Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Stres w ciąży

| aktualizacja: 06.10.2015 | 6

Są różne hipotezy na temat tego, jak emocje mamy wpływają na rozwój płodu. Pewne jest jednak to, że negatywnie oddziałuje na niego stres.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Relaksująca się kobieta
fot. Fotolia
Strach i niepokój są w gruncie rzeczy pozytywnymi reakcjami, bo przygotowują nasz organizm do walki lub ucieczki. Bez względu na to, czy uciekasz przed kimś, rywalizujesz w pracy, czy starasz się o czyjeś względy, Twój organizm reaguje podobnie: serce zaczyna bić szybciej (a wraz z nim przyspiesza bicie serca płodu), jesteś czujna i pobudzona, Twoje źrenice się rozszerzają, a do mięśni napływa więcej krwi, wydzielane są hormony, które powodują syntezę węglowodanów, zapewniając mózgowi i mięśniom niezbędną w takich sytuacjach energię.

Wszystko to odbywa się kosztem innych naturalnych czynności organizmu – trawienia, wzrostu, przyrostu masy ciała.

Co mogą hormony stresu?

Płód jest wrażliwy na zmiany hormonalne w organizmie mamy, co nie zawsze jest szkodliwe. Hormony stresu krążą w jej krwioobiegu także w normalnych warunkach, ale problemy zaczynają się, gdy ich poziom staje się zbyt wysoki. Jeśli w czasie ciąży przeżywasz długotrwały stres, czujesz silny lęk, dziecko jest narażone na prawdziwy „zalew” kortykosterydów i katecholamin (hormonów stresu wydzielanych przez nadnercza, czyli gruczoły zlokalizowane nad nerkami). Naukowcy spróbowali ustalić związek między bardzo silnym stresem przeżywanym przez przyszłą mamę i różnymi powikłaniami w ciąży. Występuje wówczas większe ryzyko poronienia (wysoki poziom adrenaliny może wywoływać skurcze macicy), noworodek ma małą masę ciała i może urodzić się przedwcześnie. Lekarze sądzą nawet, że w skrajnych sytuacjach stres mamy przyczynia się do powstania takich wad jak rozszczep wargi i zespół Downa. Istnieją też dowody świadczące o tym, że stres w tym czasie zaburza czynności mózgu dziecka w łonie mamy i tuż po narodzeniu, co może być przyczyną m.in. opóźnionego rozwoju zdolności ruchowych.
Hormony stresu mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi u matki, co ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko życiodajnego tlenu i substancji odżywczych. Takie maluchy po narodzinach bywają bardziej ruchliwe, rozdrażnione i kapryśne niż dzieci spokojnych kobiet.
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych hipotez na temat skutków stresu przeżywanego przez mamę w ciąży jest podejrzenie, że może on przyczyniać się do powstania homoseksualnej orientacji u mężczyzn.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

przyszła mama
przyszła mama | 2016-04-12 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Jedną z najbardziej kontrowersyjnych hipotez na temat skutków stresu przeżywanego przez mamę w ciąży jest podejrzenie, że może on przyczyniać się do powstania homoseksualnej orientacji u mężczyzn."
Uśmiałam się, kto takie brednie wygaduje? Od kiedy stres w ciąży ma wpływ na orientację?

Odpowiedz

Dada
Dada | 2015-08-10 16:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Beznadzieja!!!! Kto to tu opublikowal???!!!

Odpowiedz

mama
mama | 2008-07-06 14:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie wiem jak to sie ma w odniesieniu do innych chorób niemowlaka wywołanych przez negatywne emocje mamy, natomiast wiem że może być powodem skurczy macicy i przedwczesnym porodem.Wiem to z własnego doświadczenia......

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anna
Anna | mama | 2016-12-20 12:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie tez urodzilam szybciej pi wyjsciu z sadu gdzie byla rozprawa

Odpowiedz

maruda
maruda | 2008-01-23 11:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

co za beznadziejny artykul, jestem w ciazy i zapewniam was ze ten tekst wywoluje tylko silny stres przed tym ze z to z winy kobiety dziecko moze byc bardo chore, nawet jezeli nie ma ona wiekszych problemow ze stresem. ten aertykul napewno nie pomaga pozbyc sie stersu lecz go nasila...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

dominika14
dominika14 | maruda | 2008-02-02 07:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zgadzam sie z toba.Przeczytawszy artykul straszni sie zaniepokoilam. Wywolal jeszcze wiekszy stres we mnie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?