Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Próbujesz zajść w ciążę? Zrezygnuj z alkoholu. Najnowsze wyniki badań są przekonujące!

| aktualizacja: 11.12.2017 | 4

Jeśli starasz się o dziecko i zdarzało ci się wypić kilka drinków albo kieliszków wina po tym, co przeczytasz możesz zmienić zdanie. Naukowcy ostrzegają kobiety przed spożywaniem alkoholu podczas przygotowań do ciąży.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
fot. Fotolia.pl
Dotychczas wiele publikacji i badań było poświęconych spożywaniu alkoholu przez kobiety w ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach poszli o krok dalej. I ostrzegają kobiety przed piciem jeszcze na etapie starania się o zajście w ciążę.
 

Alkohol wypity po zapłodnieniu może trwale uszkodzić embrion

Zdaniem naukowców alkohol może poważnie uszkodzić płód jeszcze wtedy, gdy kobieta nie jest świadoma swojej ciąży.  Badania wykazały, że alkohol spożywany w  3-4 tygodniu ciąży – często wtedy jeszcze kobieta o niej nie wie – może spowodować trwałe zmiany w genach embrionu. Wyniki badań sprawiają, że wiele kobiet zrezygnuje z przysłowiowej lampki wina, czy jednego drinka podczas spotkań z przyjaciółmi. Naukowcy dowodzą, że spożyty w początkowych dniach ciąży alkohol może doprowadzić do  trwałych uszkodzeń mózgu dziecka a w szczególności ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za uczenie, zapamiętywanie i zdolności językowe. Do zmian może dojść także w szpiku kostnym. Badacze twierdzą, że przez spożywany w pierwszych dniach i tygodniach po zapłodnieniu przez matkę  alkohol dziecko może mieć w przyszłości  problem z prawidłowym odczuwaniem zapachów.

Polecamy: Kawa i alkohol przed planowana ciążą - lepiej nie!
 

Lepiej ograniczyć alkohol planując ciążę

W świetle wniosków wydaje się bardzo racjonalne ograniczenie, albo całkowita eliminacja alkoholu w czasie przygotowań do zajścia w ciążę. Do czego namawiają autorzy badań:
„Alkohol może niszczyć płód we wczesnej ciąży, a jest to czas, gdy kobiety nic nie wiedza jeszcze o swojej ciąży – informuje dr. Nina Kaminen-Ahola, biolog przy Uniwersytecie Helsińskim. - Dlatego dobrze byłoby zmniejszyć spożycie alkoholu już na etapie planowania ciąży. "
Badania helsińskich naukowców były prowadzone na myszach. Młode myszy, które urodziły się po upojeniu ciężarnej samicy w bardzo wczesnej fazie ciąży miały m.in. objawy podobne do płodowego zespołu alkoholowego, zmniejszone tempo wzrostu.
Źródło: Huffingtonpost.com

Zobacz też: 8 rzeczy zakazanych przed ciążą

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Manna
Manna | 2016-09-26 05:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Coś tu się chyba nie zgadza, dziwnym trafem te największe alkoholiczki, które potem nawet w ciąży chleją, jakoś bez problemów w te ciąże zachodzą...

Odpowiedz

Anneczka
Anneczka | 2015-10-09 11:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niekoniecznie. Ja brałam prenatal uno. Jedna piguła dziennie przez trzy miesiące przed i w trakcie ciąży. Teraz biorę prenatal duo bo ma choline. Proste. :)

Odpowiedz

Iza
Iza | 2015-10-09 10:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kochane, rezygnacja z alkoholu to nie wszystko. Tu trzeba myślec o dziecku w szerszym kontekście. Teraz sie dużo mowi o epigenetyce i jest udowodnione, ze niektóre skladniki mogą wpływać na póxniejszy rozwoj dziecka. Chodzi o kwas foliowy, witaminy D3, B6, B12. O tym dobrze pomyslec przed zajsciem, zeby stworzyć taki "parasol" ochronny dla swojego dziecka. W kolejnych etapach można pomyśleć o suplementach, które posiadają cholinę.

Odpowiedz

marta
marta | 2015-09-27 18:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Obowiązkowo trzeba zrezygnować ze spożywania alkoholu w trakcie starań o dziecko. To nie jest duże wyrzeczenie. Niestety w moim przypadku to nie pomagało..Wprowadzałam różne zmiany w swój tryb życia. Po kolejnej nieudanej próbie razem z mężem zaczęliśmy brać pod uwagę in-vitro..W końcu wybraliśmy klinikę i jestem w ciąży. Na razie wszystkie jest dobrze i mam nadzieję, że tak będzie do końca..

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?