Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

6 rodzajów zajęć sportowych – wybierz najlepsze dla swojego dziecka

| aktualizacja: 11.12.2014 | 1

Nie mamy zamiaru udowadniać, że ruch to zdrowie, bo o tym wiedzą nawet małe dzieci. Czy wiesz jednak, że sport może pomóc pokonać problemy dziecka, i to nie tylko te zdrowotne, ale także wychowawcze? Nie wierzysz? No to przekonaj się sama.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Ze zdrowym i w miarę grzecznym dzieckiem (bo na szczęście idealnie grzeczne dzieci nie istnieją), nie ma problemu: wszystko jedno, czy gra w piłkę, pływa czy jeździ na rowerze, ważne tylko, by dużo się ruszało. Jednak w wypadku dziecka, które ma kłopoty ze zdrowiem lub zachowaniem, jego rodzaj aktywności nie jest bez znaczenia. Są bowiem dyscypliny, które mogą mu ułatwić pokonanie problemów. Oczywiście nic na siłę, ale przy odrobinie zachęty pewnie uda ci się namówić swojego smyka na uprawianie jakiejś konkretnej dyscypliny. A jeśli nie potrafisz go wyciągnąć na basen, kort, boisko, to po prostu daj mu dobry przykład i idź razem z nim. Tobie też pewnie przyda się trochę ruchu. Jaki rodzaj aktywności będzie najlepszy właśnie dla twojego przedszkolaka? Oto nasze podpowiedzi.      

1. Na krzywy kręgosłup – pływanie

Dzieci coraz więcej czasu spędzają na oglądaniu telewizji i grach komputerowych. Ale organizmu nie da się oszukać. A ten (zwłaszcza młody) potrzebuje ruchu. Jeśli nie będzie się gimnastykował, nie zbuduje odpowiedniej ilości mięśni, będzie miał problemy z kondycją, a także często właśnie z krzywym kręgosłupem (bo dla niego pozycja siedząca to zabójstwo!).
Basen jest zalecany wszystkim dzieciom, które mają wady kręgosłupa. Doskonale uzupełnia ćwiczenia korekcyjne. A to dlatego, że woda odciąża kręgosłup od ucisku, wyciąga go i prostuje, a także wzmacnia jego mięśnie. Dzięki temu poprawie ulega cała postawa ciała. Ale uwaga: styl pływania trzeba odpowiednio dobrać do rodzaju wady postawy (np. na boczne skrzywienia najzdrowszym stylem jest grzbiet i kraul, nie poleca się natomiast pływania żabką).
Dodatkową korzyścią pływania jest doskonały rozwój układu oddechowego dziecka (aby dobrze pływać, trzeba prawidłowo oddychać), a także układu mięśniowego i krążenia. Poza tym pływanie to trochę zmaganie z żywiołem. Dziecko zwyciężając go, czuje się bardziej odważne, dumne. Po prostu zaczyna wierzyć w siebie.
Jak uczyć dziecko pływania? Wydawać by się mogło, że pływania rodzic może uczyć dziecko samodzielnie. Lepiej jednak tę czynność zostawić trenerowi. Po pierwsze dlatego, że dziecko przy nim jest bezpieczniejsze (instruktor wie, na jakie ćwiczenia pozwolić, by nie zrazić dzieci do wody). Po drugie znacznie łatwiej uczyć smyka odpowiednich ruchów od początku, niż korygować wadliwe nawyki (a takie często powstają, gdy uczymy dziecko pływać sami). Po trzecie wreszcie w szkółkach pływackich dzieci uczą się nawzajem od siebie.

Czytaj też: Jak nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Agawka24
Agawka24 | 2017-05-15 12:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Piłka nożna! U nas to rodzinne także nasz Filipek już od jakiegoś czasu kopie w szkółce piłkarskiej letzplay w Warszawie. Tata dumny, ja bardzo zadowolona a synek wniebowzięty- ciągle pyta kiedy kolejny "tjening" :D

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?