Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Szczepienia bez zgody rodziców?

| 31.03.2014, aktualizacja: 21.08.2015 | 15

Szczepić dziecko, jeśli rodzic nie wyraża na to zgody, bo boi się NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych? W Chorwacji zdecydowano, że tak. W Polsce zdarza się, że rodzice, którzy nie szczepią dzieci, są karani grzywną, ale nikt ich do szczepienia dziecka nie zmusi. Powinno się zaszczepić dziecko, jeśli rodzic nie chce?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Dziecko u lekarza
fot. Panthermedia

Wszystkie dzieci urodzone w Chorwacji będą obowiązkowo dostawać szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi, tężcowi, polio, HIB, odrze, śwince, różyczce i gruźlicy. Trybunał Konstytucyjny w Chorwacji utrzymał obowiązek szczepienia dzieci, uznając, że prawo dziecka do zdrowia znaczy więcej niż prawo rodziców do podejmowania decyzji.
W Chorwacji, podobnie jak w wielu innych krajach Europy, także w Polsce, coraz silniej działają ruchy antyszczepionkowe. Ok. 10 tys. mieszkańców Chorwacji podpisało się niedawno pod deklaracją głoszącą, że "szczepienie zdrowych dzieci stanowi zagrożenie dla ich zdrowia".

Ruchy antyszczepionkowe w Polsce

Również w Polsce ruchy antyszczepionkowe są coraz silniejsze i coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci. Często namawiają do tego celebryci. Osoby nieszczepiące dzieci w Polsce to zwykle osoby z wyższym wykształceniem, mieszające w dużych miastach, uważające, że to nie choroby zakaźne stanowią problem, tylko szczepienia. Twierdzą, że szczepienia powodują szereg niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), które są lekceważone przez lekarzy.
Takiego zdania nie akceptują epidemiolodzy, którzy ostrzegają, że zachorowanie na chorobę zakaźną jest dużo bardziej niebezpieczne niż ewentualny NOP i może mieć nieodwracalne skutki dla zdrowia dziecka.

Obowiązek szczepienia dziecka w Polsce

W Polsce istnieje prawny obowiązek szczepienia dzieci tzw. szczepionkami obowiązkowymi. Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że zwolnić z tego obowiązku mogą jedynie konkretne przeciwwskazania lekarskie do szczepienia dziecka, kiedy nie można szczepić dziecka.

Przeczytaj też: Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2014 rok
W kwietniu 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził, że w przypadku obowiązkowych szczepień ochronnych wyłączone jest uprawnienie pacjenta do wyrażania zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody. GIS przypomina, że inspektorzy sanitarni mogą stosować karę grzywny dla rodziców za uchylanie się od obowiązku szczepień dzieci.

Efekty nieszczepienia dzieci: wzrost chorób zakaźnych

Według amerykańskiej organizacji Council on Foreign Relations, w miejscach, gdzie zmniejszyła się liczba szczepień, m.in. z powodu działalności ruchów antyszczepionkowych, pojawiły się nowe ogniska chorób zakaźnych, którym można zapobiegać przez szczepienia. Council on Foreign Relations opublikowała mapę, która obejmuje cały świat, i uwzględnia m.in. zachorowania na odrę, świnkę, różyczkę, polio, krztusiec. Na jej podstawie można stwierdzić, że jednym z efektów zmniejszenia odsetka zaszczepionych są ogniska epidemiczne odry w Europie (szczególnie w Wielkiej Brytanii) i USA.

W ubiegłym roku w Niemczech odnotowano znaczny wzrost zachorowań na świnkę, której powikłaniem może być zapalenie jąder, zapalenie trzustki, opon mózgowo-rdzeniowych oraz uszkodzenie nerwu słuchowego. Rosnąca liczba zachorowań spowodowała, że coraz słabiej słyszalne stały się w Niemczech głosy ruchów antyszczepionkowych.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (15)
avatar

kasia
kasia | 2016-04-17 01:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dz.U. 2010 nr 254 poz. 1711

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania

Odpowiedz

kasia
kasia | 2016-04-17 01:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

