Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Syndrom kuwady, czyli tata w ciąży

| aktualizacja: 19.04.2014 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
para, ciąża, tata w ciąży, brzuch
fot. © detailblick - Fotolia.com
Mdłości, huśtawka hormonalna, zmienność nastrojów, płaczliwość, puchnięcie nóg, senność... Objawy charakterystyczne dla ciąży można wymieniać długo. Ale czy mogą one występować... u taty? Sprawdź, jak mężczyźni przeżywają ciążę.

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, wszystko się zmienia. Od tej pory myślicie o sobie jak o rodzinie, miesiące upływają na przygotowaniach do pojawienia się nowego członka rodziny. Dolegliwości w ciąży są normalne i każda kobieta się na nie przygotowuje. Ale co wtedy, gdy mężczyzna zaczyna przeżywać ciążę tak, jak partnerka?

Przeczytaj też: Tata zajmuje się dzieckiem

Syndrom kuwady

Nazwa syndromu kuwady (albo zespołu couvade) pochodzi od francuskiego słowa couver, czyli wysiadywać, troszczyć się, opiekować. Nazwa określała rytuały i praktyki ludowe w niektórych kulturach i plemionach Azji i Ameryk. Mężczyźni byli w czasie ciąży wyjątkowo traktowani, przeżywali ciążę razem z kobietą, w czasie porodu symulowali bóle porodowe, aby w ten sposób przejąć część jej bólu i uczestniczyć z nią w ciąży i porodzie. W niektórych kulturach to mężczyznom przypisywano dominującą rolę w poczęciu dziecka, więc po porodzie to oni dostawali dziecko, ich traktowano szczególnie i obsypywano podarunkami.

Objawy ciąży u mężczyzny

Obecnie syndromem kuwady określa się zespół typowo ciążowych dolegliwości, które dotykają ojca dziecka, czyli:

  • mdłości, wymioty, bóle brzucha
  • huśtawka nastrojów
  • przybieranie na wadze
  • bóle głowy
  • tycie
  • kłopoty ze snem

Najczęściej występują w drugim i trzecim trymestrze ciąży, a mogą dotyczyć nawet ponad połowy przyszłych ojców.

Przeczytaj też: Tata i dziecko - jak rodzi się ta miłość?

Skąd się bierze zespół kuwady?

Pojawia się u tych panów, którzy są silnie związani ze swoją partnerką. Wtedy pewne wahania hormonów pojawiają się również u mężczyzn i one powodują, że mężczyzna bardziej przeżywa odmienny stan partnerki, utożsamia z nią. Stąd objawy podobne do tych, które odczuwają przyszłe mamy.

Tata w ciąży

Jeśli twój partner jest jednym z tych, którzy przeżywają ciążę razem z tobą, ciesz się! Możesz liczyć na wsparcie i zrozumienie, wspólne wizyty u lekarza, przygotowanie do porodu, troskę o wyprawkę, kompletowanie poradników, chęć uczestnictwa w porodzie rodzinnym, wspólne wizyty w szkole rodzenia. Zaproponuj partnerowi, by w ten sposób okazywał swoją troskę i zainteresowanie, a wszyscy na tym skorzystają.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?