Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Skutki niedoboru witaminy D w ciąży

| aktualizacja: 29.03.2014 | 13

Przyjmowanie suplementu z witaminą D najpóźniej od 20. tygodnia ciąży jest bardzo ważne dla zdrowia kobiety, prawidłowego przebiegu porodu i rozwoju dziecka. Sprawdź, czym grozi niedobór witaminy D w ciąży.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
ciężarna, ciąża
fot. Fotolia
Witamina D jest odpowiedzialna nie tylko za właściwy rozwój dziecka, ale także za prawidłowy przebieg całej ciąży. Są dwa naturalne źródła witaminy D: słońce i odpowiednia dieta. Niestety nawet ta prawidłowo zbilansowana może okazać się niewystarczająca dla pokrycia zwiększonego w ciąży zapotrzebowania na rożne składniki odżywcze. Warto wówczas zadbać o dodatkową suplementację.

Witamina D – witamina słońca

Nazywana także witaminą „słoneczną” ze względu na jeden ze sposobów jej pozyskiwania, witamina D określa grupę rozpuszczalnych w tłuszczach związków chemicznych odpowiedzialnych za prawidłową budowę kośćca oraz zębów. Do jej zadań należy także poprawa kondycji mięśni, w tym mięśnia sercowego, przewodzenie impulsów nerwowych, a także zmniejszenie wydzielania hormonu produkowanego przez przytarczycę.

Szczególne znaczenie witaminy D w okresie ciąży

Witamina D ma istotny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, a także rozwój płodu i zdrowie nowonarodzonego dziecka. Kobiety z dużymi jej niedoborami witaminy D są narażone na wystąpienie:
Również samym noworodkom obciążonym niedoborem witaminy D grozi:
  • hipokalcemia (niskie stężenie wapnia w surowicy krwi),
  • niska masa urodzeniowa
  • nieprawidłowy rozwój układu kostnego i budowy ciała
  • nieprawidłowy rozwój mózgu
  • krzywica
W trakcie suplementacji należy pamiętać, że stężenie witaminy D u płodu jest o 20% niższe niż u matki, dlatego jej niedobór przenosi się z mamy na dziecko wertykalnie.

Źródła witaminy D

Skąd pozyskać witaminę D, aby zapewnić organizmowi jej dostarczenie na zalecanym  poziomie?
90% zapotrzebowania na witaminę D jest pokrywane ze słońca, przy odpowiedniej ekspozycji skóry. Położenie geograficzne Polski ogranicza jednak okres aktywnej syntezy tej witaminy. Zachodzi ona od końca kwietnia do początku września tylko w słoneczne dni, w godzinach od 10:00 do 15:00. Pozyskanie więc jej odpowiedniej dawki potrzebnej do właściwego funkcjonowania, wymaga codziennego przebywania na słońcu przez około 15 – 20 minut z odsłoniętą powierzchnią ciała na poziomie co najmniej 18%.
Dieta. Tu drugi ważny sposób pozyskiwania witaminy D. Jednak aby zapewnić organizmowi jej odpowiednie stężenie, musielibyśmy zjadać codziennie kilkadziesiąt jajek lub wypijać kilkanaście litrów mleka. Deficyty powinny więc być uzupełniane poprzez dodatkową suplementację w ciąży, odpowiednio dostosowaną do wieku oraz stanu, w jakim się znajduje organizm.

Najnowsze zalecenia dotyczące witaminy D

W 2013 roku międzynarodowy zespół ekspertów, pod kierownictwem dr Pawła Płudowskiego, opublikował nowe rekomendacje dotyczące suplementacji witaminy D dla mieszkańców Europy Środkowej, w tym Polski. Według tych zaleceń kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji powinny przyjmować od 1500-2000 IU dziennie, od co najmniej drugiego trymestru ciąży. U noworodków i niemowląt witamina D powinna być wprowadzona już od pierwszych dni życia - niezależnie od sposobu karmienia.  I tak do 6. miesiąca dziecko powinno otrzymywać 400 UI dziennie, a od 6. do 12. miesiąca od 400-600 IU - w zależności od stopnia pokrycia zapotrzebowania na witaminę D z diety.  

