Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

500-gramowe dziecko uratowane w Ostrowie Wielkopolskim

| aktualizacja: 13.11.2017 | 4

Dziewczynka przyszła na świat w 24. tygodniu ciąży. Podczas ratowania maluszka został wykorzystany nowoczesny sprzęt medyczny przekazany szpitalowi przez Fundację WOŚP.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
Inkubator WOŚP
fot. mat. prasowe
Zespół chirurgów, neonatologów, pediatrów, anestezjologów oraz wyspecjalizowanych pielęgniarek ze Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, wykonali zabieg, który uratował dziewczynkę urodzoną 4 miesiące przed terminem! Jeszcze kilka lat temu byłoby to niemożliwe.

Mała wielka operacja

Dzięki umiejętnościom lekarzy i dostępowi do specjalistycznego sprzętu udało się uratować zaledwie 500-gramowe dziecko. Operacja polegała na resekcji części jelita w celu jego udrożnienia. Do jej wykonania niezbędne były mikronarzędzia i lupy operacyjne, ale przede wszystkim specjalny hybrydowy inkubator, dzięki któremu mogła być zapewniona stała temperatura. Wykorzystany inkubator jest darem Fundacji WOŚP, która wspiera oddział już od 12 lat. Obecnie pracuje tam 20 urządzeń ofiarowanych przez Orkiestrę o łącznej wartości 1 mln zł.

Ratunek dla coraz mniejszych dzieci

Jeszcze kilka lat temu uratowanie tak malutkiego dziecka nie byłoby możliwe. Rozwój medycyny, umiejętności lekarzy, ale i dostęp do specjalistycznego sprzętu wciąż przesuwają granicę.
- Dla nas małe dziecko to już nie 2-kilogramowe, ale 1000-gramowe, ale ten przypadek to jest skrajne wcześniactwo. Jeszcze kilka lat temu granicą przeżywalności było właśnie 1000 gramów. Poniżej tej wagi, mimo wykonywanych operacji nie było możliwości, żeby utrzymać je przy życiu. Natomiast ta 500-gramowa dziewczynka przeszła pomyślnie operację, rośnie, wszystko funkcjonuje sprawnie na tyle, że może już ważyć ponad 800 gramów.- mówi kierownik oddziału chirurgii dziecięcej Witold Miaśkiewic.
Oddział neonatologiczny szpitala w Ostrowie Wielkopolskim to jeden z wiodących polskich oddziałów neonatologicznych.

Źródło: wosp.org.pl

Zobacz także:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Julja
Julja | 2017-11-18 05:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzięki niemu uratowano wiele dzieci... np. moje... Dziękuję 😊

Odpowiedz

Zosia
Zosia | 2017-11-17 08:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedy ksiądz coś pomógł albo ofiarował szpitalom. Nigdy!!! Owsiak jest jedyną osobą dzięki której można ratować ludzi i biedne dzieciątka. Powinniśmy być wdzięczni że mimo takiego traktowania przez państwo dalej chce pomagać. Pełen Szacunek dla Niego!

Odpowiedz

listopadowa aura
listopadowa aura | 2017-11-14 10:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oj, nieciekawie...są utrudnienia w oddaniu głosu...i przy wpisywaniu pozytywnego komentarza. - A ja chciałam tylko zapytać, dlaczego nie rozpiszecie ankiety: Czy ktoś widział w szpitalu sprzęt oznakowany "krzyżykiem" jako dar oiarowany przez KK? - co najwyżej tylko spotyka się w każdym szpitalu łażacych po nim księzy tam zatrudnionych... z których usług mało kto korzysta

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Gusia
Gusia | listopadowa aura | 2017-11-16 09:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No właśnie. Bo KK nie przykleja naklejek. Robi po ciuchu wiele fajnych rzeczy. Może warto doszukać?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?