Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy szczepienia wywołują autyzm?

| 03.04.2013, aktualizacja: 03.09.2015 | 25
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
szczepienia
fot. Fotolia
Włoski sąd przyznał odszkodowanie rodzicom, którzy twierdzili, że ich syn zachorował na autyzm po podaniu szczepionki przeciw odrze, śwince, różyczce (MMR). Czy szczepionki mogą powodować autyzm? Co na to specjaliści?
Głos z jednego z internetowych forów dla rodziców w sprawie bezpieczeństwa szczepień i związku szczepień z autyzmem: "U córki kuzynki lekarze zdiagnozowali autyzm, mniej więcej pierwsze objawy pojawiły się niedługo po szczepieniu, ale oczywiście nikt tego nie potwierdzi. Syn kolegi zachorował na cukrzycę po tym szczepieniu, ale oczywiście żaden lekarz nie może potwierdzić, że to była przyczyna".

O to, czy szczepienia, a szczególnie szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce u dzieci, mogą powodować autyzm, pytamy dr. Pawła Grzesiowskiego, pediatrę, immunologa, eksperta ds. szczepień.

Panie Doktorze, co pan sądzi o decyzji włoskiego sądu? Czy jest to przyznanie się do tego, że szczepionka MMR może wywołać autyzm?

Po zapoznaniu się ze szczegółowym opisem sprawy z Włoch jestem zdania,  że żadne nowe dowody w sprawie związku szczepień z autyzmem nie zostały przedstawione. Każdy sąd może wydać dowolny wyrok, jednak płatnikiem odszkodowania w tym przypadku ma być rząd włoski, a nie producent szczepionki, co wskazuje na niejednoznaczność tego wyroku. Skoro szczepionka miałaby być przyczyną, to dlaczego odszkodowanie płacić ma rząd?

Czy można mówić o związku szczepionki MMR z autyzmem?

Mimo wyroku włoskiego sądu, podtrzymuję opinię uzasadnioną badaniami klinicznymi, że nie ma żadnych przesłanek wskazujących na związek przyczynowo-skutkowy między autyzmem a szczepieniami. W wyniku podania szczepionek może jednak być obserwowane pogorszenie lub przyspieszenie pogorszenia u dzieci, które mają autyzm skąpoobjawowy.

Według aktualnej wiedzy medycznej, autyzm jest zaburzeniem genetycznie uwarunkowanym, związanym z metabolizmem wewnątrzkomórkowym, które może być nasilane przez czynniki środowiskowe, w tym infekcje, toksyny, metale ciężkie. Podanie jakiejkolwiek szczepionki jest bodźcem immunologicznym. W mechanizmie reakcji autoimmunologicznej lub innej nieswoistej odpowiedzi zapalnej może nasilić zmiany w jelicie grubym, ewentualnie w innych strukturach organizmu, w tym mózgu.

Największy nacisk musi być więc obecnie położony na wczesne podejrzenie lub rozpoznanie autyzmu: koniecznie przed szczepieniem oraz na odroczenie lub rezygnację ze szczepienia u dziecka z podejrzeniem autyzmu. 

Pamiętajmy, że statystycznie w Polsce szczepionkę MMR otrzymuje rocznie 800 tysięcy dzieci (czyli ponad 2 tys. dziennie). Nie mamy 800 tysięcy przypadków autyzmu rocznie. Moim zdaniem nie ma związku między szczepieniami i autyzmem.
 

Zdarza się, że dziecko reaguje odczynem niepożądanym na podanie szczepionki. Czy da się to przewidzieć?

Nie. Oczywiście, nie szczepimy dzieci, które są chore, mają gorączkę, zaburzenia odporności, przewlekłą chorobę w okresie zaostrzenia, są leczone niektórymi lekami. Jednak część dzieci ma predyspozycję do choroby lub choruje bezobjawowo. Nie ma uniwersalnego testu, który można przeprowadzić i powiedzieć, że to dziecko może być szczepione, a to nie. 
Obecnie jest coraz więcej dzieci z różnymi problemami, dlatego pediatra musi przed szczepieniem nie tylko dokładnie zbadać dziecko, ale też porozmawiać z rodzicami. Ważna jest ich ocena stanu dziecka, a także zwrócenie uwagi na to, czy w rodzinie występowały odczyny poszczepienne, choroby immunologiczne lub neurologiczne.