Co jeść w ciąży? FILM


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (13)
avatar

Celia
Celia | 2016-10-30 15:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny pamiętajcie także o sobie. Mamy też powinny suplementować witaminę d, nie tylko dzieci. Dobrze jest zrobićsobie testy czy się nie ma niedboru. . Jeżeli zdecydowałyście, żeby podawać kapsulki D-vitum dzieciom, to pewnie będziecie zadowolone z d-vitum forte bo to jest dla dorosłych i od tego samego polskiego producenta, w dodatku w oleju lnianym.

Odpowiedz

młodamama
młodamama | 2016-06-24 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja do niedawna byłam na "nie" suplementom, bo uważałam, że to tylko naciąganie mam. Ale wiadomo, jak się zajdzie w ciążę to nagle człowiek chce wiedzieć wszystko, i jak się naczytałam artykułów, wypowiedzi mam na forach, to po rozmowie z lekarzem jednak jestem totalnie "za". Ja akurat suplementuję Folik Mama, innych nie brałam, ale czuję się dobrze, mam nadzieję, że dzidzia też :):)

Odpowiedz

gloomy
gloomy | 2016-06-09 14:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witamina D jest też podobno zbawienna w okresie kiedy chce się zajść w ciążę. Miałam dobrego ginekologa który informował mnie na bieżąco, czego potrzebuję więc jestem doedukowana ;). Sama akurat przyjmowałam ją w suplemencie Vitrum D3, wciąży nawet forte bo to optymalna dawka dla kobiet w ciąży, ale ogólnie czułam się dobrze i taka suplementacja wyszła mi i maluszkowi na zdrowie :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kleofasa
kleofasa | gloomy | 2016-06-14 16:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a czemu akurat ten suplement? Dowiadywałaś się wcześniej który jest najlepszy czy tak na chybił trafił?

Odpowiedz

gloomy
gloomy | kleofasa | 2016-06-16 15:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak w sumie to polecił mi go ginekolog więc już się nie zastanawiałam nad innymi. Nie miałam po nim odruchów wymiotnych bo kapsułka jest mała i nie ma żadnego konkretnego zapachu. No ale sprawdził się więc generalnie polecam :)

Odpowiedz

mama Ala
mama Ala | 2015-07-12 21:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie druga połowa ciąży przypadała na miesiące zimowe, mało słońca, wiec brałam detrical. Innych witamin w zasadzie nie musiałam brać, bo zdrowo się odżywiałam, ale witaminy D3 nie da się w diecie dostarczyć.

Odpowiedz

Zostań Rodzicem
Zostań Rodzicem | 2014-08-28 16:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trzeba o tym pamiętać, ponieważ w naszym regionie niedobory witaminy D są dość powszechne!

Odpowiedz

Ala
Ala | 2014-08-13 18:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy znacie d-vitum forte? Mi polecono ten preparat, jestem w ciąży i nie wiem czy na pewno mogę go przyjmować?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

milka
milka | Ala | 2014-08-26 21:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście, że możesz. D-vitum forte ma odpowiednią dawkę i jest bezpiczny dla kobiet w ciąży.

Odpowiedz

Monika
Monika | Ala | 2014-11-19 12:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ala ja właśnie biorę d-vitum, zalecił mi to lekarz jak się okazało po badaniu, że mam spore niedobory, więc chyba jest ok, skoro lekarz poleciał:) Ja bynajmniej czuję się dobrze:)

Odpowiedz

Renata
Renata | 2014-07-09 20:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie ukrywajmy w naszym klimacie łatwo o niedobór witaminy D, a jak widać dzienne dawki według nowych zaleceń są dość wysokie zwłaszcza w okresach kiedy nasz organizm jest bardziej obciążony. Warto zainteresować się suplementacją szczególnie w ciąży, ale nie tylko.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jaja
jaja | Renata | 2014-07-14 00:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

najlepiej brać sprawdzoną dawkę witaminy d w dobrym preparacie. mi się udało bo farmaceutka poleciła mi d-vitum forte. i jak na razie zdrówko dopisuje.

Odpowiedz

Mama3
Mama3 | 2014-03-31 11:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O matko, nie wiedziałam... Dziękuję za ten artykul!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?