Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

5 skutecznych sposobów na kolkę

| 30.04.2010, aktualizacja: 15.09.2015 | 6

Nie wiadomo do końca, czemu się pojawia, za to wiemy już, co może na nią podziałać. Kolka to nie wyrok – można z nią skutecznie walczyć.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
KY107065.jpg
Kolka u niemowlaka to nieukojony płacz niemowlęcia, który pojawia się nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu i trwa nie mniej niż 3 godziny dziennie. Zwykle kolka pojawia się, gdy dziecko ma 3 tygodnie, i znika w 4. miesiącu życia. Niemowlę najczęściej płacze wieczorem: wtedy nie pomaga ani przystawienie do piersi, ani noszenie czy przytulanie. Brzuszek jest twardy i napięty, a maluch  wierzga nóżkami i pręży się.

Choć na kolkę nie wymyślono jednej, zawsze skutecznej metody, to niektóre sposoby pomagają płaczącemu dziecku. Wypróbuj je:

1. Odpowiednie karmienie

  • Jeżeli niemowlę ssie zbyt szybko pierś, krztusi się i przełyka łapczywie, spróbuj go karmić lekko odchylona do tyłu, tak, aby mleko płynęło „pod górkę”. Dzięki temu dziecko, chcąc nie chcąc, będzie piło trochę wolniej. Taki sposób karmienia polecany jest także w przypadku dzieci, które często ulewają
  • Sprawdzaj też, czy maluch w trakcie ssania obejmuje ustami większą część brodawki razem z otoczką.
  • Doradcy laktacyjni zalecają też, aby w wypadku kolkowych dzieci odciągać z piersi pierwszą partię mleka (1-2 łyżeczki). Zalecane jest też, aby dziecko najpierw opróżniło jedną pierś, a dopiero potem ewentualnie przystaw je do drugiej.
  • Jeżeli karmisz butelką, trzymaj ją tak, aby cały smoczek był wypełniony mlekiem – to również utrudnia połykanie powietrza. Zapytaj też w aptece o specjalną antykolkową butelkę z odpowietrzaczem, np. Dr. Brown albo Lovi.
  • Bez względu na sposób karmienia po każdym posiłku podnoś dziecko do odbicia.
Co możesz zrobić: Karm dziecko częściej, ale nieco krócej. To także działa antykolkowo.

2. Noszenie w chuście

Być może tak działa bliskość mamy, a być może to zasługa pionowej pozycji, ciepła i lekkiego nacisku na brzuszek dziecka. W każdym razie wiadomo na pewno, że dzieci, które są noszone w chuście przynajmniej przez dwie godziny dziennie o wiele rzadziej mają kolki niż maluchy bezchustowe. Noszenie pionowe (na brzuchu w pozycji żabki albo na ramieniu, jak do odbicia) pomaga także już podczas wieczornego napadu płaczu.

Co możesz zrobić: Codziennie przynajmniej przez dwie godziny noś dziecko w pozycji pionowej w chuście. Możesz również ułożyć go na przedramieniu, brzuszkiem do dołu, by główka opierała się na dłoni, a rączki i nóżki zwisały po bokach (to tzw. chwyt kolkowy).

3. Zmiana diety

Przyczyn kolki lekarze często upatrują w niedojrzałym układzie pokarmowym dziecka. Kłopoty z trawieniem mogą powodować bóle brzuszka nawet u dziecka dobrze przybierającego na wadze (minimum 150 g na tydzień), które w dzień jest pogodne i spokojne. Kolka bywa też jednym z objawów alergii pokarmowej. To prawdopodobne, gdy choruje na nią ktoś z bliskiej rodziny.

Co możesz zrobić: Jeśli karmisz piersią, ogranicz ostre przyprawy, kawę, produkty wzdymające: kalafior, brukselkę, groszek. Unikaj czekolady. Dowiedziono też, że częściej cierpią na kolkę dzieci mam palących papierosy!

4. Masaż brzuszka

Otwartą dłonią kreśl kółka na brzuszku, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Lekko dociskaj dłoń, aby pobudzić jelita do pracy. Delikatne masowanie brzuszka rozkurcza jelita i działa uspokajająco. Pamiętaj jednak, że masaż skutkuje, gdy jest stosowany zapobiegawczo: nie w czasie ataku, ale kilka razy w ciągu dnia. Wtedy w brzuszku nie będą się gromadzić gazy.
Sprawdź, jak dobrze masować dziecko, by złagodzić kolkę

Co możesz zrobić: Podczas ataku kolki zrób rozgrzewający okład z pieluszki tetrowej (ogrzanej np. żelazkiem lub na grzejniku). Możesz też ogrzać brzuszek, kładąc na nim termofor z ciepłą wodą lub zrobić dziecku kąpiel w wanience. Ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle brzucha.

5. Spokój i cisza

Coraz częściej lekarze mówią o psychologicznym podłożu kolki – że niemowlę płaczem i bólem brzuszka odreagowuje napięcie, którego doświadcza w dzień (kto z nas nie miał dolegliwości żołądkowych w stresowych sytuacjach?). Może dlatego ataki kolki pojawiają się najczęściej właśnie wieczorem.
Co możesz zrobić: Wieczorem wyeliminuj wszystko, co może rozdrażnić dziecko. Na jego układ nerwowy na pewno mają wpływ np. migające obrazy z telewizorze (nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak silny to bodziec dla niemowlęcia), goście w domu albo podniesione głosy mamy i taty. Postaraj się, aby ostatnie godziny dnia upłynęły wam w spokoju.

Choć kolka nie jest chorobą, koniecznie opowiedz o niej pediatrze. Bóle brzuszka czasami świadczą np. o zapaleniu ucha, zakażeniu układu moczowego, wadach przewodu pokarmowego. Lekarz powinien zbadać dziecko, aby wykluczyć te choroby.  
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Zofia
Zofia | 2016-01-31 14:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kupię tą kolaktaze bez recepty? Bardzo potrzebuję czegoś na nietolerancję laktozy, bo mam wrażenie że kolki mojego synka stają się coraz gorsze.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Maszka
Maszka | Zofia | 2016-01-31 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, spokojnie kupisz kolaktaze bez recepty w aptece

Odpowiedz

kamika
kamika | 2016-01-24 11:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w moim (u mojej córeczki) przypadku, tak jak u Neli, pomogły kropleki kolaktaza dodawane do każdej porcji mleka

Odpowiedz

Marta
Marta | 2015-09-20 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja stosowałam wodę koperkową.

Odpowiedz

Nela
Nela | 2015-07-26 23:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas kolki powodowałq nietolerancja laktozy po kilku próbach z termoforem, suszarką, espumisanem ulgę naszemu maluszkowi przyniosły kropelki kolaktaza

Odpowiedz

Katarina
Katarina | 2013-12-10 00:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oj u nas pomogło masowanie i nagrzewanie brzuszka. Zamiast okładu mamy ciepłego misia z wkładem solnym do nagrzewania (MR B) i jest o wiele wygodniej no i kąpiele.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?