Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Słowniczek mamy alergika

| aktualizacja: 18.09.2015 | 2

Jeśli lekarz stwierdzi alergię u twojego maluszka, może sypać naukowymi terminami jak z rękawa. Pomożemy ci je rozszyfrować.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
mama, niemowlę
AZS
Atopowe zapalenie skóry. To choroba często związana z alergią. Jej objawami są czerwone, suche i swędzące zmiany, pojawiające się zwykle na policzkach, w zgięciach łokci i pod kolanami. Atopowa skóra może ulec zakażeniu, dlatego AZS trzeba leczyć.

Astma
Przewlekła choroba zapalna, często o podłożu alergicznym. Charakteryzuje się świszczącym oddechem, napadami kaszlu i dusznościami. Czasem też astma objawia się nawracającymi, np. raz w miesiącu, i przedłużającymi się infekcjami dróg oddechowych (zwłaszcza oskrzeli).

Skaza białkowa
Alergia na białko zawarte np. w mleku, jajkach, mięsie i rybach. To najczęstsza postać alergii pokarmowej. Zwykle skaza białkowa objawy ma takie: biegunka, wymiotamy, często też pojawia się zaczerwienienie i wysypka.

Hipoalergiczny
Pozbawiony substancji, które najczęściej uczulają. To określenie często stosuje się w opisie dziecięcych kosmetyków albo proszków do prania.

Histamina
Substancja, która odpowiada za pojawienie się np. świądu, wysypki, kataru alergicznego albo astmy. Działanie histaminy można zablokować, podając leki antyhistaminowe, np. Zyrtec, Xyzal, Claritine, Aerius.

IgE
Przeciwciała, które są produkowane w odpowiedzi na kontakt z alergenem.

Katar sienny
Potoczne określenie kataru wywołanego alergią na pyłki traw i drzew. Zwykle występuje wiosną i latem, często towarzyszy mu zaczerwienienie oczu albo uporczywe swędzenie nosa.
 
Marsz alergiczny
Przechodzenie jednej alergii w drugą. Nieleczona alergia pokarmowa po kilku latach zmienia się w alergię wziewną, a czasem też w astmę.

Testy skórne
Testy, które pozwalają określić, na co uczulony jest maluch.

Testy z krwi
Określają ilość przeciwciał (duża oznacza alergię). Istnieją też testy określające ilość przeciwciał skierowanych przeciw konkretnemu alergenowi.
 
mtj_dopisek.gif

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

amirami
amirami | 2013-10-15 14:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przy podawaniu leku dziecku warto pamiętać że leki między sobą wchodzą w niebezpieczne interakcje- nigdzie o tym nie słyszałam i gdyby nie znajoma farmaceuta pewnie żyłabym w niebezpiecznej niewiedzy- a dlaczego niebezpiecznej? bo gdy podaje się więcej niż 1 lek to poszczególne składniki tych leków mogą wejść ze sobą w niebezpieczne interakcje i zamiast pomóc, mogą jeszcze zaszkodzić. Poszperałam w necie i znalazłam taką wyszukiwarkę- osoz.pl/interakcje - sprawdziłam i zdziwiłam się, że nie powinno się np. podawać rutinoscorbinu i fervexu /ale to już w przypadku leków dla dorosłych/ sprawdźcie sobie same!

Odpowiedz

Marta
Marta | 2010-09-30 10:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Do tego słownika to moim zdaniem powinno się dodać hasło - terapia odczulająca. To jedyna metoda przyczynowego leczenia alergii na pyłki roślin w szczególności. Można o niej przeczytać na alergianapylki.pl Jej rozpoczęcie musi być poprzedzone szczegółowymi badaniami, przede wszystkim testami, na których wykonanie teraz jest właśnie najlepsza pora. Odczulanie rozpoczyna się przed sezonem pyleń.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?