Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Światowy Dzień Antykoncepcji

| aktualizacja: 30.09.2015 | 0

26 września obchodzony jest Światowy Dzień Antykoncepcji. 
Jest to dobra okazja do uświadomienia Polek na temat tego, jak ważna jest edukacja seksualna i wybór odpowiedniej metody antykoncepcji. Światowy Dzień Antykoncepcji to dobra okazja do tego, by zaktualizować wiedzę na temat antykoncepcji.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Antykoncepcja, tabletki, pigułki, prezerwatywa
fot. Fotolia
Według lekarzy ginekologów zapobieganie nieplanowanej ciąży jest tematem wstydliwym, także podczas rozmowy w gabinecie lekarskim. Jak pokazuje badanie „Antykoncepcja hormonalna oczami kobiet ją stosujących”, kobiety, które świadomie decydują o swoim życiu – również w kontekście zaplanowania najodpowiedniejszego momentu na macierzyństwo – coraz częściej przekonują się do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja w Polsce – czy to temat tabu?

Antykoncepcja w Polsce jest nadal tematem tabu – wstydzimy się rozmawiać na „ten” temat. Kupując środki antykoncepcyjne, przekazujemy otoczeniu informacje, że prowadzimy aktywne życie seksualne. Na kształtowanie postawy wobec antykoncepcji duży wpływ mają przekazy rodzinne, a szczególnie stosunek matki do seksualności, rozmów na ten temat, czy jej postawy wobec antykoncepcji i wolności wyboru córki. „Osoby, które stosują antykoncepcję hormonalną, są już do niej przekonane i dlatego poszukują informacji na jej temat. Na postawę – w tym także wobec antykoncepcji składają się: wiedza – ktoś dostarcza nam informacji lub same ich poszukujemy, nastawienie pozytywne lub negatywne, zachowania – odrzucamy antykoncepcję, decydujemy się na nią i wybieramy jedną z metod” – mówi dr Katarzyna Korpolewska, psycholog i wykładowca wyższych uczelni.

Z badania „Antykoncepcja hormonalna oczami kobiet ją stosujących” wynika, że kobiety w wieku 31-40 lat w większym stopniu niż 18-24-latki stosują antykoncepcję hormonalną z powodów takich jak: chęci decydowania o sobie, mniejszej ilości stresu i niewiary w skuteczność innych metod. Oznacza to, że kobiety muszą dorosnąć do chęci decydowania o swoim życiu i myślenia o własnym komforcie. „Jest to zaskakujące, bo na ogół to młode kobiety mają silną potrzebę niezależności” – komentuje dr Katarzyna Korpolewska.
Przeczytaj: Wskaźnik Pearla, czyli skuteczność antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna  – jaki jest poziom wiedzy Polek?

Antykoncepcja hormonalna jest metodą stosunkowo młodą. Pierwsze użytkowniczki mogły z niej skorzystać dopiero w latach 60-tych XX wieku, stosując pigułkę antykoncepcyjną. Do chwili obecnej tabletka przechodziła modyfikacje pod kątem zmiennych dawek hormonów, by ostatecznie zostać uznaną za wygodny, bardzo skuteczny i bezpieczny sposób zapobiegania ciąży. Dopiero 40 lat później pojawiły się tak zwane niecodzienne metody antykoncepcji hormonalnej, dzięki którym te same hormony zawarte w pigułce dostarczane są do organizmu „niecodziennie” i omijają wątrobę. Środki te mogą mieć formę spirali, krążka, zastrzyku i plastra antykoncepcyjnego. Niecodzienne metody antykoncepcyjne (antykoncepcja na dłużej) są szansą dla tych kobiet, u których pigułki stosować nie można.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?