Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Spacer z dzieckiem kontra smog! Sprawdź, kiedy wyjście na dwór wychodzi maluchowi na zdrowie?

| 02.03.2017, aktualizacja: 02.03.2017 | 0

Zobacz – przed wyjściem z maluchem na dwór – gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza przewyższa dopuszczalne normy? Podpowiadamy, gdzie znaleźć interaktywną mapę, by spacer nie zaszkodził twojemu dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
dziecko, niemowlę, spacer, wózek dziecięcy
fot. dovile kuusiene - Fotolia.com

Piękna pogoda za oknem sprzyja spacerom z dziećmi na świeżym powietrzu. Jednak wiele mam ma obawy - w obliczu zanieczyszczenia powietrza smogiem - czy taki spacer oby na pewno wychodzi dziecku na zdrowie?
Podczas smogu w powietrzu występują toksyczne pyły PM 10 i PM 2,5. Jeśli po spacerze twoje dziecko nagle zaczyna kaszleć, albo ma trudności z oddychaniem to mogą być skutki natychmiastowego działania smogu. Długotrwałe przebywanie w rejonie występowania zanieczyszczonego powietrza przez smog może prowadzić do poważnych chorób. Pył PM 2,5 jest bowiem rakotwórczy a pył PM 10 może doprowadzić do chorób układu oddechowego.

Skąd mamy wiedzieć, kiedy wychodzić z dzieckiem na dwór?

Wychodzić z dzieckiem na dwór, czy nie, żeby wyszło mu na zdrowie? A jeśli tak, to na długo? I kiedy? Na szczęście można to sprawdzić. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, podobnie jak i wojewódzkie inspektoraty publikują na swoich stronach interaktywne mapy, na których dowiesz się o ilościach zanieczyszczeń w powietrzu w twoim miejscu zamieszkania i o określonym czasie. Przy okazji możesz również zobaczyć, czy stężenia pyłów rosną, czy maleją.

Kliknij w mapę poniżej a zobaczysz aktualny pomiar zanieczyszczenia powietrza w każdej lokalizacji w Polsce.Mapa pochodzi ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: powietrze.gios.gov.pl

Źródłem informacji dla mam przebywających na dworze, może być również aplikacja w smartfonie określająca zanieczyszczenie powietrza. Dzięki aplikacjom można sprawdzić nie tylko poziom zanieczyszczenia pyłami PM 10 i PM 2,5, ale także dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, ozonem, tlenkiem węgla i niezwykle niebezpiecznym benzenem.

Niektóre WIOŚ udostępniają własne aplikacje, które pozwalają na monitoring powietrza. Takie dedykowane programy są dobrą opcją dla tych, których interesują jedynie lokalne zanieczyszczenia, a nie na przykład pełna wiedza dotycząca smogu w całej Polsce; czyli dla spacerujących z dziećmi mam.

Polecamy:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?