Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Śpij już, kochanie

| aktualizacja: 26.03.2014 | 0

Kładziesz dziecko wieczorem do łóżeczka, życzysz mu dobrej nocy, jednak ono ani myśli spać. Zaczyna płakać, marudzi… Co robić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
koszmary, nocne, sen, dziecko

Co zrobić, by dziecko spało?

Przede wszystkim zadbaj o ustalony porządek dnia. Gdy maluch zawsze o tych samych porach jada posiłki, wychodzi na dwór, bawi się, a potem szykuje się do snu, problemy z zasypianiem zwykle szybko znikają.

Powtarzalność czynności ułatwia zasypianie

Powtarzalność czynności jest szczególnie ważna w przypadku dzieci do 3. roku życia. Dlaczego? Malec czuje się wtedy pewnie i bezpiecznie. Szybko uczy się, że wszystkie codzienne zajęcia mają swój czas i określoną kolejność. Wiedząc, co po czym nastąpi, łatwiej to akceptuje.

Miły rytuał wieczorny dobry na usypianie

Najpierw kolacja, potem kąpiel, bajka, chwila czułości… Taki scenariusz sprawi, że dziecko wyciszy się przed snem, odpowiednio do niego nastroi i pójście do łóżka odbierze jako coś przyjemnego. A jeśli dziecko mimo wszystko zacznie marudzić i np. co chwila będzie prosić cię o buziaka czy coś do picia? Raz czy dwa spełnij jego prośbę. Jednak potem już zdecydowanie powiedz, że teraz jest pora na sen, po czym wyjdź z pokoju, żeby dać dziecku czas na zaśnięcie.

Dziecko ma swoje upodobania

Silna potrzeba powtarzalności sprawia, że dziecko często samo wprowadza liczne zwyczaje, które obowiązkowo muszą zostać wykonane, zanim zechce iść spać. To może być np. odpowiednie ułożenie przytulanek, wysłuchanie tych, a nie innych bajek czy kołysanek. Nie protestuj więc, gdy twoje dziecko koniecznie chce, byś na noc całowała też jego ukochanego misia. Spełniając prośbę, ułatwisz dziecku zaśnięcie i… będziesz mieć spokojny wieczór!

Zobacz też: Dlaczego dzieci powinny się wysypiać?separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?