Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Witaminy nie zawsze potrzebne

| aktualizacja: 05.12.2013 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
zapytajnik5.jpg
Czy zawsze w czasie ciąży należy przyjmować suplementy diety zawierające ważne dla kobiet w ciąży witaminy i składniki mineralne?
Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i ogromnie się cieszę. Czy w pierwszym trymestrze powinnam brać jakieś witaminy? Anna K.

Jeżeli będziesz się dobrze czuła i wyniki morfologii będą prawidłowe, przyjmowanie witamin w pierwszym trymestrze ciąży nie będzie konieczne. Wystarczy zdrowa, pełnowartościowa dieta i kwas foliowy. Gdybyś jednak miała słabą morfologię, lekarz może zalecić ci witaminy. Może się też okazać, że masz za mało żelaza. W takiej sytuacji lepiej łykać preparat żelaza niż złożony preparat multiwitaminowy. Tego rodzaju leki powodują czasami uczulenie. Poza tym nie do końca wiadomo, jaki jest wpływ witamin na masę urodzeniową dziecka. Ostatnio przychodzi na świat coraz więcej dużych noworodków. Może przyczyną tego jest właśnie nadmierna suplementacja witamin u kobiet w ciąży.
dr n. med. Bożena Kowalska konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska
Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

agawa
agawa | 2011-03-21 19:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witaminy witaminami, można je brać albo i nie. ja brałam i nie narzekam ani na masę urodzeniową dziecka (średniaczek - 3300) ani na nic innego. w ciąży nie miałam żadnych dolegliwości. brałam feminatal (a pod koniec ciąży femibion natal - to ten sam preparat, zmienili tylko nazwę) ze względu na to, że zawiera metafolinę, czyli łatwiejszą do przyswojenia postać kwasu foliowego (bo kwas foliowy w tabletkach ma tę paskudną właściwość, że wchłania się bardzo ciężko, jego większość jehst tak naprawdę wydalana.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?