Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Boisz się cesarki? Wiemy, jak zmniejszyć ryzyko cesarskiego cięcia!

| aktualizacja: 04.08.2017 | 1

Boisz się, że przy porodzie dojdzie do komplikacji i konieczne będzie przeprowadzenie cesarskiego cięcia? Wiemy, jak – w prosty sposób – zmniejszyć ryzyko cesarki!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Dziecko przychodzi na świat przez cesarskie cięcie
fot. Fotolia
Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że w 2016 roku aż 43% wszystkich porodów skończyło się cesarskim cięciem. Jak zmniejszyć ryzyko cesarki?

Jak uniknąć cesarskiego cięcia?

Badacze z Queen Mary University w Londynie przeanalizowali 36 badań z 16 krajów i doszli do wniosku, że aby zmniejszyć ryzyko cesarskiego cięcia o 10%, wystarczą zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Aktywność i zdrowe odżywianie hamują gwałtowny przyrost wagi w czasie ciąży i tym samym zmniejszają ryzyko powikłań (takich jak infekcje czy krwawienia), które mogłyby doprowadzić do cesarki.

Mniejsze ryzyko cesarki i nie tylko

"Nasze odkrycie jest ważne, bo często mówi się, że ciężarne nie powinny ćwiczyć, bo mogą zaszkodzić dziecku" – wyjaśnia profesor Shakila Thangaratinam, jedna z autorek badania. "Pokazujemy, że ćwiczenia fizyczne i zdrowe odżywianie nie szkodzą dziecku, wręcz przeciwnie: zmniejszają przyrost wagi, minimalizują ryzyko cukrzycy ciążowej i cesarskiego cięcia" – dodaje. Autorzy badania podkreślają, że młode mamy często jedzą za dwoje i dostarczają organizmowi za dużo kalorii. Co więcej, często jedzą niezdrowo, bo mają poczucie, że skoro i tak przytyją, to mogą sobie na więcej pozwolić. Zapominają, że śmieciowe jedzenie czy duże ilości niezdrowych słodyczy nie są dobre dla rozwijającego się w brzuszku dziecka.

Jak ćwiczyć w czasie ciąży? Zobacz film:


Jak dbałyście o siebie w czasie ciąży? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także: Nie wiesz, który to tydzień ciąży? Sprawdź!

Źródło: qmul.ac.uk, huffingtonpost.co.uk
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Mama cesarzowej
Mama cesarzowej | 2017-07-25 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

N najwiekszego pecha ktory moze zakonczyc sie cesarka nie mamy wplywu - lekarz na ktorego trafimy....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?