II. Szczegółowe rodzaje i kryteria niepożądanych odczynów poszczepiennych na potrzeby nadzoru
epidemiologicznego
1) odczyny miejscowe, w tym odczyny miejscowe po szczepieniu BCG:
a) obrzęk,
b) powiększenie węzłów chłonnych,
c) ropień w miejscu wstrzyknięcia;
2) niepożądane odczyny poszczepienne ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN):
a) encefalopatia,
b) drgawki gorączkowe,
c) drgawki niegorączkowe,
d) porażenie wiotkie wywołane wirusem szczepionkowym,
e) zapalenie mózgu,
f) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
g) zespół Guillaina-Barrégo;
3) inne niepożądane odczyny poszczepienne:
a) bóle stawowe,
b) epizod hipotensyjno-hiporeaktywny,
c) gorączka powyżej 39°C,
d) małopłytkowość,
e) nieutulony ciągły płacz,
f) posocznica, w tym wstrząs septyczny,
g) reakcja anafilaktyczna,
h) reakcje alergiczne,
i) uogólnione zakażenie BCG,
j) wstrząs anafilaktyczny,
k) zapalenie jąder,
l) zapalenie ślinianek,
m) porażenie splotu barkowego,

Odpowiedz

stop nop
stop nop | 2014-12-19 00:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JAKIE PRZEPISY PRAWA STANOWIĄ O PRAWIE DO WYRAŻENIA ZGODY NA ZABIEG MEDYCZNY JAKIM JEST SZCZEPIENIE?
- art. 23 kodeksu cywilnego, który udziela ochrony takim dobrom prawnym jak wolność i zdrowie;
- art. 5 Europejskiej Konwencji Bioetycznej stanowi, iż każdej interwencji w dziedzinie służby zdrowia dokonać można jedynie po udzieleniu przez osobę zainteresowaną swobodnej i świadomej zgody na taką interwencję;
- art. 15 i nast. ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz art. 32, 33 i 35 ustawy o zawodzie lekarza stanowią iż pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub ich odmowy;
- art. 192 Kodeksu karnego stanowi, że wykonywanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2.
- art. 3 ust. b. kodeksu etyki zawodowej położnej oraz art. 15 Kodeksu etyki lekarskiej.

Odpowiedz

Voyager
Voyager | 2014-08-01 22:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Im więcej czytam i wgłębiam się w temat tym bardziej skłaniam się do rezygnacji ze szczepień. Rodzice poświęcacie czas na to by wybrać wózek, łóżeczko, fotelik!!!! Poświęćcie czas na to żeby dowiedzieć się co będzie podane waszym dzieciom i jakie ryzyko akceptujecie. Jest masę materiałów i opracowań na ten temat!!!

Odpowiedz

Rodzic
Rodzic | 2014-07-18 00:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

IZA - ty naprawdę nie doceniasz ogromu wiedzy jaki posiadają rodzice nie decydujący się sczepić swoich dzieci. Oni nie robią tego z nienawiści do swoich dzieci czy też niewiedzy. Właśnie oni postanowili wnikliwie zgłębić ten temat i stanąć w obronie swoich skarbów.

Odpowiedz

Wpierają wam ciemnotę
Wpierają wam ciemnotę | 2014-07-17 19:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wow, czyli wg powyższego artykułu w Niemczech i na Malcie gdzie szczepi się około 72 % populacji, wszyscy już powinni masowo zachorować bo magiczny próg 85% wyszczepionych został już dawno obniżony... a tu ani widu ani słychu o epidemiach. Ups ;)

Odpowiedz

NIE SZCZEPIĘ, NIE TRUJE SWOICH DZIECI
NIE SZCZEPIĘ, NIE TRUJE SWOICH DZIECI | 2014-04-29 09:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kto pani płaci za te sponsorowane artykuły dotyczące szczepień?? Ile Jeszcze Pani napisze nie pełnych informacji?

Do iza, a skąd ty masz wiedzę na temat tego na czym się rodzice nie szczepiący dzieci znają a na czym nie? Masz świadomość że lekarze swoich dzieci nie szczepią a ja znam takich dwóch pediatrów?

