Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

STOP: Popularny lek przeciwbólowy może szkodzić w ciąży

| aktualizacja: 07.09.2015 | 3

Jeśli do tej pory stosowałaś ten lek, teraz lepiej tego nie rób. Najnowsze badania dowodzą, że działa on niekorzystnie na płód.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
badania w ciąży
fot. Fotolia
Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który ze względy na niewielkie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może być stosowany przez kobiety w ciąży, czy matki karmiące. Jednak czy na pewno jest to lek taki bezpieczny? Czy można brać w ciąży leki przeciwbólowe?

Z najnowszych badań opublikowanych przez pismo "Science Translational Medicine" wynika, że dłuższe stosowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży może obniżać produkcję testosteronu u płodów męskich, co w przyszłości może skutkować niepłodnością.

Jaki związek ma paracetamol z niepłodnością u mężczyzn?

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przeprowadzili badania na ciężarnych myszach i zbadali wpływ paracetamolu na produkcję testosteronu w przeszczepionej im tkance z męskich jąder. Te badania odzwierciedlały model do badania rozwoju jąder ludzkich podczas życia płodowego.
Ciężarnym samicom podawano dzienną dawkę paracetamolu przez określony czas (przez 24 godziny oraz przez kolejnych siedem dni), a następnie po podaniu ostatniej dawki leku, w godzinę zmierzono poziom testosteronu produkowanego przez tkankę z męskich jąder.
Wyniki były zaskakujące. U myszy, którym podawano paracetamol w ciągu doby, synteza testosteronu nie uległa zmianie, natomiast u tych, którym podawano go przez tydzień, poziom produkowanego testosteronu obniżył się o 45 procent.

Na podstawie tych badań, naukowcy wyciągnęli wnioski, że dłuższe zażywanie paracetamolu przez kobiety w ciąży, może w przyszłości skutkować niepłodnością u mężczyzn, i zalecają, jeśli to konieczne, jak najmniejsze stosowanie tego leku w jak najkrótszym czasie.

Jednak, jak podkreślają autorzy badań, konieczne są dalsze badania, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób paracetamol wpływa na produkcję testosteronu przez płody męskie.

Polecamy: Antybiotyki przyjmowane w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?

Paracetamol - po raz kolejny szkodzi?

Najnowsze badania nie są jedynymi, które pokazują negatywny wpływ zażywania paracetamolu przez kobiety spodziewające się dziecka. Wcześniej pojawiły się doniesienia o tym, że stosowanie paracetamolu w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia astmy, ADHD, czy egzemy u dziecka, a także może być przyczyną wystąpienia stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu i zakrzepicy u kobiet ciężarnych.

Zobacz także: Czy leki mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

MamaMa
MamaMa | 2015-06-18 20:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiadomka. Wzięcie tabletki od wielkiego dzwonu raczej nie zaszkodzi. Co innego branie garściami. Jak byłam w ciąży, wiele dała mi do zrozumienia stronka abcmigrena, gdzie pisali co wzmaga bóle głowy, jak sobie z nimi radzić, czego unikać…Zdecydowanie porady na plus

Odpowiedz

ciężarna
ciężarna | 2015-05-25 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak któs bierze bez umiaru to pewnie ,wszystko szkodzi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Majka
Majka | ciężarna | 2015-08-23 13:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w pełni się z tobą zgadzam, nic w nadmiarze nie jest bezpieczne. Ja w ciąży byłam przeziębiona i przez dwa dni brałam ibufen i dodatkowo wspomagałam się naturalnymi sposobami i udało się opanować sytuację i choroba się nie rozwinęła.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?