Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Szczepienia dla niemowlęcia: ważne informacje dla mamy

| aktualizacja: 28.02.2016 | 6

Szczepienia chronią dziecko przed chorobami i ich powikłaniami, które mogą być groźne dla zdrowia. Które szczepienia są najważniejsze? Jak

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
szczepienia
fot. Fotolia
W pierwszych dwóch latach życia dziecko czeka wiele zastrzyków. Uchronią one je przed groźnymi chorobami.

Sprawdź kalendarz szczepień na rok 2016

Bardzo ważne jest, aby obowiązkowe szczepienia okresowe wykonywane były w wyznaczonym na nie terminie. Jedyną przeszkodę do wykonania planowanej szczepionki może stanowić nagła choroba dziecka. Jeśli chcesz zaszczepić dziecko nowoczesnymi szczepionkami skojarzonymi, możesz wziąć na to kredyt (obejmuje on koszt wizyty lekarskiej, samej szczepionki oraz zabiegu). Można go spłacić w ciągu ośmiu-czternastu miesięcy. Rodzice nie są natomiast obciążeni żadnymi dodatkowymi kosztami wynikającymi z zaciągnięcia kredytu.
  1. Czy w pierwszej dobie szczepienia są konieczne? Tak. Bez nich dziecko byłoby narażone na poważne choroby, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia, a także spowodować groźne powikłania. W pierwszej dobie życia maluszka niezbędne są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz przeciw gruźlicy. Na kolejne mama musi się zgłosić do poradni dziecięcej po sześciu tygodniach.
  2. Dlaczego trzeba je powtarzać? Jednokrotne szczepienie nie daje trwałej odporności. Zastrzyki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi powtarza się w pierwszym roku dwa razy. Przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B szczepi się niemowlęta trzykrotnie, a przeciw polio dwukrotnie. Trzeba też pamiętać o dawkach przypominających.
  3. Czy przeziębienie jest przeciwwskazaniem? Decyduje o tym lekarz. Lepiej jednak nie szczepić dziecko, gdy jest chore. Również jeśli maluszek dopiero skończył kurację antybiotykową, warto poczekać około dwóch tygodni.
  4. Jeżeli konieczne było odroczenie podania kolejnej dawki, to czy cały cykl trzeba powtarzać? Nie. Odstęp między szczepieniami można wydłużyć, jeśli to jest konieczne, nawet o dwa, trzy miesiące. Powinien jednak o tym decydować nie rodzic, a lekarz.
  5. Dlaczego niektóre szczepionki nie są obowiązkowe, tylko zalecane? Te zawarte w obowiązkowym kalendarzu są dla rodziców bezpłatne, finansuje je ministerstwo zdrowia. Zabezpieczają dziecko przed najgroźniejszymi chorobami. Nie ma natomiast środków finansowych, by zapłacić za szczepienia, które figurują w kalendarzu jako zalecane.
  6. Przeciwko jakim chorobom warto dodatkowo zabezpieczyć malca? Zaleca się zaszczepienie niemowlęcia przeciw pneumokokom. To bardzo groźne bakterie. Zalecane jest też szczepienie przeciw meningokokom oraz rotawirusom. Warto na temat szczepień zalecanych porozmawiać z pediatrą.
  7. Czy maluchom warto podać szczepionkę przeciw grypie? Tak. Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień zaleca ją dzieciom z grup ryzyka, w tym z chorobami układu oddechowego (m.in. astmą), krążenia. Ale uwaga: do grup ryzyka zostały też włączone dzieci zdrowe od szóstego do dwudziestego czwartego miesiąca życia z uwagi na niebezpieczeństwo powikłań. Podobne zdanie na temat szczepień mają polscy pediatrzy.
  8. Czy należy obawiać się skutków ubocznych? Nie, ale trzeba zwrócić na nie uwagę. Najczęściej niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) to zmiany miejscowe, jak zaczerwienienie w miejscu ukłucia, bolesność, obrzęk. Warto maluszkowi przyłożyć w to miejsce zimny okład. Dziecko może w dniu szczepienia gorzej się czuć, mieć podwyższoną temperaturę. Jeśli gorączka przedłuża się, malec odmawia jedzenia i picia, warto zgłosić to lekarzowi. Nie został natomiast potwierdzony związek pomiędzy szczepieniami a autyzmem. Każde doniesienie dokładnie bada niezależny komitet przy WHO. Nie ma żadnych danych, wskazujących na to, że szczepionki mogłyby być niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Trzeba pamiętać, że przede wszystkim chronią one przed zachorowaniem. Zanim wprowadzono obowiązek szczepienia przeciw błonicy, rocznie chorowało na nią około 40 tysięcy dzieci, z czego 700 umierało!
  9. Czy warto korzystać ze szczepionek skojarzonych? Tak. Są nowocześniejsze, bezpieczniejsze i skuteczne, a dziecko musi „przetrwać” tylko jedno ukłucie.
  10. Czy jest szansa, że nowoczesne preparaty będą niedługo dla rodziców bezpłatne? Od roku 2004 jest już bezpłatna szczepionka przeciw Hib dla maluszków do drugiego roku życia z domów dziecka. Specjaliści chcieliby, by mogły ją bezpłatnie dostawać także inne dzieci. Poza tym starają się o wprowadzenie do obowiązkowego kalendarza szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce w siódmym roku życia. Wszystko zależy od ilości pieniędzy, jakimi będzie dysponował resort zdrowia.

