Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Syrop na kaszel dla dzieci: jak dobrze wybrać?

| 27.02.2017, aktualizacja: 27.02.2017 | 3

Syropów dla dzieci jest całe mnóstwo, ale jak wybrać ten właściwy na kaszel u dziecka? Podpowiadamy!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
jaki syrop na kaszel dla dzieci?
fot. Fotolia
Syrop na kaszel dla dzieci to podstawowa broń rodziców w walce z infekcją u dziecka. W aptekach jest jednak tak duży wybór syropów dla dzieci, że nic dziwnego, jeśli czujesz się zagubiona. Jaki syrop dla dzieci wybrać na kaszel suchy, a który syrop pomoże na kaszel mokry? To, jaki syrop podasz dziecku ma duże znaczenie, bo działanie syropów na kaszel jest różne. Są syropy dla dzieci, które mają ułatwiać odkrztuszanie wydzieliny (te podajemy dziecku przy kaszlu mokrym) i specyfiki, które mają hamować kaszel (podajemy je w przypadku bardzo męczącego kaszlu suchego). Wyjaśniamy, jakie syropy na kaszel dla dzieci dostępne są w aptekach i jak prawidłowo dobrać je do rodzaju kaszlu.

Syrop na kaszel u dzieci: kaszel mokry

Na mokry kaszel u dziecka wybierz syrop ułatwiający odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i drogach oddechowych. Kaszel mokry zwany jest też produktywnym. To ważne, aby dziecko odkrztuszało wydzielinę, bo jest ona pożywką dla bakterii.  Dlatego pamiętaj, że kaszlu mokrego nie wolno hamować syropami hamującymi odruch kaszlu (jak przy kaszlu suchym). Jeśli twoje dziecko ma mokry kaszel, możesz też podać mu domowy syrop z cebuli. Ten prosty do przygotowania, całkowicie naturalny syrop, dobrze wpływa na drogi oddechowe dziecka. Syrop z cebuli cieszy się popularnością już od wielu pokoleń. 

W aptekach znajdziesz różne syropy dla dzieci na mokry kaszel, których podstawowym zadaniem jest rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania:
  • roślinne (np. tymiankowy, sosnowy i z liści bluszczu)
  • leki mukolityczne (syropy zawierające chlorowodorek bromheksydryny lub ambroksol)
Ważne! Pamiętaj, żeby syropu wykrztuśnego nie podawać dziecku po 17.00! Preparaty te rozrzedzają wydzielinę, co powoduje konieczność odkrztuszania, a to może zakłócić sen dziecka.

Syrop na kaszel u dzieci: kaszel suchy

W przypadku kaszlu suchego u dziecka nie podajemy syropów wykrztuśnych. Suchy kaszel pojawia się na początku infekcji i często po jej zakończeniu. Występuje też podczas alergii i zapalenia krtani. Podczas takiego kaszlu nie ma wydzieliny, dlatego nazywamy go suchym. Ten rodzaj kaszlu jest szczególnie męczący, bo często podrażnia też gardło i przeszkadza w śnie. Czasami trwa nawet przez kilka tygodni.

Na kaszel suchy u dzieci podajemy syropy łagodzące lub hamujące kaszel:
  • ziołowe (prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej) – łagodzą kaszel i podrażnienia gardła
  • hamujące kaszel – podajemy je tylko podczas infekcji wirusowej, kiedy kaszel jest bardzo męczący i nie pozwala dziecku spać. Nie powinno się ich stosować dłużej niż 3 dni – u małych dzieci wyłącznie na zalecenie lekarza.
Ważne! Nigdy nie podawaj dziecku syropów hamujących kaszel podczas kaszlu mokrego.  W ten sposób wydzielina będzie gromadzić się w drogach oddechowych prowadzić do silniejszego stanu zapalnego. Nie wolno też podawać jednocześnie leków wykrztuśnych i hamujących kaszel. 

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

borówka
borówka | 2017-05-08 12:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zacznijmy od tego, że musimy wiedzieć, z jakim kaszlem mamy do czynienia. Co innego podamy przy zapaleniu krtani a co innego przy kaszlu oskrzelowym. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u pediatry i prawidłowe osłuchanie dziecka. Mój syn miał tylko raz w życiu anginę, nigdy nie chorował za krtań. Za to oskrzela to jego specjalność. Dlatego ja, jak tylko się zaczyna podaję fosiidal, żeby jak najszybciej zahamować rozwój choroby. Czasami dodatkowo, lekarz zlecam nam jeszcze nebulizację.

Odpowiedz

kropkakreska
kropkakreska | 2017-04-27 00:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

my stosowaliśmy wiele rodzai syropów, ostatnio natrafiliśmy na dicotuss baby i jest najlepszy, pomaga dziecku kiedy ma suchy kaszel oraz kiedy ma mokry kaszel, już nie trzeba kupować 2 różnych

Odpowiedz

kotta
kotta | 2017-03-17 16:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek przez dłuższy czas miał okropny kaszel, z którym żadne syropy sobie nie radziły. W końcu lekarz przepisał mu nebulizację benodilem przeciwzapalnym i dopiero wtedy nastąpiła szybka poprawa

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?