Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Starsze poukładane, młodsze zbuntowane?

| aktualizacja: 26.10.2015 | 0

Czy kolejność przyjścia na świat ma wpływ na osobowość? Naukowcy znają już odpowiedź.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko potrzebuje rodzeństwa
Mówi się, że najstarsze dzieci  w rodzinie są bystrymi perfekcjonistami, środkowe świetnymi dyplomatami a najmłodsze buntownikami. Ale czy to prawda?

Zobacz także: Czy jedynak to samolub?

Jak informuje PAP, naukowcy z uniwersytetów w Lipsku i Moguncji  przeanalizowali główne cechy osobowości (ekstrawersję, stabilność emocjonalną, ugodowość i sumienność) ponad 20 tysięcy dorosłych mieszkańców Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii.

Doszli do wniosku, że – wbrew obiegowym opiniom oraz odkryciom niektórych badaczy – pozycja wśród rodzeństwa ( to, czy się jest najmłodszym, środkowym czy  najstarszym dzieckiem w rodzinie) nie ma absolutnie żadnego wpływu na osobowość człowieka. 

Jedyny – i w dodatku niewielki –  związek między kolejnością urodzin a cechami ludzi dotyczył intelektu.  Naukowcy zauważyli, że pierworodni mają nieco bogatsze słownictwo i mniej problemów ze zrozumieniem pojęć abstrakcyjnych.  Ta przewaga nad resztą rodzeństwa jest jednak tak niewielka, że tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia. 

– To niezwykle ważne odkrycie, ponieważ obala wiele popularnych teorii psychologicznych i jest sprzeczne z tym, w co wierzy wielu ludzi – powiedział prof. Stefan Schmulke, jeden z głównych prowadzących badanie. 
(Źródło: PAP)

Polecamy: Fajnie mieć rodzeństwo
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?