Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy mówić dziecku o śmierci?

| aktualizacja: 03.12.2014 | 0

Dla małych dzieci pojęcie śmierci właściwie nie istnieje lub jest bardzo mgliste. Co zatem zrobić, jeśli ktoś z rodziny umiera? Powiedzieć o tym dziecku czy zrobić z tego tajemnicę? Odpowiada pedagog Agnieszka Galica.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
rozmowa z dzieckiem, trudne rozmowy
fot. Fotolia
Niedawno zmarła nasza ukochana ciocia. Nie mówiliśmy tego synkowi, który ma prawie cztery lata. Nie zabraliśmy go też na pogrzeb. Krzyś czasem ją wspomina i pyta, kiedy przyjdzie. Czy możemy mu powiedzieć, że ciocia poszła do nieba? Jola z Mławy

Dla małych dzieci pojęcie śmierci właściwie nie istnieje lub jest bardzo mgliste, więc nie musisz się martwić, że dziecko przeżyje szok – jego reakcja nie będzie tak silna jak u dorosłego.

Nie rób tajemnicy z śmierci

Czasem nie mówimy dziecku o smutnych zdarzeniach, bo sami chcemy ochronić się przed smutkiem. Istotne jednak jest, by nie robić z śmierci tajemnicy, bo i tak Krzyś o tym się kiedyś dowie, a wtedy poczuje się oszukany.

Wyjaśnij krótko, co dzieje się po śmierci

Jeśli są Państwo osobami wierzącymi, to takie stwierdzenie jak „ciocia nie żyje i poszła do nieba” jest na miejscu i w zupełności wystarczy dziecku. Oczywiście mogą pojawić się wtedy pytania, co ciocia będzie w tym niebie robiła, dlaczego tam poszła, ale odpowiedź zależy już od Państwa przekonań i dociekliwości Krzysia.

Czytaj więcej: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci
Agnieszka Galica konsultacja: Agnieszka Galica
Terapeuta rodzinny i małżeński. Kieruje Pracownią Konsultacyjną "Na Uboczu" Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Autorka popularnych bajek i piosenek dla dzieci oraz programów telewizyjnych.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?