Dr Paweł Grzesiowski jest pediatrą, immunologiem, ekspertem do spraw szczepień. Kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym ŻELAZNA  w Warszawie
 
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (25)
avatar

Mim Mim
Mim Mim | 2017-04-13 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam, że jeśli rodzice świadomie nie szczepią dziecka, to powinni podpisywać klauzulę, że w przyszłości, gdy dziecko będzie chore np. na Odrę czy Świnkę, to rodzice powinni pokrywać koszty leczenia dziecka z WŁASNEJ kieszeni.

Odpowiedz

yvonneeee
yvonneeee | 2016-08-02 12:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak mozna zapraszac do wywiadu o szkodliwosci szczepien doktora ktorego sponsoruje firma farmaceutyczna?? On za to polecanie szczepionek lata sobie na wakacje a ty zwykly obywatelu zostajesz w domu z chorym po szczepieniu dzieckiem..

Odpowiedz

Misi
Misi | 2016-01-22 14:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dr. Grzesiowski to lobbysta szczepionkowy więc kto go słucha sam sobie szkodzi. Oczywiście że szczepionki są nie bezpieczne i mają związek z autyzmem, ale także szczepionki są w ogóle nie skuteczne.

Odpowiedz

Iwona
Iwona | 2015-10-27 11:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie, skoro chcą szczepień to niech wypłacają odszkodowania za leczenie powikłań poszczepiennych a nie później matka zostaje z tym problemem sama a szczepić ma obowiązek - NIE ZGADZAM SIĘ, jak mogą nas tak straszyć !!

Odpowiedz

-
- | 2015-05-14 15:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

szczepić czy nie? to rodzic powinien decydować czy chce zaszczepić dziecko! poza tym, może dziecko powinno samo zadecydować czy chce się szczepić czy nie po skończeniu 18 roku życia a nie wcześniej decyduje za to rodzic, a ta bezbronna istota niestety temu zabiegowi jest poddawana!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jagna
jagna | - | 2016-04-01 09:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jasne. Pod warunkiem, że dożyje tego osiemnastego roku życia, a nie umrze na jakąś chorobę, której łatwo można by zapobiec poprzez szczepienie. Niestety każde działanie medyczne niesie ze sobą ryzyko powikłań i trzeba się z tym liczyć. Czy to szczepionka, czy podanie antybiotyku czy też znieczulenie do zabiegu. Przed operacją musiałam się zapoznać z całą listą możliwych powikłań (łącznie zgonem), jakie może spowodować podanie znieczulenia. I co? Miałam się z tego powodu pozwolić ciąć na żywca?

Odpowiedz

rodzic
rodzic | 2015-03-06 05:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Panie doktorze bo to rzad przez ministerstwo zdrowia nakłaniał do szczepienia dlatego państwo jest płatnikiem odszkodowania. Ja jako mieszkaniec Polski jestem za szczepieniem przeciwko wiekszości chorób jednak chce mieć wybór, skoro nie mam i są obowiązkowe to chce zeby państwo które mnie do tego zmusza wzięło odpowiedzialność w przypadku powikłań. To jest sprawiedliwe i logiczne rozumowanie.

Odpowiedz

666
666 | 2014-11-23 11:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ika - i jest jednym z głównych prelegentów GSK...

Odpowiedz

hue
hue | 2014-10-14 19:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

* Neurobiolog prof. Maria Czajkowska-Majewska o szkodliwym wpływie szczepionek CZ.1
youtube.com/watch?v=tKKTYWvWS7E

* SZCZEPIENIA - Dr Jerzy Jaśkowski kontra dr Bucholc
youtube.com/watch?v=FzV_bscoj_c

* List otwarty prof. dr Marii Doroty Majewskiej w sprawie śmiertelnych szczepionek obowiązkowych w Polsce
twojewiadomosci.com.pl/content/%C5%9Bmiertelne-szczepionki-obowi%C4%85zkowe-polka-ujawnia-%C5%9Bwiatowy-przekr%C4%99t-farmaceutyczny

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Iwo
Iwo | hue | 2015-02-10 12:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ani to lekarz ani znany neurobiolog, baba która chce zaistnieć

Odpowiedz

Ika
Ika | 2014-09-15 10:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Doktor Grzesiowski jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów do spraw szczepień

Odpowiedz

nick
nick | 2014-09-03 10:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Co na to specjaliści" i... wszechobecny pan Grzesiowski. Sorry, ale czy ten pan ma monopol na wiedzę w sprawie szczepień w tym kraju?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?