Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Śmieciowe jedzenie jest jak narkotyk - nie podawaj go dziecku. Wstrząsająca kampania. Przesadzili?

| aktualizacja: 10.07.2015 | 3

"Nie wstrzyknęłabyś narkotyku dziecku, więc czemu go nim karmisz?" Obejrzyj wstrząsający film.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
hamburger, frytki, fast food
fot. pilipphoto - Fotolia.com

Dzieci tyją na potęgę, więc kampanii, które mają skłonić rodziców, by  nie tuczyli ich jedzeniem typu fast food i ograniczali słodycze jest całe mnóstwo.

Australijski film pod tytułem Break The Habit (Zerwać z nałogiem)  jest jednak wyjątkowo mocny: matkę, która karmi dziecko śmieciowym jedzeniem przedstawia się tu tak, jakby podawała dziecku heroinę.
Nadwaga i otyłość nie jest wyłącznie problemem Australii czy Ameryki. To się dzieje u nas.

Dzieci
tyją w zastraszającym tempie. Coraz więcej maluchów ma nadwagę, czasem sporą. Coraz większym problemem wśród najmłodszych staje się także otyłość oraz lawina konsekwencji, którą niesie za sobą.

To wszystko nie dzieje się tylko gdzieś tam w świecie, ale także w Polsce.  Jak wynika z wielu raportów (m.in. raportu przygotowanego przez UNICEF) nigdzie tak szybko nie przybywa małych grubasków jak u nas.

Przeczytaj: Uwaga, nadwaga! Polskie dzieci tyją najszybciej!

Dlaczego dzieci tyją tak szybko?

Nadwaga i otyłość u dzieci ma najczęściej banalną przyczynę. To efekt  braku ruchu, podawania maluchom słodkich napojów i jedzenia typu  fast food oraz nadmiaru  cukru. 
Taka dieta nie służy także dzieciom, które (jeszcze!) są szczupłe ani nawet tym, które odziedziczyły brak skłonności do tycia.

Dlaczego trzeba chronić dzieci przed nadwagą i otyłością?

Grube dzieci
  • Są mniej sprawne fizycznie. Jako niemowlęta później siadają, raczkują, chodzą. Potem wolniej biegają,  trudniej im się wspinać, jeździć na rowerze itd. Łatwo się męczą i szybko pocą. Szybko zaczynają unikać ruchu i tyją jeszcze bardziej. 
  • Są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem. Częściej chorują na astmę, cukrzycę typu 2, nadciśnienie, stłuszczenie wątroby, bezdech. Są bardziej narażone na płaskostopie, koślawość kolan, skrzywienie kręgosłupa, a nawet zmiany zwyrodnieniowe stawów. 
  • Mają problemy z rówieśnikami. Bywają wyzywane lub  odrzucane przez rówieśników, często mają kompleksy, są narażone na upokorzenia (np. podczas zajęć sportowych). Zaniżone poczucie własnej wartości może sprawić, że osiągają mniej, niż by mogły. Uciekają w samotność, a swoje nieszczęście „zajadają” łakociami siedząc przed telewizorem albo komputerem. 
  • Często wyrastają na okrągłych nastolatków i otyłych dorosłych. Nadwaga i otyłość w dzieciństwie to najkrótsza droga do otyłości w życiu dorosłym  (oraz długiej listy chorób, które jej towarzyszą, albo z niej wynikają.
  • Już zawsze będą mieć problemy z wagą.Powstałe w dzieciństwie nadprogramowe komórki tłuszczowe, złe nawyki żywieniowe i popsuty metabolizm, to coś, z czym trudno walczyć

Przeczytaj: Co robić, gdy dziecko jest za grube

Co sądzisz na temat tej kampanii? Za mocna czy właśnie taka powinna być? W jaki sposób twoim zdaniem powinno mówić się o zdrowym żywieniu dzieci oraz zagrożeniach związanych z otyłością,  by trafić do rodziców?

Przeczytaj także: Nie tucz mnie babciu!

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Aldona
Aldona | 2015-07-29 18:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój 3latek często ma problemy z brzuchem,kupiłam Dicopeg Junior i podaję jak ma zaparcia.

Odpowiedz

gosiam
gosiam | 2015-06-12 17:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo mi się podoba ta kampania , córka ma dopiero 2 lata i staram się przynajmniej do 3 lat( tak chciałam ,ale nierealne) podawać jej tylko zdrowe jedzenie i ograniczać cukier ,. ciężko jest ponieważ każda wizyta u prababci (prawie codziennie !) kończy się ,a właściwie zaczyna od ciasteczka ! kończy się na 3-5 ciastkach , wkurza mnie to ,ale babci nie przegada . przez to ja staram sie już w domu nie dawać słodyczy i wychodzę na wyrodną matkę ,bo słodkie dostaje tylko u babć ;( .
córcia może mieć tendencje do tycia po tatusiu i boję się ,żeby w późniejszych latach przez "śmieciowe "niezdrowe jedzenie (w tym ciastka ,czekoladę ..) nie cierpiała z powodu dodatkowych kilogramów .

Odpowiedz

melka
melka | 2015-06-12 15:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie przesadzili ani trochę. jesli nie da się inaczej, trzeba rodzicami wstrząsnąć no niedługo dzieciak i nie będą się mieścić do wind

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?