Odpowiedz

Iza
Iza | 2014-04-01 10:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozumiem prawo rodzica do decydowania o zdrowiu dziecka, ale rodzice nie mogą szkodzić dziecku.
A nie szczepiąc na grużlicę, wzw B czy krztusiec mogą spowodować, że kiedyś poważnie zachoruje. Gruźlica w Polsce jest, a wirusowe zapalenie wątroby prowadzi do marskości i raka.
Chcecie narażać na to dziecko, broniąc się prawem o decydowaniu o rzeczach, na których się nie znacie?!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Tata x 3
Tata x 3 | Iza | 2014-04-28 21:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pomimo szczepień na krztusiec, on cały czas powraca. Nie szczepiąc się na krztusiec ryzykujesz tylko że nie będzie NOPa z tej szczepionki. Cały czas chorują głównie szczepieni. Na Gruźlicę? Na Gruźlicę to po pierwsze poczytaj na jaką gruźlicę jest szczepionka bo pewnie nie wiesz że ta ze szczepionki nie chroni przed najczęściej występującą tylko przed zupełnie inną i jest wiele krajów w których się jej nie podaje wcale lub po trzech miesiącach. Na pewno chętnie też się zastanowisz dlaczego po szczepieńce na gruźlicę oficjalny czas na zgłaszanie NOP to 12 miesięcy.

Odpowiedz

Iza
Iza | 2014-04-01 10:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja się zastanawiam, co się stanie, jeśli dziecko, które nie zostało zaszczepione przez rodziców, zachoruje na poważną chorobę zakaźną. W następstwie której np. ogłuchnie. Albo będzie miało zapalenie opon mózgowych.
Wystąpi o odszkodowanie do rodziców, którzy go nie zaszczepili, bo mieli obsesję, że szczepionki to samo zło?!!!!!

Odpowiedz

sprawiedliwy
sprawiedliwy | 2014-04-01 07:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepienie a Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Art. 16. Pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowy takiej zgody, po uzyskaniu informacji w zakresie określonym w art. 9.
Art. 17. 1. Pacjent, w tym małoletni, który ukończył 16 lat, ma prawo do wyrażenia zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza.
2. Przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego lub niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody, ma prawo do wyrażenia zgody, o której mowa w ust. 1. W przypadku braku przedstawiciela ustawowego prawo to, w odniesieniu do badania, może wykonać opiekun faktyczny.

Odpowiedzialność prawna lekarza za szczepienie bez zgody
"Przekaz powinien być obiektywny. Lekarz zatem nie może naciskać (wymuszać), nachalnie namawiać i nadmiernie optymistycznie przedstawiać dobrodziejstwa szczepień (zwłaszcza zalecanych). Ostatecznie decyzję o poddaniu się im musi bowiem podjąć zainteresowany. Jeśli lekarz rzetelnie, obiektywnie przedstawi informacje, nie będzie naciskał czy zmuszał do poddania się zabiegowi, to jego działanie jest zgodne z prawem (zrealizuje bowiem swoją ustawową powinność), w konsekwencji więc nie powinien odpowiadać za skutki decyzji przedstawiciela ustawowego dziecka o szczepieniu (albo jego zaniechaniu). Odpowiedzialność taka może jednak powstać, gdyby lekarz nie wykonał swego obowiązku informacyjnego (niewykonanie oznacza zarówno powstrzymanie się całkowicie od powiadomienia lub poinformowania, jak i uczynienie tego w sposób niewłaściwy, np. zatajenie jakiś okoliczności, niepowiedzenie prawdy, przekazanie danych w sposób ogólnikowy i dla pacjenta niezrozumiały lub przekazanie fałszywych informacji). W takiej sytuacji mogą bowiem powstać wspomniane konsekwencje karne, jak i cywilne. Zabieg będzie bowiem wykonany de facto bez wymaganej zgody osoby uprawnionej lub decyzja o odmowie szczepienia będzie podjęta w oparciu o fałszywe przesłanki." mp.pl/szczepienia/prawo/zapytajprawnika/show.html?id=71532

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?