Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Dokąd na spacer z dzieckiem

| 05.04.2011, aktualizacja: 09.05.2014 | 1

Maluszek powinien spędzać na dworze przynajmniej dwie godziny – codziennie! Długi spacer to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz dać swojemu dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
mama, dziecko, spacer, wiosna, lato, wózek
Nawet jeśli pogoda jest trochę kapryśna, nie rezygnuj ze spacerów z maluchem. Świeże powietrze jest mu bardzo potrzebne. Poza tym zmiany temperatury hartują organizm dziecka. Na dworze smyk dobrze śpi, doskonale dotlenia się. Jest jeszcze jeden bardzo ważny powód – podczas spacerków szkrab coraz lepiej poznaje świat. Właśnie dlatego warto zabierać go w różne ciekawe miejsca. Oto kilka sprawdzonych tras.

Do gęstego lasku

Zagajnik w pobliżu domu to idealna lokalizacja. Jeśli go nie ma, może warto od czasu do czasu zrobić sobie dłuższą wycieczkę na obrzeża miasta. Drzewa pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, a sosny, modrzewie, lipy, dęby, jałowce wydzielają fitoncydy, czyli lotne substancje o właściwościach bakterio- i grzybobójczych. Przebywanie w lesie jest korzystne dla maluchów, które często chorują na zapalenia oskrzeli lub mają astmę. To także świetna okazja do tego, by zaszczepić w dziecku pasję. Obserwujcie ptaki (tu przyda się lornetka), zwracajcie uwagę na różne kształty liści i kolor kory drzew. Jeśli będziecie rozmawiać, dlaczego mrówka tak pracowicie dźwiga sosnową igłę, a dzięcioł stuka w drzewo, maluch zrozumie, że otaczająca go przyroda jest ważnym elementem również jego życia. Przy okazji wyjaśnij dziecku, że w lesie nie wolno krzyczeć, by nie płoszyć zwierząt. Nie powinno się też pozostawiać żadnych śmieci, bo np. plastikowe butelki albo foliowe opakowania rozkładają się w ziemi bardzo długo. Podczas przechadzki wykorzystajcie połamane gałęzie i zwalone pnie drzew, których w lesie jest mnóstwo. Zaproponuj malcowi „spacer po linie” – niech przejdzie po leżącym drzewie lub sporej i w miarę prostej gałęzi. Weź smyka za rękę i zachęć go do chodzenia po nich niczym cyrkowy akrobata. Możecie też poszukać na ziemi śladów zwierząt.

Do parku miejskiego

Największą zaletą tego miejsca jest to, że na trawnikach nie ma psich odchodów. Wizyta w parku to dobra okazja do rozmowy o zasadach (np. że nie można zrywać kwiatów, deptać klombów, wrzucać śmieci do fontanny ani kopać dziur w alejkach). Można za to karmić kaczki, obserwować wiewiórki, zbierać różne liście, puszczać latawce...

Na rundkę wokół domu

Spacerując po osiedlu, wybieraj małe, ciche uliczki bez samochodów. Wózek znajduje się na wysokości około 70 centymetrów od ziemi, niewiele wyżej niż wyloty rur wydechowych aut. Twój malec wdycha więc znacznie więcej samochodowych spalin niż ty! Po wyprawie wzdłuż miejskich arterii czy obleganych miejsc parkingowych dziecko będzie miało kaszel i katar

Zobacz także: Co zabrać na wiosenny spacer z dzieckiem
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

gza
gza | 2014-11-06 14:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zapomnieliście o 1 - spacer nad morzem! najlepsze co może być dla rodzica i dziecka. Poza tym są niestety tak brzydkie miasta, jak Kraków, gdzie strach wychodzić z dzieckiem, bo nawdycha się smogu. Poza tym jest tu brzydko, pełno aut, brak ładnej przyrody. Nie ma to jak morze.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?