Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Bądź aktywna w ciąży

| aktualizacja: 01.09.2015 | 1

Sport i ćwiczenia w ciąży to zdaniem lekarzy obowiązek każdej kobiety. To, że nosisz pod sercem maleństwo, nie znaczy, że masz leżeć plackiem. Na siłowni czy basenie będziesz jednak teraz ćwiczyła trochę inaczej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
ćwiczenia w ciąży, gimnastyka w ciąży, ćwiczenia dla ciężarnych
fot. Panthermedia

Jeśli do tej pory uprawiałaś sport, pewnie nie chcesz z niego rezygnować? I wcale nie musisz! Musisz tylko pamiętać, by dostosować ćwiczenia do obecnych możliwości (np. rosnącego brzucha) i samopoczucia. Do tej pory nie ćwiczyłaś? Zacznij jak najszybciej! Dzięki ćwiczeniom w ciąży zmniejszą się dolegliwości kolejnych miesięcy, kiedy brzuch będzie coraz większy, stawy coraz bardziej obciążone... Możesz wybrać zajęcia dla przyszłych mam lub ogólne (poproś trenera o odpowiednie ćwiczenia). Zanim jednak zdecydujesz się na jakakolwiek aktywność fizyczną, upewnij się u swojego ginekologa, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Aquafitness w ciąży

Gimnastyka w wodzie to bez wątpienia jedna z najbezpieczniejszych form ruchu, ponieważ nie obciąża nadmiernie stawów ani kręgosłupa, za to daje – tak ważne w ciąży – poczucie lekkości. Stąd odpowiedź, dlaczego coraz popularniejsze są zajęcia typu „Aqua aerobic”. Jak wyglądają takie zajęcia? Instruktorka stoi na brzegu basenu lub w wodzie i pokazuje kolejne ruchy. Do większości ćwiczeń używa się akcesoriów (rurek piankowych, pasów i rękawic), ponieważ dzięki tym przyborom mięśnie pracują efektywniej. Taki trening to prawdziwe błogosławieństwo dla ciała, ponieważ odciąża stawy i kręgosłup, wzmacnia mięśnie całego ciała, zwiększa ich elastyczność (podobnie ze ścięgnami i więzadłami). Ćwiczenia w wodzie poprawiają ogólną kondycję i równowagę, relaksują, wyciszają, odstresowują. Co ważne, by zapisać się na takie zajęcia nie musisz umieć pływać!

Gimnastyka w ciąży

Coraz więcej klubów fitness i siłowni prowadzi specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Każdy z nich ma odmienny program ćwiczeń, dlatego zanim podejmiesz decyzję, gdzie się zapiszesz, dokładnie się z nim zapoznaj i skonsultuj ze swoim lekarzem prowadzącym. Jednego możesz być pewna: zajęcia są tak dobrane, by nawet mało aktywne i mało wytrzymałe mamy z nich skorzystały, wzmacniając ciało i przygotowując je do porodu. Czego potrzebujesz do treningu? Jedynie wygodnego stroju – resztę zapewni klub. Jak wygląda trening, gdy pod twoim sercem harcuje maleństwo? Może on zawierać elementy różnych programów ćwiczeniowych, takich jak:
  • gimnastyka z dużymi piłkami,
  • ćwiczenia na macie,
  • nauka prawidłowego oddychania
  • ćwiczenia relaksacyjne (wszystko jest uzależnione od etapu ciąży).

Uwaga: niektóre ośrodki wymagają zaświadczenia od lekarza o braku przeciwwskazań.
Jak wygląda trening:. Trening powinien być dostosowany do etapu ciąży.

Joga w ciąży

Jeśli nie lubisz intensywnego ruchu, co powiesz na jogę w ciąży? Łatwe asany (ćwiczenia jogi) będą zapewne świetnie wpływać na twoje samopoczucie i pomogą ci przygotować się do porodu. Jak? Dzięki jodze mięśnie dolnej części brzucha, krocza i wewnętrznej strony ud stają się lepiej ukrwione i bardziej elastyczne. W czasie ćwiczeń staraj się skoncentrować, ale nie napinaj niepotrzebnie mięśni. Kręgosłup powinien być wyprostowany. Najlepiej ćwicz rano, nigdy po jedzeniu.

Ćwiczenia idealne na pierwszy trymestr ciąży


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Angela
Angela | 2014-08-11 17:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Biegałam do 6 mies. Staram się jak najczęściej na basen chodzić, najgorsze co może być to siedzenie plackiem w domu przed tv:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?