Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

"Nie noś, bo się przyzwyczai!" – słyszałaś to? Prawda jest zupełnie inna!

| aktualizacja: 18.02.2017 | 5

Czy noszenie płaczącego dziecka rzeczywiście może mu zaszkodzić? Te badania potwierdzają to, co my wiemy od dawna!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
Mama nosi na rękach niemowlę
fot. Fotolia
Czy kiedykolwiek usłyszałaś od sąsiadki lub koleżanki, że nosząc dziecko i przytulając je, kiedy płacze, rozpieszczasz je?

Psycholożka Darcia Narvaez z University of Notre Dame udowodniła, że niemowląt nie można rozpieścić. Niemowlęta płaczą z różnych powodów. Reagowanie na płacz niemowlęcia jest zaspokajaniem jego emocjonalnych potrzeb, nie spełnianiem jego zachcianki. Noszenie maluszka, przytulanie i głaskanie jest naturalną reakcją każdej mamy. To instynkt macierzyński, za którym każda mama powinna podążać, bez strachu, że w ten sposób "rozpieści" dziecko.

Profesor Narvaez i jej koledzy przeprowadzili badania na grupie 600 dorosłych. Wyniki były jednoznaczne: osoby, które jako dzieci doświadczały bliskiego kontaktu z rodzicem, były bardziej stabilne emocjonalnie, nie miały stanów lękowych czy objawów depresji. "Te czynniki, każdy z osobna, ale również wszystkie razem, miały wpływ na zdrowie psychiczne dorosłych. Nie mieli stanów depresyjnych czy stanów lękowych, lepiej budowali relacje z innymi ludźmi – łatwiej wczuwali się w sytuację kogoś innego. Lepiej dogadywali się z innymi, byli serdeczni" – powiedziała profesor Narvaez.

Profesor Narvaez – i my również – zachęca do trzymania, dotykania, przytulania i noszenia dziecka zawsze wtedy, kiedy rodzic czuje, że maluch tego potrzebuje. "W pierwszych miesiącach czy latach życia rodzic ma ogromny wpływ na rozwój mózgu dziecka. W ten sposób dzieci lepiej się rozwijają" – przekonuje.

Jeśli kiedyś usłyszysz "nie noś, bo się przyzwyczai", nie zwracaj uwagi na tę "złotą radę". Podążaj za swoimi instynktami i rób to, co czujesz. Dobrze wiesz, co jest najlepsze dla twojego dziecka!

Czytaj także: 10 skutecznych sposobów na płacz dziecka według rodziców

Źródło: babyology.com.au
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Aga Brzeźnica
Aga Brzeźnica | 2017-02-21 15:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z panią Mon

Odpowiedz

abcdefg
abcdefg | 2017-02-18 22:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie nosiłam nie noszę i nie będę nosić dziecka bez potrzeby ja twierdzę że z tym rozpieszczaniem to jednak prawda w 100% a później nawet nie można wyjść do ubikacji czy cokolwiek zrobić bo trzeba trzymać dziecko nonstop...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mon
Mon | abcdefg | 2017-02-19 00:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"...Nosic dziecka bez potrzeby...." mpwa o tym kiedy placze.... Logiczne ze trzeba maluszka uspokoic, przytulic, powinno czuc sie bezpieczne lecz kiedy nie ma takiej potrzeby, u nas bawimy sie w laskotki lub cwiczymy...

Odpowiedz

Angelika
Angelika | Mon | 2017-02-25 14:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się mam bliźniaczki za 3 dni będą miały 5 miesięcy. Niestety oby dwie miały kolki nosiłam je na okrągło dnie i noce spałam po 4 godziny i z powrotem brałam je na ręce ok trzeciego miesiąca kolki trochę ustąpiły ale nadal kiedy czułam że coś ich pobolewa dziąsełka, brzuszek czy cokolwiek tuliłam je. Teraz mają prawie 5 miesięcy a ja mogę zrobić wszystko ugotować obiad, posprzątać a w wolnej chwili sie poprzytulać, siedzą w leżaczkach i się same ładnie bawią. Pozdrawiam

Odpowiedz

Paula
Paula | abcdefg | 2017-02-19 10:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z panią abcdefg

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?