Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

| aktualizacja: 30.05.2017 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
bóle porodowe
fot. Panthermedia
Do porodu zostało mi około 4 tygodnie. Czytałam, że niedługo powinnam mieć skurcze przepowiadające, a potem porodowe. Jak je rozpoznać? Skąd będę wiedziała, czy jechać do szpitala?

Skurcze przedporodowe, zwane skurczami Braxtona-Hicksa, pojawiają się pod koniec ciąży pośrodku brzucha i w pachwinach. Mają różną intensywność i ustępują po zmianie pozycji.

Zobacz też: Ból pachwin w ciąży

Prawdziwe skurcze porodowe, zwane również bólami porodowymi, występują w regularnych i coraz krótszych odstępach przez co najmniej godzinę. Najpierw co 10 minut, potem co 8 i 5. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na całą jego powierzchnię oraz dolną część pleców (czasem czuje się je tylko w tym miejscu).

Rytm skurczów porodowych nie zmienia się bez względu na to, czy kobieta siedzi, stoi, chodzi, czy zanurzy się w wodzie. Na początku każdy trwa 15–30 sekund, potem się wydłuża. Gdy się pojawią, na pewno nie da się ich zbagatelizować.

Zobacz kalkulatory ciąży - niezbędnik przyszłej mamy

dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?