Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak w prosty sposób rozładować stres

| aktualizacja: 30.05.2016 | 1

Masz stresującą pracę? Nie wiesz, jak rozładować napięcie? Nie wiesz, jakie w prosty sposób walczyć ze stresem? Przeczytaj, co radzi Ewa Maciocha, licencjonowana psychoterapeutka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
jak odreagować stres
fot. Fotolia
W rozładowaniu stresu pomagają choćby ćwiczenia relaksujące. Gdy czujesz, że napięcie narasta, spróbuj rozluźnić mięśnie i z zamkniętymi oczami wykonaj pięć głębokich wdechów i wydechów. Następnie powtórz kilka razy w myślach: „Jestem spokojna, moje serce bije równym rytmem”. Po takim „seansie” powinnaś poczuć się lepiej.

Herbatka z melisy i spacer

Na skołatane nerwy dobrze robi też uspokajająca herbatka z melisy. Wypita pół godziny przed stresującym zebraniem czy rozmową z szefem pomoże ci się uspokoić. Staraj się też nie brać na siebie zbyt wielu spraw naraz. Jeśli czujesz, że nerwy odmawiają ci posłuszeństwa – zwolnij. Nie zapominaj również o codziennej dawce ruchu. Spaceruj, pływaj, wsiadaj na rower! Albo idź na spacer do parku i popatrz na drzewa.

W domu nie tłamś swoich uczuć

Płacz, krzycz, a nawet rzuć talerzem, gdy nikt nie widzi, a masz na to wielką ochotę. I koniecznie zrób sobie czasem wakacje od stresu. Choć jeden dzień w tygodniu przeznacz na przeglądanie czasopism, słuchanie ulubionej muzyki czy pielęgnowanie ogródka. To dużo lepsze sposoby na powrót do równowagi, niż obsesyjne myślenie o tym, co złego może się wydarzyć i zamartwianie się.

O tym musisz pamiętać

  • Nie zadręczaj się drobnymi potknięciami. Jeśli pracy jest dużo, błąd może się przytrafić każdemu!
  • Staraj się myśleć pozytywnie. Koleżanka krzywo na ciebie spojrzała? Może ma muchy w nosie? Zamiast drążyć sprawę, lepiej doceń to, że szef zaakceptował twój projekt.
  • Naucz się prosić o pomoc. Stres rodzi się często z przekonania, że wszystko powinniśmy umieć, wiedzieć i zrobić sami.
  • Nie przekraczaj limitu dwóch filiżanek kawy dziennie. Kofeina wzmaga niepokój.
  • Jedz węglowodany: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ziemniaki. Podnoszą poziom zbawczej dla psychiki serotoniny.
  • Uspokaja też napar z dziurawca i szyszek chmielu.

ZOBACZ TEŻ: Gdy dziecko płacze – jak uspokoić nerwy?
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Weronika
Weronika | 2014-12-27 19:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

aj nie mam czasuuuuu nie mam ! :( z pracy do pracy , gonitwa, jestem samotną mamą bliźniaczek, mąż zginął dwa lata temu....w Afganistanie..obydwoje jesteśmy z domu dziecka i nie mieliśmy rodziny , mieliśmy siebie.. teraz mam moje skarby Alunię i Kasieńkę.. proszę mi uwierzyć ze czas ,to luksus reglamentowany , jestem mamą i tatą.. nie mam czasu na relax.. aż tak duży jak bym chciała .. dla mam w podobnej sytuacji ziołowe tabletki nervomix control, są wybawieniem...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?