Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jakie suplementy są niezbędne w ciąży?

| aktualizacja: 31.03.2017 | 22
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
suplementy ciąża
fot. RF
W czasie ciąży najbardziej niezbędna jest zdrowa dieta. Są jednak suplementy, które warto przyjmować spodziewając się dziecka. Zapobiegają one m.in. przedwczesnemu porodowi, wadom wrodzonym, alergii i innym chorobom cywilizacyjnym u dziecka. Zobacz, które naprawdę są niezbędne..

W ciąży najważniejszy jest właściwy sposób odżywiania i zdrowa dieta – to podstawa. Nie jest konieczne przyjmowanie dodatkowo preparatów multiwitaminowych (choć w drugim i trzecim trymestrze nie jest to zabronione). Nie musisz ich przyjmować, jeśli w ciąży odżywiasz się zdrowo, czyli:

  • zjadasz 5 urozmaiconych posiłków dziennie,
  • sięgasz po warzywa, owoce, kasze, razowe pieczywo, nabiał, ryby, chude mięso,
  • tłuszcze zwierzęce zastępujesz roślinnymi.
Potrzebne składniki i ty, i dziecko dostaniecie wraz z tym, co jesz. Pamiętaj o tym, by w pierwszym trymestrze, gdy trwa organogeneza, czyli tworzą się wszystkie narządy dziecka, nie przyjmować bez zalecenia lekarza żadnych witamin, składników mineralnych, suplementów diety. Nadmiar witamin, składników mineralnych w tym okresie mógłby poważnie zaszkodzić dziecku.

Jakie suplementy warto przyjmować w ciąży?

Niektórych składników nie da się jednak dostarczyć wraz z dietą się w takiej ilości, jakiej potrzebuje dziecko. Ich podawanie zaleci ci lekarz opiekujący się tobą podczas ciąży. Są to:

  1. kwas foliowy
  2. kwasy omega-3
  3. witamina D3
  4. jod

1. Kwas foliowy

Dlaczego jest tak ważny? Chroni dziecko przed rozszczepem kręgosłupa i innymi poważnymi wadami neurologicznymi. Chroni też przed porodem przedwczesnym i urodzeniem dziecka z niską wagą.
Jak przyjmować? Najlepiej rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą (6 tygodni przed, a nawet wcześniej). Lekarz zwykle zaleca przyjmowanie kwasu foliowego także w pierwszym trymestrze ciąży (lub nawet dłużej). 

Zobacz też: Gdzie szukać kwasu foliowego?

2. Kwasy omega-3

Dlaczego są tak ważne? DHA, czyli kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 są  głównym materiałem budulcowym mózgu, wchodzą też w skład siatkówki oka. W czasie ciąży zapobiegają przedwczesnemu porodowi. Są też badania świadczące o tym, że przyjmowanie DHA w ciąży zmniejsza ryzyko pojawienia się u dziecka alergii i astmy. 
Jak przyjmować?  Porozmawiaj z lekarzem. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by kobieta w ciąży przyjmowała codziennie 200-300 mg DHA, a w przypadku jedzenia niewielkiej ilości ryb - nawet 400-600 mg DHA dziennie.
Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są ryby morskie i pstrąg, dlatego w czasie ciąży jedz ryby 1-2 razy w tygodniu.

3. Witamina D3

Dlaczego jest tak ważna? Jest niezbędna do przyswajania wapnia, wspomaga odporność, chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, m.in. przed alergią, a także przed niektórymi typami nowotworów. Chroni przed chorobami autoimmunologicznymi, czyli takimi, w przypadku których organizm atakuje własne tkanki (m.in. cukrzyca typu 1).
Jak przyjmować? Kobiety planujące ciążę powinny zastosować suplementację zgodnie z wytycznymi dla dorosłych (czyli 800–2000 IU/ dobę (20,0–50,0 µg/dobę) w zależności od wagi, w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca. W okresie ciąży zaleca się 1500–2000 IU/ dobę (37,5–50 µg/dobę) co najmniej od II trymestru ciąży. 

4. Jod

Dlaczego jest tak ważny? Jod jest niezbędny do dobrej pracy tarczycy i wydzielania hormonów, które sterują pracą całego organizmu. Nawet niewielki niedobór jodu może mieć wpływ na przebieg ciąży i rozwój dziecka
Jak przyjmować? Zwykle przez całą ciążę (dawkowanie ustali lekarz, ale zwykle zaleca się 150 mikrogramów jodu dziennie).

Według najnowszych zaleceń, w ciąży trzeba zbadać tarczycę. Najważniejsze jest badanie TSH (niestety, nie jest refundowane, musisz za nie zapłacić).
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (22)
avatar

Anetka 96
Anetka 96 | 2017-10-09 12:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam pytanie czy ktoś wie czy folik i summavit D można stosować razem? czy trzeba wybrać to albo to?

Odpowiedz

moniczka
moniczka | 2017-09-01 20:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mi lekarz wspominała o kwasie foliowym jak tylko powiedziałam, że chcę mieć dzidziusia, zaznaczył, że jest ważny w diecie. Także od razu łykałam folik mama, całą ciążę czułam się dobrze, poród lekki a synek zdrowiutki.

Odpowiedz

Kaja
Kaja | 2017-07-28 10:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wydaje mi się, że Omega jest niezbędna w ciąży. Ja podczas swojej stosowałam suplementy z naturopatia-sanatum.pl i wyniki miałam bardzo dobre :)

Odpowiedz

Anka
Anka | 2016-11-22 12:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czyżby artykuł sponsorowany przez Folik? :D
Hymm...
Trochę mało naturalnie to wygląda jeśli każdy komentarz nachalnie zawiera informacje o produkcie. Może warto było by dla kontrastu puścić kilka komentarzy neutralnych.
Czy na prawdę myślicie, że jesteśmy aż tak naiwne?

Odpowiedz

mella
mella | 2016-11-15 15:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zdrowe odżywianie swoją droga ale suplementacja folikiem mama jest wręcz niezbędne aby dziecko rozwijało sie zdrowo

Odpowiedz

alicja
alicja | 2016-09-15 18:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja dużo wskazówek odnośnie żywienia i suplementacji w każdym trymestrze ciąży znalazłam na swiadomemacierzynstwo.com/dieta bardzo mi się spodobało menu , odżywiałam się zdrowo według wskazówek na stronie

Odpowiedz

anna
anna | 2016-09-09 11:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jeśli chodzi o suplementy niezbędne w ciąży z kwasem foliowym jodem i dha to na pewno Folik Mama zawiera te składniki.

Odpowiedz

Zula
Zula | 2016-08-31 13:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko zależy od etapu ciąży i wyników badań - a w ciąży należy robić je regularnie. Odpowiednio do danego trymestru ciąży są inne dawki witamin i tak ja w trakcie starań brałam sam Folik, a pozniej przerzuciłam się na Folk Mama za radą mojego ginekologa.

Odpowiedz

Dusia
Dusia | 2016-06-24 11:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Od niedawna zastąpiłam zwykły folik właśnie tym z jodem i dha - czyli folik dla mam. To są witaminy niezbędne w pierwszych miesiącach ciąży.

Odpowiedz

Amelia
Amelia | 2016-05-23 21:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiele mówi się o samym kwasie foliowym i zapomina, że to nie wszystko - kwasy omega 3 są niezwykle istotne w naszej diecie i bywa że nie potrafimy ich odpowiednio dostarczyć w pożywieniu dlatego Folik mama z jodem i dha to rzeczywiście dobre rozwiązanie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | Amelia | 2016-10-01 11:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wypraszamy producenta z forum!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?