Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sposoby na obniżenie gorączki

| aktualizacja: 21.11.2013 | 1

Jak pomóc dziecku, który ma wysoką temperaturę? Czego lepiej nie robić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, mama, zdrowie dziecka, gorączka, termometr
fot. Panthermedia
Zbyt wysoka temperatura wyczerpuje i może prowadzić do komplikacji (m.in. drgawek), dlatego jeśli przekracza 38,5°C (u niemowląt 38°C) trzeba ją obniżać. Jak to robić? Zapytaliśmy o to pediatrę, dr n.med. Małgorzatę Czyżewską, konsultanta wojewódzkiego ds. Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Leki na obniżenie gorączki

Najmłodszym dzieciom podaje się jedynie paracetamol (np. Apap, Calpol, Panadol). U dzieci powyżej 3. miesiąca życia można stosować także ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen). Niemowlętom najwygodniej zaaplikować lek w czopku (chyba, że mają biegunkę), starszym dzieciom – w syropie (chyba, że wymiotują). Przyjmuje się, że leki obniżające temperaturę zaczynają działać po 20–30 minutach, jednak na efekt trzeba niekiedy (np. infekcjach bakteryjnych) czekać do godziny.

Czasem, zwłaszcza na początku choroby, leki działają zbyt krótko (np. lekarz zalecił podawanie syropu co 8 godzin, tymczasem już po 4 godzinach malec jest rozgrzany jak piec). Lepiej nie przekraczać wówczas zalecanej dawki na własną rękę, lecz stosować na zmianę leki z dwóch różnych grup (np. najpierw podać paracetamol, a po czterech godzinach ibuprofen). Przy takim postępowaniu łączy się skuteczność obydwu specyfików, a skutki uboczne się nie kumulują, bo między kolejnymi dawkami jednego leku zachowany jest bezpieczny odstęp. W przypadku niemowląt do 6. miesiąca życia trzeba jednak skonsultować to rozwiązanie z pediatrą.

Kąpiel na obniżenie gorączki

Obniża temperaturę szybko i skutecznie (niestety, nie na długo). Rozpalonego maluszka nie można jednak ochładzać gwałtownie – niedojrzały układ nerwowy mógłby zareagować drgawkami. Bezpieczniej jest wypełnić wannę wodą o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała malucha, włożyć do niej dziecko, a dopiero potem stopniowo dolewać odrobinę chłodniejszą wodę.

UWAGA! NIE WKŁADAJ DO WANNY DZIECKA, KTÓRE MA DRESZCZE. Wcześniej podaj mu leki przeciwgorączkowe. Nie rób również tego na siłę, bo stres i płacz osłabiają, a poza tym pogarszają i tak kiepskie samopoczucie malca.

Okłady na obniżenie gorączki

Są skuteczne, jednak działają wolniej i krócej niż kąpiel. Zmoczoną pieluszkę (koszulkę, mały ręcznik itd.) kładź na czole, klatce piersiowej, w pachwinach i na przedramionach maluszka. Okłady często wymieniaj. Możesz także owinąć malca w wilgotne prześcieradło. Gdy temperatura spadnie, osusz go dokładnie i przykryj czymś lekkim (np. samą poszewką).

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Ola26
Ola26 | 2014-01-21 12:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedy temperatura sięga powyżej 38 st. zaczynam działać, robię chłodne okłady, podaję dużo płynów jak również lek przeciwgorączkowy najczęściej Milifen - ibuprofen w syropku ma on również właściwości przeciwzapalne a truskawkowy smak ułatwia jego podanie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?