Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Śpisz na plecach w ciąży? Nie rób tego więcej!

| aktualizacja: 17.06.2017 | 5

Lekarze alarmują: w III trymestrze ciąży lepiej spać na boku. Badania dowiodły, że nie warto ryzykować.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
jakie są objawy porodu
fot. Fotolia
Zespół specjalistów pod przewodnictwem prof. Lesley McCowan, dyrektor Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii, przeprowadził badania na 164 kobietach, które urodziły martwe dziecko. Przyczyną zgonu noworodka często było niedotlenienie. Ryzyko powikłań w takich przypadkach może spaść nawet o 9%, jeśli ciężarne nie śpią na plecach.

Zmiany fizjologiczne istotne w ciąży

Badanie to wraz ze szczegółowym wywiadem przeprowadzono również na kobietach, których ciąża przebiegała prawidłowo, a dziecko urodziło się zdrowe. Panie unikały spania na wznak i to ochroniło płód. W ostatnim trymestrze ze względu na ciężar może dojść do zmian fizjologicznych niebezpiecznych dla dziecka. Chodzi głównie o zmniejszenie ilości krwi dopływającej do macicy oraz jej objętości. W wyniku tych zmian dochodzi do niedotlenienia i zaburzeń oddychania samej ciężarnej. Specjaliści ostrzegają także o bezdechu sennym, który jest częstym powikłaniem.

Zobacz także: Wyspać się w ciąży - to jest możliwe

Co z tego wynika? Ryzyko urodzenia martwego dziecka, kiedy śpimy na plecach w III trymestrze wzrasta niemalże czterokrotnie!

Jak się przestawić na spanie na boku?

Nie ma chyba lepszego sposobu, żeby się przestawić na spanie na boku jak zdobycie wiedzy na temat zagrożeń, które mogą dotknąć nas i nasze dziecko. Przez pierwsze noce może być niewygodnie. Może nas uwierać dosłownie wszystko, ale kto powiedział, że spanie w ciąży w ogóle jest wygodne? Z pomocą przyjdą nam poduszki, jeśli nie te, specjalnie przeznaczone dla ciężarnych to zwykle, które można włożyć między nogi i delikatnie pod brzuch. Możemy też pomóc sobie w zasypianiu relaksacyjną muzyką i zapaleniem świec.

Źródło: rynekzdrowia.pl

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

monikaa
monikaa | 2017-06-24 11:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zaczęłam 8 miesiąc i na plecach mi bardzo wygodnie. Próbuję na lewym boku ale przez sen i tak się przekręcam na plecy albo prawy bok...

Odpowiedz

anet
anet | 2017-06-18 10:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja śpię na lewym boku od samego początku ciąży a obecnie jestem w 38tc. Nie potrzebuje żadnych poduszek ani fasolek.To samo przychodzi.Natomiast moja dr. pozwoliła na spanie w każdej wygodnej pozycji,mowiac że dziecko samo da znać że coś jest nie tak.

Odpowiedz

anna1234
anna1234 | 2017-06-18 02:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja śpię tylko na boku od początku ciąży bo na plecach nie wygodnie

Odpowiedz

Kattia133
Kattia133 | 2017-06-18 00:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w II trym.a już na plecach na płasko że tak powiem wytrzymuje kilka min bo mi nie wygodnie, jakoś brzuszek ciągnie

Odpowiedz

basik
basik | 2017-06-17 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a da się wogóle na plecach? bo mnie po kilku sekundach leżenia w ciąży w pozycji horyzontalnej to tak zaczynało dusić jakby mi bebechy miały wyjść uszami...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?