Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie masz sił na maraton - idź na spacer

| aktualizacja: 03.07.2014 | 0

Zazdrościsz koleżankom, które trenują bieganie i startują w maratonach, podczas gdy ty znajdujesz jedynie czas na pchanie wózka na spacerze. Wcale nie jesteś na straconej pozycji w staraniach o dobrą formę.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Spacer korzystny dla zdrowia jak bieganie
fot. Fotolia
Polskę ogarnia moda na bieganie. Na poranną lub wieczorną przebieżkę dla zdrowia lub po to, aby schudnąć, decyduje się coraz więcej osób. I bardzo dobrze, bo pod względem aktywności fizycznej nie jesteśmy w czołówce Europy. Patrzysz z zazdrością na biegaczy, nie masz czasu, albo sił, żeby wieczorem wyjść z domu, a może po prostu bieganie jest dla ciebie zbyt dużym wysiłkiem, po którym źle się czujesz? Nie martw się - jeśli znajdziesz czas na spacer, twój organizm też na tym skorzysta. 
 

Chodzenie i bieganie mogą być sobie równe 

Zwykle nie doceniamy spacerów, bo nie kojarzą nam się ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym - ot takie sobie po porostu chodzenie... Innego zdania są jednak badacze z Amerykańskiego Stowarzyszenie Chorób Serca, którzy podkreślają, że spacer może być tak samo dobry dla zdrowia co intensywny bieg. U spacerujących osób zmniejsza się ryzyko nadciśnienia, wysokiego stężenia cholesterolu we krwi, cukrzycy czy chorób serca.

Czas spaceru odgrywa dużą rolę

Jak można stawiać znak równości między chodzeniem a biegiem, skoro podczas biegania męczysz się o wiele bardziej? Korzyści ze spaceru rosną, jeśli spacerujesz odpowiednio dłużej, organizm ma wtedy szansę, by pochłonąć więcej energii. Jeśli biegasz w umiarkowanym tempie przez godzinę, spalisz ok. 588 kcal. Godzina szybkiego spaceru powoli ci stracić ok. 331 kcal. Zatem, żeby chodząc, spalić tyle, co podczas godzinnego biegu, po prostu musisz spacerować o około 46 minut dłużej. 
 
Jeśli idziesz z dzieckiem na spacer, wybieraj dłuższą trasę na plac zabaw, a jeśli maluch już nie jeździ wózkiem, zabierzcie hulajnogę lub rowerek biegowy - z takim sprzętem dzieci nie nudzą się nawet podczas najdłuższej przechadzki i tempo spaceru może być szybsze.

Sprawdź, jak spalić kalorie po ciąży

 
Źródło: Esculap, PAP
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?