Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Co słyszy niemowlę? Rozwój słuchu i mowy u dziecka

| 03.12.2009, aktualizacja: 29.04.2015 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
niemowlę, ucho
Noworodek nie umie jeszcze odciąć się od dźwięków, jakie go otaczają. Szept, skrzypnięcie drzwi, szum z ulicy – dziecko odnotowuje to z taką samą uwagą.
Słuch dziecka wykształca się już w 23. tygodniu ciąży, ale maleństwo nadal żyje jeszcze w świecie ciszy. To dlatego, że wody płodowe tłumią większość dźwięków z zewnątrz brzucha mamy. Dopiero po narodzinach noworodek odkrywa bogactwo różnych brzmień. Już od pierwszych chwil dziecko reaguje na natężenie i melodię wypowiadanych słów. Podniesiony albo gniewny ton może doprowadzić go do łez. Jeśli zaś usłyszy kołysankę nuconą miłym głosem, szybko się uspokoi.

Odruch Moro – reakcja na hałas

Noworodek reaguje na głośny dźwięk nagłym rozrzuceniem na bok rączek, nóżek, odchyleniem główki do tyłu, a potem wykonuje ruch objęcia (odruch Moro), zaciska powieki lub płacze – ze strachu. Każdy, nawet najmniejszy hałas odbija się w jego główce wielokrotnym echem, więc zadbaj, by otaczały go jedynie stłumione dźwięki. Ale nie przesadzaj w drugą stronę, bo całkowita cisza wcale nie jest wskazana. Różnorodne bodźce słuchowe powodują tworzenie się kolejnych połączeń nerwowych w mózgu dziecka. Dlatego, owszem, ścisz radio, ale go nie wyłączaj, mów półgłosem, ale nie szepcz, nie chodź wokół na paluszkach. Dziecko szybko uczy się codziennych odgłosów – szumu odkurzacza, brzęku naczyń – i słysząc tę domową muzykę, uspokaja się.
To ciekawe! W 3. miesiącu życia słuch dziecka znacznie się wyostrza. Od tej pory byle szelest papierka przyciągnie uwagę maluszka, a klakson za oknem może wytrącić go ze snu.

Polecamy: Odruchy niemowlęce, co to takiego?

Mama brzmi najpiękniej

Szum twojej krwi i rytm serca kołysały dziecko do snu jeszcze przed narodzinami. Maleństwo umiało rozpoznać twój głos już około 30. tygodnia ciąży. Naukowcy potwierdzają, że kołysanki śpiewane przez mamę nienarodzonemu dziecku uspokajają go, gdy pojawi się na świecie. Śpiew i czytanie na głos pomagają już noworodkowi nauczyć się melodii ojczystego języka i pozwalają mu jeszcze lepiej zaznajomić się z tembrem maminego głosu. 3-4-miesięczne dziecko, słysząc mamę, odwraca główkę w jej stronę i ucieszone fika nóżkami albo wydaje głośne okrzyki radości. Zmysł słuchu umożliwia dziecku utrzymanie kontaktu z mamą, nawet gdy nie ma jej w zasięgu jego wzroku.
To ciekawe! Mózg 4-miesięcznego dziecka jest już na tyle rozwinięty, że umie zignorować niepotrzebne dźwięki i wyodrębnić te, na których warto się skupić. W tym czasie nadchodzi pora na pierwsze twoje „rozmowy” z dzieckiem.

Czytaj także: Jak rozwija się mowa u niemowlęcia?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

olap
olap | 2016-09-20 19:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

sprawdź w jakim hałasie żyjesz na co dzień Ty i Twoje dziecko pobierajac bezpłatna aplikację cieszsiecisza.pl Zadbaj o jego komfort.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?