Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Skurcze przepowiadające - jak je rozpoznać?

| aktualizacja: 25.04.2017 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(24)
mama, tata, kobieta, ciąża, brzuszek
Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa są dowodem, że twój organizm zaczął przygotowania do porodu. Kiedy powinnaś je poczuć i czym różnią się od prawdziwych skurczów porodowych? Wyjaśniamy.
Skurcze przepowiadające dadzą ci przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Chociaż skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć dziecko, w 9. miesiącu ciąży mogą zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. 

Pragniesz, by twoja ciąża przebiegała bez komplikacji. Każdy skurcz czy nawet lekkie twardnienie brzucha powodują, że zaczynasz się niepokoić. Szczególnie wtedy, gdy coś takiego dzieje się na długo przed planowanym terminem rozwiązania.

Skurcze przepowiadające - co to takiego?

Skurcze przepowiadające są treningiem macicy przed zadaniem, jakie będzie musiała wykonać, gdy nadejdzie godzina zero. Nazywane są również skurczami Braxtona-Hicksa. Nazwa ta pochodzi od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który jako pierwszy je opisał. Przy skurczach przepowiadających mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, gdy nadejdzie termin rozwiązania.
 

Kiedy pojawią się skurcze przepowiadające?

Delikatne napinanie brzucha możesz odczuwać przez całą ciążę. Na przykład gdy zrobisz sobie dłuższy spacer, gładzisz albo masujesz brzuch. Jednak to jeszcze nie są skurcze mięśnia macicy. Skurcze przepowiadające mogą zacząć się po 20 tygodniu ciąży.

Jak odczuwa się skurcze Braxtona-Hicksa?

Kobiety różnie odczuwają skurcze przepowiadające. Czasem bardzo intensywnie. Mówią, że ból przypomina wyjątkowo bolesną miesiączkę, albo że nagły ucisk uniemożliwia wyprostowanie się. Są też i takie przyszłe mamy, które twierdzą, że skurcze łapią je po kilkanaście razy dziennie i właściwie nie mogą przez nie chodzić. Jednak dla większości ciężarnych skurcze Braxtona-Hicksa są bezbolesne i niezbyt silne, chociaż odczuwane przy nich napięcie mięśnia macicy może być nieprzyjemne.

Ile czasu trwają skurcze przepowiadające?

Skurcz zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Trwa około 30 sekund. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze. W 8–9. miesiącu mogą występować nawet co 20–30 minut i trwać do dwóch minut. Nic dziwnego, że łatwo wziąć je za sygnał rozpoczynającego się porodu. Jest jednak kilka istotnych różnic: nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy przedporodowe (takie jak np. biegunka, plamienie, odejście czopu śluzowego lub wód płodowych) ani uczucie rozpierania, ból pleców czy brzucha. I najważniejsza ich cecha, która pozwoli ci nie pomylić skurczów przepowiadających z porodowymi: nie stają się one coraz mocniejsze ani częstsze. Wręcz przeciwnie, maksymalnie w ciągu godziny łagodnieją i całkowicie ustępują.

Co robić w czasie skurczów Braxtona-Hicksa?

Przede wszystkim zmień ułożenie ciała. Jeżeli skurcz przepowiadający złapał cię w trakcie spaceru – usiądź. Jeśli akurat leżałaś czy siedziałaś, wstań i pospaceruj przez chwilę. Skurcz powinien ustąpić. Dobrym sposobem jest też kąpiel w ciepłej wodzie (nie w gorącej). Rozluźnia, zmniejsza napięcie mięśni. Jeżeli wyjątkowo mocno odczuwasz skurcze przepowiadające, powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu twoją ciążę. Zapewne zaleci ci łykanie rozkurczającej No-spy. Gdy skurcze rozpoczną się nagle i z dość dużą siłą, dostosuj się do wyżej wymienionych rad i odczekaj godzinę, prawdopodobnie rozpoczęła się pierwsza faza porodu. Jeśli nie przejdą, a wręcz będziesz miała wrażenie, że się nasilają – jedź do szpitala. 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

pati
pati | 2017-08-30 13:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam skurcze co 15 minut co robić ? Jestem silna jeszcze wytrzymam. Może przejdą?

Odpowiedz

momtubi
momtubi | 2017-08-25 13:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od tygodnia codziennie mam skurcze, zaczęły się w 19tc. Byłam w szpitalu kilka dni na obserwacji i wypuszczono mnie do domu ze skurczami. Niektóre są naprawdę silne, ale raczej bezbolesne. Co robić, żeby w końcu odpuściły? Magnez, No-spa, żelazo, witaminy dla ciężarnych to wszystko w ogóle nie działa. W szpitalu usłyszałam tylko "nie przejmować się skurczami". :(

Odpowiedz

przyszła mama
przyszła mama | 2017-06-16 19:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 40 tygodniu ciąży i skurcze przepowiadajace odczuwam juz od ok.tygodnia ,

Odpowiedz

Kari
Kari | 2017-05-14 21:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Hej. Jestem w 9 miesiącu ciąży i mam skurcze przewidując i nie są one silne. Pozdrawiam serdecznie przyszłe mamuśki

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kaja
Kaja | Kari | 2017-09-24 15:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powodzenia

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?