przed 28. tygodniem ciąży, zaś po 30. tygodniu, jeśli nie występują skurcze macicy, zakłada się specjalny gumowy krążek, tzw. pessar. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Będziesz musiała zachować ostrożność. Prawdopodobnie pójdziesz na zwolnienie lekarskie, bo nawet niewielka aktywność fizyczna może przyspieszyć skracanie się szyjki. Ginekolog poprosi zapewne, byś więcej odpoczywała, zwłaszcza na leżąco. Aby zminimalizować ryzyko poronienia, będziesz musiała bezwzględnie dostosować się do wszystkich jego zaleceń. Jeżeli oprócz skracania się szyjki macicy masz także inne niepokojące objawy, np. przedwczesne skurcze, parcie w dole brzucha, pojawi się wydzielina z zawartością krwi – jak najszybciej jedź do szpitala. W takiej sytuacji zazwyczaj trzeba pozostać w szpitalu na dłużej i przyjmować leki hormonalne. Twój stan oraz kondycja dziecka muszą być stale monitorowane.

Przeczytaj także: Zero seksu w ciąży – 5 powodów
dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?