Konsultacja: dr n. med. Ewa Duszczyk, pediatra, Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego AM
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

naamah
naamah | 2011-02-11 10:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potem się ludzie dziwią że matki głupoty wygadują po takich artykułach !! szczepionki nieszkodliwe? to tylko w Polsce nie ma notowanych Nieporządanych Odczynów Poszczepiennych .... odczyny ze strony ośrodkowego układu nerwowego, np.:

* encefalopatia
* drgawki
* poliomyelitis poszczepienne wywołane wirusem szczepionkowym (porażenie lub niedowład wiotki z objawami utrzymującymi się 60 lub więcej dni)
* zapalenie mózgu
* zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
* zespół Guillain-Barre (symetryczny niedowład o ostrym początku, gwałtownie postępujący z zaburzeniami czucia)

inne niepożądane odczyny poszczepienne, np.:

* bóle stawowe
* wstrząs anafilaktyczny – natychmiast po podaniu szczepionki
* gorączka powyżej 39 °C
* epizod hipotensyjno-hiporeaktywny (jest to charakterystyczny stan po szczepieniu DTP, w którym niemowlę przez pewien okres (10 minut do 36 godzin) ma obniżone ciśnienie tętnicze (stany hipotonii do zapaści naczyniowej włącznie), obniżone napięcie mięśniowe, nie przyjmuje posiłków i nie nawiązuje kontaktów z otoczeniem);
* nieutulony ciągły płacz tzw. krzyk mózgowy (utrzymujący się powyżej 3 godzin płacz lub krzyk o znacznym nasileniu i wysokim tonie, pojawiający się przeważnie 6–18 godzin po szczepieniu),
* uogólnione zakażenie prątkiem BCG
* małopłytkowość,
* posocznica, w tym wstrząs septyczny,
* zapalenie jąder
* zapalenie ślinianek

Coś jeszcze???? że niby nie groźne??

Odpowiedz

sic
sic | 2010-11-09 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w zyciu nie czytalem artykulu z taka iloscia klamstw!!! jedynie tusk przewyzsza autorke tego tekstu.
ad1. szczepionka na wzw b jest obowiazkowa tylko w Polsce, Bulgarii i bodajze Portugalii. W innych krajach jest zalecana i to tylko matkom ktore sa nosicielkami wirusa. Zachorowania na gruzlice mamy na poziomie nieco wyzszym niz np. Niemcy ktore na ta chorobe nie szczepia. Prosze rowniez miec na uwadze ze szczepionka ta nie jest skuteczna co potwierdzil raport WHO we wnioskach z eksperymentu prowadzonego w Indiach w prowincji Madras.
Ad8. Klamstwo, klamstwo, klamstwo!!! Jak bardzo trzeba byc bezczelna osoba zeby pisac ze szczepionki sa bezpieczne!!! a co z dodatkiem rteci jako konserwantu??? a co z dodatkiem aluminium jakos adjuwantu??? to nei sa metale obojetne dla naszego organizmu a wrecz przeciwnie!!! Jest wiele publikacji naukowych ktore dokumentuja zwiazek szczepionek z autyzmem!!!
Ludzie prosze szukajcie informacji, nie badzcie jak stado baranow prowadzonych na rzez. szczepienia.org.pl tu znajdziesz inne wazne informacje

Odpowiedz

cotti
cotti | 2010-10-11 23:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Artykuł jest chyba jakiś stary - obecnie szczepienie przeciwko Hib jest obowiązkowe, a nie zalecane.

Odpowiedz

mama
mama | 2010-10-07 15:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co to znaczy, że szczepionki skojarzone są bezpieczniejsze? Od czego? Od tych refundowanych? Przecież refundowane podobno są bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych oprócz zaczerwienienia... Ciekawe, czemu niektórzy lekarze sami odradzają niektóre refundowane szczepionki, jak np. DTP (całokomórkowa). Ciekawe czemu nikt nie mówi, że po tej szczepionce dzieci często są rozdrażnione przez 1-2 dni, mają tzw. nieutulony płacz, etc? Czemu zgłoszenie lekarzowi takich objawów jest lekceważone, a już na pewno nie ma mowy o przekazaniu tego faktu dalej do sanepidu, jako reakcja uboczna po szczepionce? Potem się okazuje, że nie ma reakcji ubocznych. Nie jestem przeciwniczką idei szczepień, ale odrobinę zdrowego rozsądku by się przydało...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ankaa
ankaa | mama | 2011-10-19 21:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nawet nie chcę myśleć o szczepieniach, a chyba nadchodzi na nie pora - moja mała już choruje. Pani doktor poleciła nam szczepionkę sródskórną, podobno bezbolesna i bardzo delikatna, no i ponoć skuteczna. Znalazłam stronę o nich, jakby ktoś jeszcze był zainteresowany - wlaczochrone.pl

Odpowiedz

ankaa
ankaa | mama | 2011-10-19 21:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nawet nie chcę myśleć o szczepieniach, a chyba nadchodzi na nie pora - moja mała już choruje. Pani doktor poleciła nam szczepionkę sródskórną, podobno bezbolesna i bardzo delikatna, no i ponoć skuteczna. Znalazłam stronę o nich, jakby ktoś jeszcze był zainteresowany - wlaczochrone.pl

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?