Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co ze szczepieniami w 2017 roku? Będą bezpłatne czy nie?

| aktualizacja: 06.10.2016 | 11

W 2017 r. szykuje się rewolucja kalendarzu szczepień obowiązkowych i zalecanych. Tylko wciąż nie wiadomo, czy... pójdzie w dobrą stronę?!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Kalendarz szczepień 2017
fot. Fotolia/Anna Kołacz
Polski kalendarz szczepień obowiązkowych jest przestarzały - twierdzą eksperci. Brakuje w nim nowych szczepionek: szczególnie przeciw pneumokokom i meningokokom, a także szczepionek skojarzonych.
Od kilku miesięcy szykują się duże zmiany w kalendarzu szczepień. Tylko wciąż nie wiadomo, w jakim pójdą kierunku.
 

Bezpłatne i obowiązkowe pneumokoki?

Szczepionka przeciw pneumokokom jest bezpłatna prawie we wszystkich krajach Europy. O wprowadzenie jej do obowiązkowego kalendarza szczepień od lat występują pediatrzy (choć niektórzy na pierwszym miejscu stawiają szczepionkę przeciw meningokokom, gdyż te bakterie, jeśli przełamią linę obrony organizmu, mogą być przyczyną zapalenia opon mózgowych i groźnej dla życia sepsy).
  • Jak jest dziś? Szczepionka przeciw pneumokokom jest zalecana, czyli dla rodziców płatna (pełny koszt szczepienia dziecka, jeśli szczepienie rozpocznie się w pierwszym półroczu to ok. 1000 zł). Niektóre samorządy finansują jej zakup - wtedy rodzice nie płacą.
  • Jakie są plany? Ministerstwo chce wprowadzić szczepionkę do obowiązkowego kalendarza szczepień.
Czy szczepienie zostanie wprowadzone w 2017 roku?
Nie wiadomo. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie już od dłuższego czasu czeka na rozpatrzenie w Rządowym Centrum Legislacji. Nie wiadomo, czy zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jeśli tak, szczepienia zostaną wpisane do kalendarza szczepień ochronnych na rok 2017. Będą wtedy bezpłatne dla rodziców i obowiązkowe.
Uwaga: szczepione byłyby wszystkie dzieci urodzone po 1.01.2016 roku.

Czytaj też: Szczepionki zalecane za darmo? Tak chce ministerstwo?
 

Szczepionki zalecane będą tańsze?

W konsultacjach społecznych znajduje się też projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Zgodnie z pomysłem ministerstwa, wszystkie szczepionki, które obecnie są zalecane (np. przeciw meningokokom, ospie wietrznej, grypie, kleszczowemu zapaleniu mózgu, rotawirusom, HPV) mogłyby stać się dla rodziców tańsze (lub nawet bezpłatne) dzięki potraktowaniu ich podobnie jak leki. Można je będzie kupować w aptece na receptę ze zniżką – jak leki.
Czy szczepionki zalecane będą tańsze od 2017?
Nie wiadomo. Żeby tak się stało:
  1. Ustawa refundacyjna musi zostać zmieniona.
  2. W stosunku do szczepionek zalecanych będzie obowiązywać procedura taka sama jak dla leków - firma farmaceutyczna będzie musiała zgłosić do Ministerstw Zdrowia chęć wprowadzenia danej szczepionki do refundacji i przedstawić dowody, że ma to sens.
  3. Decyzję wyda Minister Zdrowia, po zasięgnięciu opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Minister ustali też, czy szczepionka byłaby sprzedawana ze zniżką 30, 50 czy 70 proc. czy na ryczałt.
Te szczepionki nie będą w obowiązkowym kalendarzu szczepień. To znaczy, że nie będzie obowiązku szczepienia.

Czytaj też: Uważacie, że szczepionki powinny być obowiązkowe? Piszcie w komentarzach.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (11)
avatar

Agata Berczyńska
Agata Berczyńska | 2017-01-18 19:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepienie to inaczej masowe ludobójstwo... tyle w temacie !

Odpowiedz

Mamusia
Mamusia | 2016-11-02 21:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestesmy w uni wiec dlaczego u nas obowiazkowo ma byc szczepienie dzieci.to po pierwsze,a po drugie szczepienia sa b grozne dla malych dzieci i duzych takze.mysle ze nikt nas nie zmusi to szczepien

Odpowiedz

mtp
mtp | 2016-10-25 08:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedy słyszę o kolejnym dziecku, które zmarło w przeciągu doby od zarażenia meningokokami, jestem przerażona tym, że w naszym kraju oszczędza się na życiu dzieci - przyszłych pokoleniach. Powinny być bezpłatne szczepienia na te wredne bakterie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Rinf
Rinf | mtp | 2017-01-18 19:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Troll wynajęty przez kogoś. Zobaczymy jak twoje dziecko zachoruje po szczepieniu jak nie teraz to w przyszłości. Tylko czy ty w ogóle szczepisz ! Pamiętaj karma wraca. Nie rozsiewaj kłamstw swoim jezykiem bo los lubi byc przewrotny...

Odpowiedz

MaterDeo
MaterDeo | 2016-10-25 04:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja nie chcę być zmuszana by szczepić szepionką skojarzona czy na coś innego. Są dowody na to że nie wychodzi na dobre a nie zamierzam jeszcze płacić za kalectwo lub śmierć swojego dziecka.

Odpowiedz

matka
matka | 2016-10-10 21:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie żałuję kilku tysięcy złotych na szczepienia moich dzieci. Ale szlag mnie trafia, że w wielu państwach szczepienia są całkowicie bezpłatne , a pieniądze mogą być przeznaczone na inne wydatki dziecięce.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ytu
Ytu | matka | 2017-01-18 19:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie matka jak wynika z nicka tylko troll internetowy, który łże w żywe oczy. Nie masz sumienia? Pewnie nie...

Odpowiedz

Autorka
Autorka | 2016-10-10 14:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie, to nie jest błąd. Nie wiadomo, czy te projekty zostaną zatwierdzone. Jak pisałam: są dwa. Jeśli pneumokoki będą bezpłatne, to szczepionka będzie od 1 stycznia 2017, ale dostaną je dzieci urodzone po 1 stycznia 2016

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ktos
Ktos | Autorka | 2016-11-04 08:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się.

Odpowiedz

Wiola
Wiola | Autorka | 2017-01-10 08:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam, czy napewno szczepieniem p/ko pneumokokom objęte miga być Tez dzieci urodzone w 2016? Bi ustawa mówi wyłącznie o dzieciach urodzonych w 2017

Odpowiedz

Ania
Ania | 2016-10-10 13:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Błąd w tekście - jesli szczepionka będzie bezpłatna i obowiązkowa od 1 stycznia 2017 r. to otrzymają ją właśnie dzieci urodzone po 31.12.2016. Ale tak cicho jest na razie w związku z tym szczepieniem, że wątpię, że będzie ono darmowe, chociaż bardzo bym chciała,

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?