Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Stan zębów polskich dzieci nie poprawił się od 100 lat!

| aktualizacja: 14.08.2014 | 6

W pierwszej połowie XX wieku na setkę dzieci w wieku 7 – 16 lat, zaledwie dwoje miało zdrowe zęby. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że niewiele się zmieniło! To dlatego, że dzieci źle myją zęby (albo nie myją ich wcale) i za rzadko chodzą do dentysty.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko, zęby, uśmiech
fot. Panthermedia

Próchnica nadal niszczy zęby naszych dzieci. Ma ją aż 79 proc. polskich 12-latków i 96 proc. 18-nastolatków.

Dlaczego polskie dzieci mają dziury w zębach?

Zły stan zębów dzieci z początków poprzedniego stulecia łatwiej zrozumieć. O higienę dbało się wówczas tak, jak się dało (zamiast pasty używano sproszkowanej kredy z mentolem, a nawet popiołu albo sproszkowanego węgla drzewnego),  a do dentysty szło się na ogół dopiero wówczas, gdy nie można już było wytrzymać z bólu i trzeba było wyrwać chory ząb.
Dlaczego jednak dzieci nadal tracą zęby przez próchnicę, skoro sklepowe półki uginają się od szczoteczek i past do zębów, współczesne gabinety stomatologiczne są świetnie wyposażone, a leczenie nie przypomina już tortur?

Wyjaśnienie tej zagadki jest proste. Dzieci wciąż mają kłopoty z zębami, bo:
  • Niewystarczająco dobrze i często je czyszczą. Niektóre nie myją ich wcale.
Przeczytaj także: Co trzecie dziecko nie myje zębów!
  • Za rzadko chodzą do dentysty. Wizyty profilaktyczne powinny odbywać się co pół roku. Dzięki nim lekarz może dostrzec początki próchnicy na jej wczesnym etapie, gdy leczenie jest proste i bezbolesne.
  • Wielu rodziców nadal uważa, że nie ma sensu leczyć mleczaków, bo i tak wypadną. To nieprawda!
Sprawdź jak wygrać z próchnicą u dzieci

Nie zrażaj dziecka lękiem przed dentystą

Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii prozdrowotnej "Lekcja Stomatologii" (organizowanej od lat przez fundację "Nadzieja dla Zdrowia oraz NZOZ Prim-Dent), wynika że:
  • 46 proc. Polaków odczuwa stres przed wizytą u dentysty
  • 52 proc. boi się tak bardzo, że unika dentysty.
Czego konkretnie się boimy? Przede wszystkim bólu, narzędzi i  tego, że ktoś będzie majstrował w naszych ustach. Bywa, że mamy złe wspomnienia (bo np. 20 lat temu wizyta u szkolnego stomatologa  nie przebiegała tak jak powinna) albo  nasłuchaliśmy się koszmarnych opowieści o dentystach-sadystach. 

Chcemy czy nie, własnym  lękiem możemy zarazić dzieci. Zupełnie niepotrzebnie, bo współczesne gabinety stomatologiczne w niczym nie przypominają tych z dawnych lat, a leczenie (o ile zacznie się je odpowiednio wcześnie) jest niemal bezbolesne. 

Przeczytaj także: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

janosz
janosz | 2015-06-18 07:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas od początku była ta ajona. Jeśli Wasze dzieci będą miały szczotkowane zęby od samego początku na odpowiednim poziomie to wszystko powinno być ok. W przeciwnym wypadku zmian nie oczekujcie.

Odpowiedz

husiek
husiek | 2015-06-03 07:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ajona pomaga, u nas pasty bez fluorów mamy od lat i po prostu widzimy jak dużą to robi różnicę. Zresztą - samo systematyczne szczotkowanie już znakomicie poprawia wygląd samych zębów.

Odpowiedz

mosma
mosma | 2015-04-29 07:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ajona jest ok, od samego początku. Dla dziecka kluczowa jest miękka szczoteczka. O ile sensownie zadbacie o te kwestie to faktycznie zęby powinny być w optymalnej kondycji - wszystko tutaj zależy od was samych.

Odpowiedz

pacior
pacior | 2014-12-30 07:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwierdzam, dokładnie tak samo to wygląda. Ajona, systematyczność, miękka szczoteczka i efekty na prawdę szybko przychodzą. Przynajmniej u mnie zmiana była diametralna.

Odpowiedz

pacia
pacia | 2014-11-25 07:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodzice nie dbają odpowiednio o zęby dzieci i w tym tkwi problem. Tymczasem wystarczy ajona, systematyczność, miękka szczoteczka, metoda wymiatania i zęby powinny być w całkiem niezłym stanie - wszystko zalezy od was.

Odpowiedz

kintana
kintana | 2014-11-17 07:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ajona, mycie metodą wymiatania, często zmieniana szczoteczka i wszystko powinno być w najlepszym porządku. Nie twierdzę, że zęby muszą od razu zacząć wyglądać idealnie, bo tak nie będzie, ale po czasie zmiana powinna być ogromna.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?