Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Prosty sposób na proste zęby dziecka

| aktualizacja: 12.07.2013 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
dziecko u dentysty
fot. Panthermedia
Wady zgryzu czasem są wrodzone, ale często na krzywy zgryz dziecka pracują... jego rodzice. Co zatem powinnaś robić, by dziecko w przyszłości nie czekały wizyty u ortodonty i aparat ortodontyczny?

Aby zapobiec wadom zgryzu, nie układaj dziecka zupełnie płasko

To sprzyja powstawaniu tyłozgryzu, bo wtedy dziecięce usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne (grozi uduszeniem). Lepiej pod materacyk włóż np. złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka (po stronie wezgłowia) wsuń kilka gazet.

Aby ząbki prosto rosły, karm niemowlę piersią

Dziecko nie tylko otrzymuje z mlekiem wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki.

Aby zgryz był prawidłowy, wybieraj dobre smoczki

Jeśli karmisz dziecko butelką, zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przez niego jak najbardziej przypominało karmienie naturalne (powinien mieć szeroką podstawę i podczas karmienia modyfikować swój kształt, czyli nieco wydłużać się w czasie ssania i powracać do pozycji wyjściowej, kiedy dziecko przełyka).  

Aby zęby się nie wykrzywiły, nie przedłużaj karmienia butelką

Podczas łykania niemowlęta wsuwają język między dziąsełka. Jednak starsze dzieci powinny zacząć łykać jak dorośli, tzn. trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego już w drugim półroczu zacznij dziecku podawać mleko i napoje w kubeczku z ustnikiem, a po pierwszych urodzinach ucz je pić ze zwykłego kubka.

Aby uniknąć krzywego zgryzu, uważaj na smoczek gryzaczek

Jego zbyt częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Podawaj go tylko, gdy nie jesteś w stanie uspokoić dziecka. Dobry smoczek dziecko musi obejmować ustami, wysuwając do przodu żuchwę. W drugim roku życia staraj się odzwyczaić smyka od uspokajacza.

Aby zęby były proste, lecz infekcje dziecka

Przewlekły katar albo nieleczony trzeci migdał sprawiają, że dziecko niemal przez cały czas oddycha przez usta. A to może stać się przyczyną wady zgryzu.

Aby mleczaki były zdrowe, dbaj o nie

Inaczej pojawi się próchnica, która może doprowadzić do przedwczesnej utraty zębów. A to może zahamować rozwój szczęki lub żuchwy. O tym, jak prawidłowo dbać o higienę zębów dziecka, przeczytasz TUTAJ.

Aby zęby dziecka były równe, chodź z nim do dentysty

Dziecko powinno regularnie (trzy–cztery razy w roku) chodzić do dentysty. Na pierwszą wizytę wybierz się, kiedy pojawi się pierwszy ząbek dziecka. Regularne kontrole pomogą dziecku uniknąć próchnicy i dają szansę na szybsze wykrycie i leczenie ewentualnej wady zgryzu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Agata
Agata | 2017-05-08 14:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ależ niemądry artykuł. Ssanie gryzaków, rąk i wszystkiego, co popadnie, to jest natura małego dziecka i nie wolno mu tego zabronić, bo w ten sposób poznaje świat.

A co do pierwszego punktu, to może płaskie leżenie wpłynie źle na zęby (chociaż szczerze w to wątpię), ale dobrze na kręgosłup. Więc wygląda na to, że trzeba wybrać, co jest ważniejsze.

Leczyć infekcje u dziecka? Co to jest w ogóle za rada? A jak dziecko ma alergiczny katar, to co mam zrobić? Kompletnie bez sensu.

Odpowiedz

natalia_8711
natalia_8711 | 2016-02-12 09:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

córka nie używa butelek, ani smoczków, od małego jest karmiona piersią, mimo to dolne jedynki wyszły krzywo i niestety nie chcą się naprostować

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?