Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Sprawy intymne w ciąży

| aktualizacja: 13.11.2015 | 3

Musisz teraz szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych. Podpowiadamy, jak to robić dobrze i o czym trzeba koniecznie pamiętać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, mama, brzuszek, róża, ciąża

Ze względu na zmiany zachodzące w organizmie, w ciąży szczególnie łatwo o infekcje pochwy, podrażnienia czy zakażenia bakteryjne. Aby ich uniknąć, powinnaś używać odpowiednich środków higienicznych i stosować kilka prostych zasad.

Lepszy płyn

Mydła mają zazwyczaj kwaśny odczyn pH, który niszczy zasadową osłonę pochwy. To zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń. Poza tym kosmetyki przeznaczone do mycia całego ciała są na ogół perfumowane. Substancje zapachowe tymczasem mogą podrażniać błony śluzowe w okolicach intymnych, ponieważ te miejsca są szczególnie wrażliwe. Najlepszy zatem będzie środek specjalnie przeznaczony do higieny intymnej – o pH 5 lub 5,5. Nie powinien zawierać zbyt wielu syntetycznych dodatków, gdyż mogą one być przyczyną uczuleń. Dobrze sprawdzają się preparaty oparte na kwasie mlekowym, który w naturalny sposób chroni okolice intymne.

Raczej prysznic

Gdy leżysz w wannie, woda dostaje się do pochwy, co otwiera drogę zakażeniom. Jeśli masz skłonność do infekcji, grzybic, upławów, lepiej w ciąży unikaj długich kąpieli. Polecamy prysznic! W czasie mycia pamiętaj o kierunku od przodu ku tyłowi. Inaczej bakterie z okolic odbytu mogą przedostać się do pochwy.

Ręcznik, bielizna

Do osuszania strefy intymnej przeznacz osobny ręcznik. Często go zmieniaj albo używaj jednorazowych, bo bakterie czują się świetnie w wilgotnym materiale. Wycieraj się też od przodu ku tyłowi. Noś bawełnianą bieliznę (przepuszcza powietrze). Syntetyczne, nieprzewiewne materiały sprzyjają zakażeniom i namnażaniu grzybów. Możesz stosować wkładki higieniczne, które pochłaniają zapachy i utrzymują suchość (często je zmieniaj). Bakterie nie będą miały szans!

Zobacz też: Higiena intymna a zapłodnienie pozaustrojowe
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

młoda mama
młoda mama | 2011-06-09 09:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mi lekarz powiedział, że higienę intymną należy potraktować kompleksowo. Wesprzeć organizm od środka i stosować odpowiedni płyn do higieny intymnej. Znalazłam stronę internetową z kosmetykami probiotycznymi i właśnie suplementami. Nie wiem czy mogę podać adres strony,ale jak wpiszecie w google kosmetyki probiotyczne to się wyświetli.
Dodam, że miałam nawracające problemy intymne, a teraz jak ręką odjął. przez całą ciążę stosowałam suplement + płyn probiotyczny i jestem przeszczęsliwa. Postanowiłam używać tego cały czas, nie zmienia się czegoś, co jest dobre.

Odpowiedz

klara
klara | 2010-08-17 16:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co myslicie o uzywaniu chusteczek do higieny intymnej w czasie połogu?

Odpowiedz

alicja
alicja | 2010-07-21 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sama prawda w artykule.Teraz zwłaszcza kiedy jest tak ciepło,musimy szczególnie dbac o higienę ,zwłaszcza ta intymna.Ja zawsze mam ze soba chusteczki cleanica.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?