Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Uwaga na te sprzęty dla niemowląt! Mogą być niebezpieczne! [WIDEO]

| 20.03.2017, aktualizacja: 20.03.2017 | 0

Są prawie w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Są praktyczne i przydatne. Ale odpowiadają też za 80 proc. wypadków wśród niemowląt - o jakich sprzętach mowa?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)

Zobacz inne z serii Bezpieczeństwo w domu (10):

Opieka nad niemowlętami jest obecnie znacznie łatwiejsza niż za czasów naszych dziadków. Nie tylko mamy więcej możliwości, ale też sprzętów, które ułatwiają karmienie dziecka, przewijanie, kąpanie, przemieszczanie się. Niemowlęta są całkowicie zależne od swoich opiekunów i to oni odpowiadają za ich bezpieczeństwo. A jednak co roku wydarza się wiele wypadków z udziałem niemowląt i małych dzieci, które spowodowane są sprzętami domowymi, mającymi ułatwiać nam życie. Jakie to sprzęty?

Te akcesoria dla niemowląt mogą być niebezpieczne

Amerykańscy badacze postanowili przyjrzeć się przyczynom wypadków domowych wśród małych dzieci i w tym celu przeanalizowali dane z 1991-2011 roku (z ok. 1,4 miliona wypadków dzieci poniżej 3 roku życia). Okazało się, że za 80 proc. tych wypadków, skutkujących najczęściej urazami głowy i szyjnego odcinka kręgosłupa, były sprzęty, które można znaleźć w większości domów zamieszkałych przez malutkie dzieci. Najczęstszymi "winowajcami" były:
  • nosidełka
  • łóżeczka
  • wózki
  • chodziki
  • krzesełka do karmienia
  • butelki do karmienia/podgrzewacze do butelek/sterylizatory
  • przewijaki
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z używania tych sprzętów i akcesoriów – poza chodzikami, które są odradzane przez specjalistów i od kiedy ich użycie się zmniejszyło, zmalała też liczba wypadków wśród malutkich dzieci. Chodzi o to, by uświadomić sobie, że trzeba zawsze być przy dziecku, kiedy z nich korzysta, nie odwracać głowy nawet na moment i sprawdzać, czy dziecko w nosidełku czy chuście jest dobrze zapięte/zawiązane i czy może swobodnie oddychać. Nawet sekunda nieuwagi może skończyć się upadkiem z przewijaka, czy wypadnięciem z wózka lub krzesełka do karmienia. Bądźmy czujni!

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?