Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sposoby na katar

| aktualizacja: 04.12.2015 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
fot. Edipresse
Katar jest najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może utrudniać oddychanie, zwłaszcza niemowlętom.
Ostry nieżyt nosa, czyli katar, pojawia się u dziecka zazwyczaj na skutek zarażenia się od bliskich. Jest najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Objawy

Sapka, obfita, śluzowa wydzielina z nosa, która spływa też do gardła, wywołując kaszel. Może ona utrudniać oddychanie, zwłaszcza młodszym niemowlętom, które nie potrafią oddychać przez usta.


Leczenie kataru u niemowlęcia i starszego dziecka

Ważne jest przede wszystkim udrażnianie noska. Dzieci mają kłopoty z wydmuchiwaniem noska (niemowlęta w ogóle tego nie potrafią robić), częściej więc może dojść do tzw. nadkażeń bakteryjnych, kiedy na jedną infekcję nakłada się wtedy druga, pojawiają się powikłania - np. zapalenie ucha środkowego. Dlatego maluchom trzeba pomagać w wycieraniu nosa, nakłaniać, by wpierw wydmuchały do końca jedną dziurkę, potem drugą.

Niemowlętom zakrapla się do nosa sól fizjologiczną (rozpuszcza wydzielinę, która wypływa z noska i łatwo ją wytrzeć). Wygodne są też preparaty soli morskiej w aerozolu. Krople do nosa (dla niemowląt!) można stosować, gdy katar utrudnia sen lub ssanie. Podawaj je jak najkrócej, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia śluzówki. Błona śluzowa u dzieci jest szczególnie wrażliwa, dlatego niektórzy laryngolodzy są bezwzględnymi przeciwnikami stosowania kropli, niektórzy pozwalają od czasu do czasu i bardzo krótko ich używać, by dziecku ulżyć.

Bezpieczny jest homeopatyczny spray do nosa Euphorbium, można go stosować bez obaw o zniszczenie śluzówki. Odtyka nos i co najważniejsze nie piecze nawet bardzo podrażnionej skóry. Zdania co do stosowania gruszki do odsysania wydzieliny z nosa są podzielone. Dzieci bardzo nie lubią takich zabiegów, w dodatku łatwo skaleczyć i tak już podrażniona błonę śluzową noska. Wejście otworów nosowych można smarować maścią majerankową, która ułatwia oddychanie.

Aby ulżyć starszemu dziecku można zastosować inhalacje (po konsultacji z lekarzem), dobrze sprawdzają się inhalacje olejkiem sosnowym, pichtowym itp. Jeśli katar meczy niemowlę, można wkropić kilka kropel do miseczki z gorącą wodą, w pomieszczeniu w którym dziecko przebywa.


Jak pomóc dziecku przy katarze?

- pamiętaj o uzupełnianiu płynów w diecie malucha
- postaraj się, by podczas kataru maluch spał z głową uniesioną nieco wyżej (możesz podłożyć np. zwinięty ręcznik pod materacyk)
- pamiętaj o nawilżaniu powietrza w mieszkaniu by ułatwić dziecku oddychanie

Jak odróżnić zwykły katar od alergicznego?

- Wydzielina przy zwykłym katarze ma charakterystyczny żółtawy lub zielonkawy odcień, a przy alergicznym jest wodnista.

Zobacz także: inhalacje i nawilżanie
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

paszna
paszna | 2007-03-30 09:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja od wczoraj psikam mojej zakatarzonej Ewci do noska otrivin - nocka była dzięki temu w porządku. Zobaczymy jak będzie dzisiaj.

Odpowiedz

louise
louise | 2007-03-26 18:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, tak oczywiście chodziło mi o otrivin extracare i on rzeczywiście jest całkowicie bezpieczny dla dzieci.

Odpowiedz

lutka
lutka | 2007-03-23 18:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niuńcia, jeśli chodzi o euphorbium to kiedyś lekarka mi powiedziała, że może po nim być więcej wydzieliny w nosku. Natomiast otrivin extracare (bo o tym chyba mowa) jest całkowicie bezpieczny dla małych dzieci i skuteczny.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2007-03-22 20:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale czy ten otrivin jest bezpieczny dla maleńkich dzieciaczków? Ja dotychczas używałam euphorbium, ale nie było jakichś rewelacyjnych rezultatów, więc chętnie spróbowałabym czegoś innego, może bardziej skutecznego.

Odpowiedz

louise
louise | 2007-03-19 13:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na katar dla dzieciaczka rewelacyjny jest otrivin extracare (roztwór soli morskiej z witaminą b5). Sprawdził się bardzo u mojego Antośka

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?