Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dramat rodziców w lubuskim. Niemowlę zmarło, śpiąc z nimi w łóżku

| aktualizacja: 09.10.2017 | 73

Rodzice spali z miesięcznym niemowlakiem w łóżku. Gdy się obudzili, dziecko już nie żyło. Czy tej tragedii można było uniknąć?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(37)
Tragedia koło Żar. Niemowlę zmarło śpiąc w łóżku z rodzicami
fot. Fotolia
Do tragedii doszło w niedzielę, 12 lutego, w niewielkiej miejscowości niedaleko Żar w województwie lubuskim. Rodzice spali w łóżku z miesięcznym niemowlakiem. Kiedy się obudzili, dziecko nie żyło.

Sprawą zajęła się prokuratura w Zielonej Górze. "Na ciele dziecka nie ujawniono żadnych obrażeń. Zwłoki zabezpieczono do sekcji, która ma ustalić przyczyny zgonu" – informuje Zbigniew Fąfera z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Rodzice niemowlęcia byli pod wpływem alkoholu, jednak jego stężenie we krwi nie było duże. Według biegłych najprawdopodobniej doszło do przypadkowego przyduszenia dziecka podczas snu.

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest bezpieczne?

Żadne miejsce, w którym śpi niemowlę, nie jest dla niego w pełni bezpieczne, nawet jego własne łóżeczko. Mimo to większość pediatrów zgodnie twierdzi, że spanie z niemowlęciem w jednym łóżku ma pozytywny wpływ na jego rozwój. W łóżku rodziców maluch czuje się bezpiecznie, bliskość mamy działa na niego kojąco. Według doradców laktacyjnych ta bliskość podczas snu podtrzymuje laktację, a nocne karmienie jest o wiele łatwiejsze.

Chociaż polscy pediatrzy zachęcają do spania z dzieckiem, Amerykańska Akademia Pediatrii jest temu przeciwna, w kilku stanach spanie z niemowlakiem w jednym łóżku jest nielegalne (!).

Spanie z niemowlakiem na twardym materacu (nie na kanapie czy rozkładanym fotelu!), bez dodatkowych poduszek czy maskotek, przy jednoczesnym karmieniu piersią i niestosowaniu przez rodziców używek trudno nazwać niebezpiecznym. Główną przyczyną śmierci niemowląt podczas snu nie jest spanie z rodzicem w jednym łóżku, ale dodatkowe czynniki, takie jak palenie papierosów przez rodziców, spożywanie alkoholu przed snem, karmienie sztuczne czy nadużywanie leków.

Śpicie z waszymi dziećmi w jednym łóżku? Dramat, do którego doszło w Zielonej Górze, powinien być ostrzeżeniem dla nas wszystkich!

Czytaj także: Chcesz spać z dzieckiem w jednym łóżku? Odpowiedz na te 9 pytań

Źródło: gazetalubuska.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (73)
avatar

Sylwia
Sylwia | 2017-08-17 21:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja spalam z małą do 2 miesiąca w szpitalu też ze mną spała. Budziłam się przy każdym jej najmniejszym ruchu...

Odpowiedz

Basia
Basia | 2017-06-30 08:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój mały od niemowlaka śpi w swoim łóżeczku jak mu daje mleko przed spaniem to leży na łóżku a później jak wypije to sam sie ocknie i się dźwiga i chce iść s łóżeczka i tak jest nauczony

Odpowiedz

yuuu
yuuu | 2017-06-29 07:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

po pierwsze gdzie jest napisane że karmiła piersią jak by karmiła to na pewno by nie piła z reszta picie a picie to roznica jeden wypije plu flaszki i jest pod w pływam a drugi kieliszek czy dwa i tez jest pod wpływem jaka jest różnica między jednym a drugim?? takie zeczy się zdarzają i jusz

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Pola
Pola | yuuu | 2017-08-18 08:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba miało być "i już"?

Odpowiedz

Ot Ola
Ot Ola | 2017-06-27 10:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Matka karmiaca niemowle , nie powinna w ogóle pić alkoholu ,to raz .Jeżeli była już tak
bezmyślna , to nie powinna spać z dzieckiem .Alkoholu i zmęczenie to mieszanka wybuchowa .Przestroga dla przyszłych mam .

Odpowiedz

kasia
kasia | 2017-05-03 22:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodzice byli pijani wiec tu nie ma dyskusji !!!!

Odpowiedz

Nata
Nata | 2017-02-25 12:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Spałam z córeczką teraz ma 4 latka, i śpię teraz z drugą ma 8 tygodni🙂 dodam że nie biore i nie piję używek🙂 uważam że nawet lampka wina nie jest dobra przy opiece nad dziećmi

Odpowiedz

Zniesmaczona
Zniesmaczona | 2017-02-24 16:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mało konstruktywny artykuł, nic z niego nie wynika.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-02-24 10:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie podoba mi się spanie z tak małym dzidziusiem bez żadnych zabezpieczeń (można nawet użyć wkładki od wózka jeśli się nie chce wstawać w nocy). Dla mnie szokiem było jak w szpitalu po porodzi kazali mi na wąskim szpitalnym łóżku leżeć z taką kruszynką. Jak zwróciły mi pielęgniarki uwagę, że z dzieckiem powinnam spać, zwróciłam uwagę czy ma grosz wyobraźni co się stanie jak zasnę i przygniotę je i czy poniesie odpowiedzialność za takie nakazywanie mi spania z dniowym dzieckiem. Więcej już uwagi mi nikt nie zwrócił. Z dzieckiem leżałam w łóżku tylko jak nie spałam.

Odpowiedz

Joanna
Joanna | 2017-02-23 17:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Autorka nie przyłożyła się do napisania tego artykułu. Inne źródła za prokuratorem podają że przyczyną śmierci była wada płuc małej Amelk a rodzice strasznie przeżyli tą tragedię!
Jak można tak temdencyjnie pisać i oczerniać ludzi. Pisanie że byli pod wpływem alkoholu jest tendencyjne i nawet jeśli tak było (inne źródła o tym nie pisały) to choroba płuc dziecka nie miała z tym związku! Tak samo jak spanie w jednym lozku. Pani redaktor to nie pierwszy taki artykuł. Proszę o odrobinę dziennikarskiek rzetelności.

Odpowiedz

Mary
Mary | 2017-02-23 05:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja sie nie wysypiam śpiąć z dzieckiem.U nas rodzice mają swoje łóżko,które jest tylko dla nas a dzieci swoje.Nocne wstawanie też mnie nie dotyczyło bo żadnego z dzieci nie karmiłam piersią więc były po prostu najedzone na noc a nie wisiały na cycu.A jak czasami się zdarzyło ze mały się obudził bo był głodny to mógł również wstać mój mąż.Wszyscy byliśmy z takiego rozwiązania zadowoleni ☺

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

M
M | Mary | 2017-02-23 22:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"wisiały na cycu" dziwne określenie dla tak pięknej chwili

Odpowiedz

Aga
Aga | Mary | 2017-02-26 13:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nooo zwłaszcza mąż był zadowolony.... hahaha

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?