Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak rozpoznać i leczyć stulejkę u chłopca?

| aktualizacja: 28.11.2016 | 9

Stulejka to dość częsta wada wrodzona, polegająca na zwężeniu napletka. Kiedy i jak można ją rozpoznać u dziecka? Dlaczego trzeba ją leczyć? Czy zawsze konieczny jest zabieg?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(21)
dwulatek, stulejka u dzieci, zwężenie napletka
Stulejka to dość częsta (dotyczy 20-30 proc. chłopców) wada wrodzona, polegająca na zwężeniu napletka, czyli fałdu skóry przykrywającego zakończenie siusiaka. Zwężenie napletka uniemożliwia zsunięcie go poza żołądź lub sprawia, że zsuwanie go sprawia trudność i boli (napletek może wówczas pękać, a nawet krwawić). Stulejka może się nasilać przy odciąganiu napletka na siłę. Pęknięcia i blizny, które wówczas powstają, sprawiają, że skóra staje się jeszcze mniej elastyczna.

Kiedy można rozpoznać stulejkę?

U niemal wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze roku, napletek jest wąski i ściśle przylega do żołędzi, odsłaniając jedynie ujście cewki moczowej. To tzw. stulejka fizjologiczna – zjawisko normalne i niewymagające żadnej interwencji.  Podczas kąpieli nie wolno zsuwać napletka na siłę, by nie doszło do powstania pęknięć i blizn. Z czasem (najczęściej do końca 2. roku życia) napletek odkleja się sam, bez niczyjej pomocy. U trzy-, czterolatka powinien już zsuwać się zupełnie swobodnie. Natomiast jeśli dziecko ma 3-4 lata, a napletek nadal nie odsłania żołędzi, idź z nim do pediatry, a potem (jeśli będzie taka potrzeba) do urologa dziecięcego lub chirurga. 
Uwaga! Niezależnie od wieku dziecka idź z nim jak najszybciej do lekarza jeśli:
  • Napletek jest tak wąski, że dziecko ma trudności z siusianiem: odczuwa dyskomfort, pieczenie lub ból (np. płacze podczas siusiania)
  • Mocz wypływa cienką strużką albo zalega przy siusianiu pod napletkiem (na końcu prącia tworzy się wówczas coś w rodzaju balonika).
  • Dziecko ma powtarzające się stany zapalne (siusiak jest zaczerwieniony, pojawia się ropna wydzielina) oraz  bakterie w moczu.

Dlaczego stulejkę trzeba leczyć?

Leczenie stulejki jest konieczne. Pozostawienie jej samej sobie może prowadzić do wielu problemów, m.in. do coraz poważniejszych zakażeń układu moczowego (najpierw stan zapalny obejmuje cewkę moczową, potem pęcherz, w końcu nerki), do infekcji skórnych lub wtórnego moczenia nocnego.
U nastolatków stulejka może być źródłem kompleksów. Zbyt wąski napletek uniemożliwia też utrzymywanie higieny narządów płciowych, a z powodu pękania może w przyszłości utrudnić życie seksualne.

Przeczytaj także: Zakażenie układu moczowego 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

Anonim
Anonim | 2017-07-02 19:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli mój syn ma 11lat i skórka schodzi mu do połowy to źle?

Odpowiedz

Krzysztof
Krzysztof | 2014-06-21 10:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uwaga - lepiej przeczytaj: - gdy zakład nastawiony jest na zysk, podpisujesz, płacisz, i stajesz się kaleką na własne życzenie, obrzezanie np. czyni cię kaleką na resztę życia, ale nikt cię o tym nie uprzedza, stracili by finansowo?, - że napletek jest potrzebny, a bez niego już stajesz się pół-wrakiem - milczy się, urolodzy laicy, jako nie obrzezani cytują literaturę, lecz ta bywa fałszem i jest, nerwy po obrzezaniu nie działają dobrze, koniec członka jest jak pół-martwy, a to dla mężczyzn po obrzezaniu - beznadzieja, powrót do rozwiązań racjonalnych minimum skali zabiegu już wtedy jest niemożliwy, a zgoda na piśmie niweluje roszczenia i pretensje, konsultacje przed zabiegiem wykazały ignorancję, obojętność, i złe tu nakierowanie pacjenta u lekarzy urologów i lekarzy rodzinnych niestety również.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Dalani
Dalani | Krzysztof | 2016-03-24 14:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Krzysztof - napisałeś nieprawdę ,delikatnie mówiąc.

Odpowiedz

Kamil
Kamil | Krzysztof | 2017-03-02 20:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za bzdury. Obrzezalem się jeszcze jako nastolatek na własne życzenie przez stulejka właśnie i wcale nie widzę żadnego wraku między nogami. Teraz to dopiero żyje FULL.
Widać że ty starej daty jestes, pewno zydomasonia i teoria spisku w głowie.

Odpowiedz

Monika, mama
Monika, mama | Krzysztof | 2017-10-15 08:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Człowieku, jakie obrzezanie? Mówimy o stulejce a jest to wielka różnica. Już w wieku 3-4lat chłopcom powinna schodzić skórka z całości a nie z połowy.

Odpowiedz

bej
bej | 2014-01-29 14:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To ważne: nic na siłę!

Odpowiedz

kasia
kasia | 2008-06-12 18:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mojego syna nie schodzi skorka w lipcu skonczy 4 latka.prubuje sciogac ale on niechce bo go to laskoczeprosze o porade
l

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

aw
aw | kasia | 2015-07-05 10:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mascia od lekarza lub parafina w plynie smarujemy po kapieli i delikatnie po 0,5- 1 mm co 2-3 dni rozszerzamy, aby nie naderwac. juz jestesmy w polowie drogi :) polecamy

Odpowiedz

M
M | kasia | 2017-05-10 10:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Idz do lekarza

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?