Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy trzeba spowijać noworodka?

| aktualizacja: 10.05.2016 | 0

Czy spowijanie dziecka, czyli ciasne zawijanie noworodka w rożek nie zakłóca jego rozwoju? Jak długo można spowijać dziecko? Odpowiada pediatra neonatolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
spowijanie noworodka
fot. fotolia
Na wizycie patronażowej położna zasugerowała, że powinnam ciasno zawijać synka w rożek, bo to pomoże mu się uspokoić. Kamilek dużo płacze, a opatulony cienkim kocykiem rzeczywiście szybciej się uspokaja. Ale czy to dobrze tak krępować ruchy dziecka? Jak długo to robić?
Weronika Traska z Płocka

Spowijanie to znany od dawna sposób zawijania noworodka razem z rączkami w kocyk lub rożek, który stwarza dziecku warunki zbliżone do panujących w brzuchu mamy.

Noworodki nie kontrolują ruchów rąk i nóg, gdy są zmęczone intensywnie nimi poruszają, nie mając świadomości, że są częścią ich ciała. Zawinięcie sprawia, że kończyny przestają dziecku przeszkadzać, przez co staje się spokojniejsze.

Spowijać można noworodka przez 1. miesiąc życia, a czasem nawet niemowlę do 3. miesiąca. Późniejsze spowijanie mogłoby ograniczać rozwój ruchowy dziecka.

Warto pamiętać, że zbyt ciasne owinięcie noworodka może utrudniać oddychanie oraz że nie wszystkie dzieci lubią takie opatulanie, co zwykle sygnalizują głośnym płaczem.

Zobacz, jak układać niemowlę do snu - film
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?