Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak nauczyć dziecko sprzątania zabawek?

| aktualizacja: 22.02.2015 | 0

W przypadku dzieci dobra zabawa oznacza zwykle bałagan. Warto jednak od początku uczyć dziecko sprzątania zabawek. Podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, klocki, samochód, zabawki

Małe dziecko, nawet już dwuletnie, nie widzi, że jest bałagan. Nie zna jeszcze takiego pojęcia. Mimo to warto je namawiać do porządkowania zabawek. Choćby dlatego, że to bardzo kształcące zajęcie - uczy na przykład klasyfikowania! Misie kładziemy na tej półce, samochody na tamtej, klocki do skrzyni czerwonej, a piłeczki do zielonej... Jeśli chcesz nauczyć dziecko sprzątania, to...


Po pierwsze: 
Bawcie się jedną zabawką na raz

Wprowadź zasadę, że bawicie się tylko jedną zabawką na raz (lub grupą zabawek, np. zestawem do budowania, zestawem dla lalek itp.). Aby rozpocząć zabawę, trzeba najpierw skończyć poprzednią, czyli posprzątać. Tłumacz: „Za chwilkę będziemy układać układankę, ale najpierw schowamy klocki”. Nie ustępuj, nawet jeśli dziecku to się nie podoba.

Zobacz pomysły na zabawy dla dzieci w wieku 24-36 miesięcy

Po drugie:
Ogranicz ilość zabawek

Dziecku łatwiej odłożyć na półkę dwie większe lalki niż dziesięć malutkich. Sprzątanie zabawek jest wtedy mniej męczące, a zarazem możliwe do wykonania już dla dwuletniego dziecka.

Poznaj też 7 zabawek wszech czasów

Po trzecie:
Przygotuj pojemniki na zabawki

Zadbaj o pojemniki, w których maluch będzie przechowywać misie, klocki, samochodziki. Nie ma sensu codziennie układać ich pieczołowicie na półce.

Po czwarte:
Bawcie się w sprzątanie

Dwulatki uwielbiają słowo „nie”. Dlatego najlepszym sposobem na zachęcenie do sprzątania jest zabawa w... sprzątanie. Wiele maluchów lubi, gdy to zabawki proszą o postawienie ich na półce. Mów, np.: „Zobacz, lala taka smutna. Chce wrócić na półkę, tam jest jej domek... Świetnie! Lala dziękuje Zosi. A teraz klocki tęsknią za domem. Zobacz, jakie mają smutne minki: Zosiu, wrzuć nas do naszego pudełka, proszą klocki - itd."

Sprawdź też: 8 sposobów na ataki histerii u dziecka

Po piąte:
Zachowaj cierpliwość

Nie licz, że będzie łatwo. Ale nie ustępuj. Pomóż dziecku dyskretnie w porządkach i bądź wyrozumiała. Chwal najdrobniejszy wysiłek dziecka!

Zrób test i zobacz, co musi umieć dwulatek
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?